סיכום השבת: 5 חיילים נהרגו – הפסקת הומניטרית עד לחצות

מניין ההרוגים בצה"ל מאז החל המבצע עלה ל-40 ■ לפני הפסקת האש: 20 בני משפחה אחת נהרגו בח'אן יונס; מניין ההרוגים הפלסטינים עבר את ה-1,000

הקבינט אמנם אישר היום (שבת) את הארכת הפסקת האש עד לחצות, אולם קצת אחרי השעה 20:00 הפר חמאס את הפסקת האש וחידש את הירי לדרום. 4 פצמ"רים נורו לעבר עוטף עזה ונפלו בשטחים פתוחים – אין נפגעים או נזק לרכוש.

החל מהשעה 08:00 התקיימה הפוגה זמנית באש, שאמורה הייתה להימשך עד 20:00 אך הוארכה עד חצות ע"י הקבינט. בארבע השעות הנוספות, כך הוחלט, יוכל צה"ל להמשיך לפעול נגד המנהרות ההתקפיות של חמאס שנחשפו ברצועת עזה. אולם כאמור חמאס חידש את הירי בערב.

דובר צה"ל התיר אחר הצהריים לפרסום כי שלושה חיילים נוספים נהרגו הלילה ברצועה: סמל-ראשון עמית יאורי, לוחם מחיל ההנדסה בעוצבת "סער מגולן", בן 20 מירושלים, נהרג אתמול בשעות הערב בהיתקלות בדרום רצועת עזה. סגן רועי פלס, לוחם בחטיבת הנח"ל, בן 21 מתל-אביב, נהרג במהלך הלילה מפגיעה ברכב משוריין של צה"ל ברצועת עזה. ואברהם גרינצויג, לוחם בחטיבת הנח"ל, בן 21 מפתח-תקווה, שנהרג גם הוא הלילה במהלך פעילות מבצעית בצפון רצועת עזה. מתחילת הלחימה נהרגו 40 קצינים, נגדים וחיילים. הודעה נמסרה למשפחות.

היום בבוקר הותר לפרסום כי שני חיילי צה"ל נהרגו אתמול בערב במהלך פעילות מבצעית ברצועת עזה. הודעה נמסרה למשפחותיהם. אחד ההרוגים הוא סמל ראשון גיא בויילנד, בן 21 מקיבוץ גינוסר שבצפון הכנרת. בויילנד, לוחם בחיל ההנדסה בחטיבת "עוצבת סער מגולן", נהרג אתמול בשעות הערב במהלך פעילות מבצעית בדרום רצועת עזה. ההרוג השני הוא סמל-ראשון גל בסון, לוחם בחיל ההנדסה, בן 21 מחולון.

מאז אמש נפצעו במהלך מבצע "צוק איתן" שלושה חיילי צה"ל באורח קשה, 13 חיילים נפצעו בינוני ו-19 נוספים נפצעו באורח קל .

יותר ממאה גופות של פלסטינים שנהרגו בימים האחרונים הוצאו היום מהריסות מבנים שהופצצו ברצועת עזה – כך מסר דובר משרד הבריאות בעזה, אשרף אל-קידרה. בכך עלה מניין הרוגים הפלסטינים מאז תחילתו של מבצע "צוק איתן" ליותר מאלף. איתור הגופות והוצאתן מבין ההריסות התאפשרו הודות להפסקת האש ההומניטרית שהחלה בשעה 8:00, ואשר נועדה להימשך 12 שעות. 13 גופות נמצאו בשכונת שג'אעיה שבמזרח העיר עזה, 13 נוספות במחנות הפליטים דיר אל-בלח ונוסיראת במרכז הרצועה ותשע בבית חאנון, בצפון הרצועה.

ממשיכים במאמצים להשיג הפסקת אש

שרי החוץ של ארצות הברית, בריטניה, גרמניה, צרפת, איטליה, טורקיה וקטאר התכנסו בצהריים בפריז כדי לנסות להרחיב את הפסקת האש ההומניטרית שהוכרזה הבוקר בין ישראל לחמאס. נציג של האיחוד האירופי השתתף גם הוא בפגישה. "כולנו קוראים לצדדים להאריך את הפסקת האש הצבאית המתקיימת כעת", אמר לכתבים שר החוץ של צרפת לורן פביוס, בשם כלל השרים שנכחו בפגישה.

את הפגישה הוביל שר החוץ האמריקני ג'ון קרי, שהצעתו להפסקת אש הומניטרית בת שבוע נדחתה אמש באופן גורף על ידי הקבינט המדיני-ביטחוני. העיתון הערבי "א-שרק אל-אווסט" הרואה אור בלונדון דיווח הבוקר כי בחמאס טרם השיבו ליוזמת קרי, אך נוטים לקבל אותה.

גורם מדיני ישראלי אמר הבוקר כי ישראל סבורה שהצעתו של קרי – שפרטיה פורסמו אתמול בוואלה! חדשות – קרובה מדי לעמדות של חמאס, של טורקיה ושל קטאר. "למרות שההצעה גובשה יחד עם מצרים, היא דומה מדי להצעות הפרו-חמאסיות של קטאר וטורקיה", הסביר הגורם. הוא הוסיף כי "הרעיון של קרי שבמשך שבוע תהיה הפסקה מוחלטת של הפעילות הצבאית, כולל הפעילות נגד המנהרות, ובמקביל יתחילו דיונים על הדרישות של חמאס, הוא בעייתי".

באשר למגעים שהשר קרי הוביל היום בפריז, גורמים בכירים בישראל אמרו עוד לפני הפגישה כי הם מתקשים לראות כיצד השיחות הללו יובילו לפריצת דרך. "האירועים שישפיעו על הפסקת האש יתרחשו בעזה, לא בפריז", הסביר אחד הגורמים. לדבריו, "כל עוד לא טיפלנו באיום המנהרות, כל הצעה להפסקת אש שדורשת עצירה מוחלטת בפעילותו של צה"ל אינה רלוונטית". דיפלומט מערבי ששוחח עם וואלה! חדשות הוסיף כי "ישראל ומצרים לא אוהבות את מה שקורה היום בפריז: ארצות הברית שוב נותנת עדיפות לטורקיה וקטאר. לא ברור מה ייצא מזה".

הפגישה של קרי ושל שרי החוץ האירופאים עם שרי החוץ של טורקיה ושל קטאר הייתה אמורה להתקיים כבר אתמול, אך היא נדחתה לאחר שקרי התעכב שעות ארוכות במצרים בציפייה לתשובת ישראל להצעתו להפסקת האש. לאחר שהתברר שההצעה נדחתה פה אחד, הוא כינס מסיבת עיתונאים ובה הודה לכל המדינות שסייעו לו לגבש את יוזמתו, והבטיח להמשיך לפעול למען הפסקת אש בימים הקרובים. הוא טען כי ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לו בשיחת טלפון שהדיווחים לפיהם הקבינט דחה את הצעתו "פה אחד" אינם נכונים.

גורמים בכירים בישראל סירבו הבוקר להתייחס לטענתו של קרי. יש לציין כי השר למודיעין ולעניינים אסטרטגיים יובל שטייניץ, שהשתתף בישיבת הקבינט, אמר אמש לרשת CNN באופן מפורש כי הצעתו של קרי נדחתה על ידי שרי הקבינט באופן גורף.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.