סוריה ואיראן: המורדים השתמשו בנשק כימי • ארה"ב שוקלת להתערב • סוריה: "אם נותקף – המזרח התיכון יבער"

התקשורת שמייצגת את הממשלה בסוריה האשימה היום (מוצ"ש) את כוחות המורדים בשימוש בנשק כימי נגד כוחות המשטר בשכונת ג'ובאר בדמשק.

דוברי המשטר טענו כי מתקפת כוחות צבא סוריה בימים האחרונים הכריחה את לוחמי האופוזיציה לפנות לכלי נשק כאלה "כאמצעי אחרון".

בתוך כך, ארגון "רופאים ללא גבולות" מסר היום כי אנשיו טיפלו בכ-3,600 איש שנפגעו מגז רעיל בסוריה, מאז המתקפה ביום רביעי. לפי הארגון, למעלה מ-350 מהנפגעים שטופלו בידי אנשי הארגון מתו מהחשיפה לגז.

בטלוויזיה הסורית אף שודרו תמונות של מסכות גז, תרופות, פצצות ומכלי פלסטיק שלפי הטענה נמצאו בבתי המסתור של המורדים. לא הוצגו תמונות של חיילים שנפגעו מגז, אך נטען כי הכוחות שהותקפו חוו בעיות בנשימה ואף חנק, לאחר התקיפה בנשק הכימי. לא נטען כי בין כוחות המשטר היו הרוגים.

הדיווחים מטעם המשטר הסורי עשויים להקשות על השיח הבינלאומי בדבר האחראים לטבח מאות האזרחים ביום רביעי שעבר באמצעות נשק כימי.

שר החוץ הצרפתי לורן פביוס, המבקר היום ברמאללה ובירושלים, אמר כי יש ראיות ברורות שהטבח הוא באחריות המשטר הסורי. "כל המידע שיש לנו מראה שהטבח הכימי בסוריה נעשה בהוראת בשאר אסד", אמר פביוס לעיתונאים ברמאללה.

מנגד, נשיא איראן חסן רוחאני אמר היום כי הוא מגנה את השימוש בנשק כימי נגד אזרחים בסוריה, אך לא האשים בטבח את אחד הצדדים הנאבקים בסוריה. בנאום שנשא על קברו של האייטוללה חומייני הזכיר רוחאני שמדינתו התנסתה במתקפה כימית במהלך המלחמה עם עיראק בשנות ה-80, ואמר כי הוא מוטרד מהשימוש בנשק כימי בסוריה.

התבטאותו של רוחאני, שאינה מאשימה את המשטר, ממשיכה את הצהרתו של שר החוץ של איראן ביום רביעי, שבה נטען כי המורדים בסוריה הם האחראים לשימוש בנשק הכימי.
נשיא ארה"ב ברק אובמה כינס היום את צוות הביטחון הלאומי שלו כדי לדון במצב בסוריה, ובכירים במשרד ההגנה האמריקני מסרו לסוכנות הידיעות איי-פי כי חיל הים הורה לקדם את ספינת המלחמה USS MAHAN, המצוידת בטילים בליסטיים, אל מזרח הים התיכון. זו הספינה הרביעית של צי ארה"ב שתפטרל מול חופי סוריה, אך נראה שעדיין אין כוונות לפעול בטווח המיידי.

"למשרד ההגנה יש אחריות לספק לנשיא אפשרויות לפעולה, והדבר דורש הצבת כוחות ואמצעים שיוכלו לפעול במגוון אפשרויות שהנשיא עשוי לבחור בהן", אמר שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל.

הייגל הוסיף כי ארה"ב פועלת עם הקהילייה הבינלאומית כדי לקבוע מה בדיוק קרה ליד דמשק ביום רביעי, לפני שיוחלט על פעולה.
ראש מחלקת פירוק הנשק של האו"ם, אנגלה קיין, הגיעה לדמשק היום כדי ללחוץ על המשטר הסורי לאפשר למומחי האו"ם לחקור את הטענות על שימוש בנשק כימי.

מאידך, שר החוץ הסורי הבהיר כי אם ארצו תותקף, אזי "גוש של להבות יבעיר את המזרח התיכון. הלחץ של ארה"ב לא יועיל, וסוריה לא תיסוג בה מהמאבק בטרור".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.