סיפורו המחריד של גן סופיא שבאומן

מה זה גן סופיה, מה הטרגדיה המחרידה שאירעה שם,? הכל בכתבה המרתקת שלפניכם

כידוע בחר רבינו הקדוש והנורא זי"ע להיקבר בעיר אומן בעקבות תוצאותיו של מסע הדמים שארע בשנת תק"ך, או אז נרצחו באומן שלשים אלף יהודים בימים ה', ו' ו-ז' בתמוז, ה' יקום דמם. ופעם דרש ואמר רבינו ז"ל: 'להיות באומן ולא להיות בסופיא'? ("אין אומן זיין און אין סופיא נישט?").

וגם הרה"צ ר' לוי יצחק בנדר זצ"ל סיפר (מובא שיח שרפי קודש ח"א נ) כי גן 'סופיא' היה גן נפלא מאד שניטעו בו כל סוגי העשבים והצמחים והאילנות שבעולם, לימי סוכות היו הנוכרים מוכרים לולבים שקטפו משם, ובאמצע הגן היה מכון מיוחד ללימוד סגולות הצמחים, והיה אחד משלשת הגנים המופלאים שבעולם".
***
סיפורו של הגן, כפי שסיפרו ר' לוי יצחק בנדר, קשור קשר הדוק בסיפורה של אומן היהודית.
בשעת התקוממות ההיידמאקים נגד השלטון הפולני, כמסופר, וכדרכם של מרידות באזור, הסובלים העיקריים היו יהודי האזור. אויבי היהודים צרו על אומן, מהצד הפולני נשלח איוון גאנטע, בראש צבא גדול, כדי להכניעם, אלא שחיש מהר הפך גאנטע את עורו והצטרף למורדים. כעת התאחדו שניהם במטרה אחת, לכבוש ולהחריב את אומן ולהרוג את יהודיה.

כבכל מרידה, שימשו אף הפעם היהודים שעיר לעזאזל עבור המורדים. אולם, כאשר קרבו המורדים לאומן, נעל מושל העיר את שעריה והבטיח ליהודים שלא יתן למורדים דריסת רגל בעיר (המושל יכול היה להיכנע ולהסגיר את העיר בלא לפגוע בעצמו).

ואמנם, כאשר הגיעו המורדים, הם נתקלו בעיר מבוצרת וחתומה. ההיידמאקים ניגשו לכבוש את העיר, אך פעם אחר פעם נכשלו. אומן הייתה עיר מבצר בעלת חומות בצורות, שעליהם הגן צבא חזק.

יהודים רבים מערי הסביבה שניסו להגיע אל העיר אומן, נותרו מחוץ לה מחוסר מקום, הם נלחמו כאריות במורדים ההיידמאקים והפילו בהם חללים רבים. כאשר ראו המורדים כי מאמציהם לכיבוש העיר נכשלים, קראו אל המושל לאמור: "אם תפתח לפנינו את שערי העיר, הצלת את נפשך. אך אם לא תפתח, נפרוץ אנו את העיר, ואז נהרוג את ביתך היחידה לעיניך!".

לאחר מאמצים חוזרים ונשנים הצליחו המורדים לפרוץ את העיר, ואת הבטחתם קיימו… ההרוגה הראשונה היתה סופיא, ביתו היחידה של המושל, שנהרגה לעיניו.
על אותה אדמת קודש ממש, מקום בו נקברו אותם קדושי עליון שאין דומה להם, בחר גם רבינו להטמן באמרו: "אין אתם יודעים גודל יקרת מעלת קדושת זה הבית החיים דפה, כי הוא יקר וקדוש מאד", קברו נכרה בין שתי הגבעות שהתנשאו מעל קברות הקדושים.

מספר שנים לאחר מכן, לאחר שהכניעו הפולנים את המורדים, בנה הרוזן פוטוצקי את העיר שנית, ובנה בה את הגן המפורסם סופיפקא – סופיא, לזכר ביתו האהובה שנהרגה.
***
אולם, סיפור זה אינו הסיפור המקובל בהיסטוריה והוא אף אינו מופיע בכתבי רבי נחמן או תלמידו וסופרו, רבי נתן. אף בספר "חרב גאנטע", המספר את סיפור הפרעות באומן, לא מופיעה הגרסה הזו.

על פי הגרסה המקובלת, אכן נבנה גן סופיא – לאחר המרד ההיידמאקי – על ידי הגרף פוטוצקי שמשל באזור, אולם הוא נבנה עבור אשתו "סופיא", כמתנה ליום הולדתה. סופיא היתה בת שבדיה, והנוף והאקלים שבאומן לא היו לרוחה. על מנת לרצותה, העניק לה הגרף את הגן כמתנה. מתנה יקרה, יש לומר… בניית הגן הסתיימה בשנת תקנ"ה בערך (1795 למניינם).

אם נכון הסיפור המסופר בתחילת המאמר על תולדות גן סופיא ואם לאו, בכל מקרה אנו אין לנו אלא שיחתו של רבינו הקדוש – "להיות באומן ולא להיות בסופיא?". ואכן, משום שיחה זו, נהגו חסידי ברסלב בעת עלייתם לאומן, להיכנס גם לגן סופיא.
מגליון נחלי נצח

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אומן אומן ראש השנה אומן אומן ראש השנה

  אשרינו שיש לנו רבי כזה

  "ומה אומר לכם אין דבר גדול מזה מלהיות אצלי על ראש השנה איש בל יעדר"

  להרשמה סע עם "דרך צדיקים" או "נתיבים" ויש עוד רבים

  נחמן |
  הגב
 2. לא שמענו מעולם לא בתנ"ך לא במשנה ולא בגמרא שיש מקומות בחו"ל שהם קדושים, רק ארץ ישראל קדושה, ובתי כנסיות בחו"ל הם מקדש מעט ותו לא, וגם שם התפילה עולה אל השר של אותה אומה טמאה, ומסנן אותה אם נשאר ממנה משהוא.

  גד |
  הגב
  • הדבר ידוע ומפורסם שחסידי ברסלב וחבד עובדים עבודה זרה ויש להם ספרים משלהם ולכן כולם עמי ארצות שלא הולכים בדרך ישראל סבא וכל המגלה פנים בהלכה אין לו חלק לעולם הבא ומנהג ישראל תורה הוא

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב
 3. מפתחים את הע"ז עד שיש ספר עב כרס שתופס את כל הספריה ודוחק את ספרי הקודש שלנו.לכן לקחתי לפני כמה שנים את ספרי הע"ז שתפסו כמה מדפים בספריה שלי והעלתי אותם באש.שואלים למה עלה כך לעם ישראל "כי עזבו את תורתי" "עזבו מקורות מיים חיים והלכו לבורות נשברים."אסור ליסוע לאומן.האלוהים לא נמצא שם.האלוהים נמצא בבית הכנסת

  יפה יוסף |
  הגב