סטודנטים רבים משתמשים בריטלין ללא מרשם רפואי, דבר האסור בחוק, לשם שיפור הישגים לימודיים

בשנים 2013 ו- 2014, ריטלין ללא מרשם רפואי הפך לחומר השני בשכיחותו בשימוש בקרב סטודנטים

החומרים המדוברים הינם חומרים ממריצים המכילים מתילפנידייט (ביניהם ריטלין, קונצרטה ואדרל-חומרים הנלקחים במרשם להפרעות קשב וריכוז). מבחינה חוקית, נטילת חומרים אלה ללא מרשם רפואי, דומה ללקיחת כל סם אחר שרשום בפקודת הסמים המסוכנים האסורים בחוק (והענישה על כך: שימוש עצמי עד 3 שנות מאסר, אחזקה שלא לשימוש עצמי וסחר- עד 20 שנות מאסר).
סקרים שנערכו בישראל על ידי הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול מצאו, כי בשנים 2013 ו- 2014, ריטלין ללא מרשם רפואי הפך לחומר השני בשכיחותו בשימוש בקרב סטודנטים, לאחר הקנביס.
המחקר, שערכו ד"ר ורד נאמן-חביב וד"ר חגית בוני-נח מהמחלקה לקרימינולוגיה באוניברסיטת אריאל, בחן את תופעת השימוש בחומרים ממריצים אלה ללא מרשם רפואי בקרב סטודנטים. במחקר השתתפו 814 סטודנטים לתואר ראשון בפקולטות למדעי החברה והרוח משלוש אוניברסיטאות ומכללה אחת במרכז הארץ. 27% גברים ו-73% נשים (בהתאם ליחס בין נשים וגברים בפקולטות המדוברות), הגיל הממוצע הוא 28.
מהמחקר עלה כי 19.3% מן המשתתפים צרכו חומרים ממריצים (ריטלין ותחליפיו), כש7.2% מהסטודנטים צרכו ללא מרשם. כמחצית מהסטודנטים לא ידעו כי חומרים ממריצים הינם סמים שלקיחתם ללא מרשם מנוגדת לחוק, וכמעט ממחיצתם (46.7%) חושבים ששימוש בחומרים ממריצים ללא מרשם לא דומה לשימוש בסמים לא חוקיים.
בנוסף לכך נמצא, כי סטודנטים המשתמשים בחומרים ממריצים ללא מרשם, משתמשים יותר בחומרים פסיכו-אקטיביים אחרים: קנאביס, אלכוהול וסיגריות.
השימוש הנרחב בחומרים ממריצים אצל סטודנטים קשור כמובן ברצון לשיפור הישגים לימודיים. אך מחקר זה מצא קשר ישיר בין השימוש בחומרים ממריצים ובין רמת חרדת הבחינות בקרב הסטודנטים. במחקר נמצא כי בקרב כלל הסטודנטים הנוטלים חומרים ממריצים, רמת חרדת הבחינות גבוהה באופן משמעותי מזו של אלה שאינם נוטלים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.