סיכויים קלושים לעצורים במשטרה לצאת מכך ללא צלקות

היום התקיים בכנסת בועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ מירי רגב, דיון מעקב בנושא מעצרי המשטרה אזרחים בשעות הלילה ומחזיקה אותם במעצר כל הלילה, הדיון התקיים בעקבות הצעתם לסדר, של חברי הכנסת אורית סטרוק ויריב לוין.

חבר הכנסת ישראל חסון ביצע חישוב מהיר והיה מזועזע לגלות שכ- 3% מאזרחי ישראל נעצרים או מעוכבים לחקירה כל שנה. עו"ד גלעדי הוסיף ואמר כי פעילות הסניגוריה התרכזה בייעול ההפקדה הכספית לערבות ואולם, הוא סיפר, בכאב כי יש בין הנעצרים ע"י המשטרה המון קטינים אשר המעצרים הקשים הללו עושים להם צלקת לכל החיים, ואף הודיע כי יפנה לבג"צ בענין מעצרי הלילה שמבצעת המשטרה.

עו"ד גלעדי הדגיש כי התנהלות המשטרה, בה קצין משטרה שיכול לשחרר עצור בלילה, אינו משחרר אותו, אינה חוקית. לשאלת חברי הוועדה ענה כי קיימות הערכות שונות לעובדה שהמשטרה משאירה אנשים במעצר לילה. יש כאלו הסבורים שקציני משטרה מעדיפים לגלגל אחריות אל השופטים ולעומתם אחרים הטוענים כי מדובר בסוג של "ענישת" החשודים.

עו"ד רחלה אראל מלשכת עורכי הדין, אמרה כי הנתונים מדאיגים. "במקום שמשטרת ישראל תשמור על דמוקרטיה היא הופכת את הציבור לעבריינים. נדרשת יותר שקיפות וחקירה עקבית של נתונים".

ח"כ מירי רגב שאלה את נציגי הנהלת בתי המשפט אם יש שופט תורן בבתי המשפט ונענתה כי בכל בית משפט יש שופט תורן וכי בכלל בתי המשפט יש 56 שופטים תורנים הפועלים 24 שעות. הם הוסיפו ואמרו כי מאחר וקציני משטרה קיבלו סמכות לשחרר בלילה, השופטים אינם עושים זאת.

ח"כ מירי רגב הייתה מזועזעת לשמוע שישנם עצורים שאינם משתחררים כי למשטרה אין לעיתים סידור להפקדת ערובה וציינה כי כיום גם ראשי ערים נלקחים באישון ליל מביתם אזוקי ידיים ורגליים כאחרוני העבריינים. היא אמרה כי יהיה דיון המשך והוא יתקיים במעמד שרת המשפטים והשר לביטחון פנים. "לא ייתכן שאדם יהיה עצור לחינם לילה שלם. מדובר בטראומה נוראית", אמרה ח"כ רגב.

ח"כ משה פייגלין אמר כי לדעתו מעצרי הלילה נועדו לענישה וכי מעצר ענישתי מאיים על הדמוקרטיה. כמו כן אמר כי המשטרה מעדיפה לברוח מאחריות ולהשאיר לשופטים את השחרור. כמו כן הוסיף כי "אנו סובלים מתרבות שאינה מבינה את סוד החירות. צריך להתייחס לחירות בחרדת קודש".

ח"כ דב חנין הצטרף לדברי ח"כ פייגלין ואמר כי ניתן ליצור שינוי בכמה דרכים, בהן להשלים את יכולת הפקדת האשראי ולמצוא פתרונות עבור אלו שאין להם כרטיס אשראי. הוא הסכים כי אכן התנהלות המשטרה אינה חוקית והבהיר כי ראוי שמעצר לילה יאושר רק על יד קצין בכיר שיציין מה הטעמים למעצר הזה.

ח"כ סטרוק הוסיפה ואמרה כי נראה שלמרות חוק המעצרים החדש ולמרות חוק כבוד אדם וחירותו המשטרה לא הפנימה את ערך החירות.

יו"ר הוועדה מירי רגב, נעלה את הדיון בדרישה שחייבים להגן על שלום הציבור ואמרה: "יש יותר מידי מעצרי לילה והאצבע קלה על ההדק, גם אסור שחירותו של אדם תישלל בגלל בעיות טכניות. עוד אמרה כי היא מצפה שהשופטים יעבדו גם בלילה וישחררו עצורים שאין סיבה להחזיקם. ח"כ רגב אמרה כי בתחילת המושב הבא המשטרה ובתי המשפט יצטרכו להביא נתונים מדויקים לגבי מעצרי הלילה והצדקתם. היא ביקשה כי בדיון המעקב הבא יהיו נוכחים מנהל בתי המשפט, שרת המשפטים, המפכ"ל והשר לביטחון פנים. עוד אמרה כי הייתה רוצה לקדם חקיקה בנושא הכאוב הזה בכנסת.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.