סובו ציון והקיפוה: אלפים צעדו על החומות – צפו בתמונות

אלפים צעדו  בצעדת תשעה באב בירושלים שהפך מסורת ב-19 השנים האחרונות ביוזמת ובארגון יהודית קצובר ונדיה מטר, ראשי תנועת 'נשים בירוק'.

באירוע השתתפו: סגן שר הביטחון חבר הכנסת דני דנון, סגן שר הדתות הרב אלי בן דהן, סגן שר החוץ זאב אלקין, יו"ר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי פרופ' אריה אלדד, ורבנים.

תחילה החלו לקרוא את קריאת מגילת איכה בגן העצמאות שבמרכז ירושלים. שם החלה הצעדה כשההמונים נושאי דגלי ישראל סביב חומות העיר העתיקה באבטחה ובליווי שוטרים ואנשי מג"ב.

אחת אחר חצות הגיעו המוני הצועדים סמוך לשער האריות, שם התקיימה עצרת הסיכום ובה נאומי האישים שהובילו את הצעדה כולה.

יהודית קצובר, מראשי 'נשים בירוק' אמרה: "נמצאים אנו כאן בשער האריות דרכו נכנסו משחררי ירושלים והרימו את כבוד עם ישראל. 'הר הבית בידינו!' צעק מוטה גור בקשר ופנה אל חייליו: 'כאשר נכבש הר הבית ע"י היוונים-שחררוהו המכבים. במחריבי הבית השני נלחמו הקנאים ובר כוכבא. כאלפיים שנה היה הר הבית אסור ליהודים עד אשר באתם אתם, הצנחנים והחזרתם אותו לחיק האומה".

קצובר אמרה  "ירושלים אינה דומה לשום עיר אחרת בעולם, ירושלים היא הלב הפועם של ארץ ישראל, היא לבו הפועם של העם היהודי, כל הזיכרונות, כל המכאובים, כל התפילות של אלפי שנות היסטוריה יהודית, כולם מעוגנים בירושלים, אין עוד עיר שאלפי שנים אנשים מייחלים אליה, מתפללים אליה, מתגעגעים אליה, דומעים אליה, מקריבים את נפשם עליה. רק כשרואים את ירושלים  בפרספקטיבה הזאת מבינים את עומק המחויבות שלנו כלפיה, כך הרגישו הלוחמים,לשם כך הקריבו את חייהם".

"השמחה הייתה קצרה. הנסיגה הראשונה הייתה בהר הבית. לא בסיני, לא באופירה, לא בימית ולא בגוש קטיף, אלא בהר הבית כשמשה דיין הוריד ממנה את דגל ישראל והעביר את מפתחות הר הבית לוואקף כארבע שעות לאחר הניצחון. עברנו כברת דרך העיר המחוברת שוקקת חיים, אי אפשר שלא להתפעל מעוצמתה ויופייה של העיר עוצרת הנשימה, משכונותיה, ממוסדותיה, מקרית הלאום, אך חסרה לנו קריית מלך – הר הבית לא בידינו. לא יתכן שאפילו בליל ט' באב, לילה שבו אנו מבכים את חורבנם של שני בתי המקדש, של בית ה' בירושלים הריבונית, היהודים יכולים להגיע רק לכותל ואילו המוסלמים כל ההר לרשותם. למה העדיפות הזאת? למה בליל ט' באב לא יוכל עם ישראל לעלות להר הבית ולבכות על חורבנו?" שאלה קצובר לקול תשואות הקהל.

"לא נסתפק בניחומים מפי נפוליאון – 'עם שבוכה על חורבן מקדשו אחרי 2000 שנה הוא נצחי'. אנו צריכים לצעוד קדימה, אל ההר, שם התכלית", אמרה וקבעה כי "בעצם הימים האלו נדרשת ממשלת ישראל והעומד בראשה מידה לא פחותה של אומץ לב, של נחישות, של כושר עמידה, של מסירות עמוקה, של מחויבות לאותה היסטוריה ולאותם מאווים וכיסופים לירושלים כדי לאפשר חיים יהודיים על הר הבית. שם צריך להתקיים הלילה טקס ממלכתי עם ראש הממשלה, הנשיא, הסגל הדיפלומאטי. בשנה הבאה בע"ה נפעל לעלות בליל ט' באב להר. אנו מגישים בזאת למשטרת ישראל מכתב עם הבקשה כבר כעת".

צילום: פלאש 90

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.