סיפורו של בית כנסת שלפיד נלחם עליו / מתי טופלד בסיכום פוליטי

שוב חיכו לנתניהו בפינה, שוב הספידו אותו, אך גם את ההצבעה במרכז הליכוד הוא ניצח בנוקאאוט • עכשיו ליברמן ואחרים נשמעים קצת אחרת, וזה בטח לא במקרה

חיפוש מהיר באינטרנט מגלה שלפני שלושה חודשים התקיימו בחירות לכנסת. הליכוד גרף 30 מנדטים. ראש הממשלה נראה אז בלתי מנוצח, אבל ההישג התעמעם.

בחודשים שחלפו קרנו של נתניהו הספיקה לדעוך ובכמה מקומות אפילו הספידו אותו. אבל השבוע חזר ראש הממשלה בגדול עם הניצחון במרכז. זה לא ישנה את העובדה שכבר בשבוע הבא יבקשו שוב להציגו כמי שכבר נמצא בשלהי הקריירה.

ניצחון נתניהו בליכוד הכניס קצת סדר למערכת הפוליטית המבולגנת שנותרה כאן אחרי הבחירות וההסכמים הקואליציוניים שהעמידה ממשלה הנשענת על 61 ח"כים בלבד.

כשכולם תוהים מה יקדם למה, כניסת מפלגה שתייצב את המצב או הליכה לבחירות נוספות בקרוב, נראה שלפחות נכון להיום התרחיש הראשון קרוב יותר. זה יכול להיות ליברמן. זה גם יכול להיות הרצוג. בתרחיש רחוק יותר אפילו לפיד.
עדיין לא ברור מי יקפוץ למים הקואליציוניים, באילו נסיבות ומתי בדיוק, אולם התחושה הכללית השבוע היתה כי משהו עומד להתרחש בקרוב. תרם לתחושה הזאת לא מעט ניצחונו של נתניהו במרכז.

ראשית, כי ברור לכולם שראש הממשלה, לפחות מבחינתו, כאן בשביל להישאר. נתניהו לא נלחם בחירוף נפש ובחירוק שיניים על עניין ששייך לבחירות הבאות אם הוא לא מתכוון להיות בהן.

שנית, כי נתניהו ממשיך לנצח, כל הזמן. למרות המזימות שרוקמים סביבו כל העת, ממשיך ראש הממשלה להכות את המומחים ולהביס בכל קרב. באופוזיציה מתחילים להפנים את המשפט האמריקני: אם אתה לא יכול לנצח אותו – תצטרף אליו.

יו"ר האופוזיציה הרצוג בדרך כלל נזהר מאז הבחירות לשמור על גבולות הביקורת נגד רה"מ. בניגוד לציפי לבני, למשל, שתקפה את הממשלה על כל צעד ושעל, בשיח רווי שנאה ובוז, הרצוג – בין שבגלל מזגו ובין שבעצת יועציו – מטיח נגד הממשלה, על פי רוב, ביקורת עניינית. לעתים קופץ לו הבוז'י, כמו כמה מילים גסות שהונצחו בסרט בערוץ 10.
הירתמותו – הזמנית – לסייע לממשלה בפרשת אורן חזן היא רק דוגמה אחת. התגייסותו למאבק בחרם הבינלאומי היא דוגמה נוספת. לבני לא יכולה היתה להתעלות מעבר לשיקול הפוליטי הצר ונהגה לתקוף את נתניהו גם מעבר לים, תוך גרימת נזק כבד לישראל.

אגב, נתניהו כמתנגד חריף ביותר לאולמרט ידע גם הוא לשמור על איפוק וממלכתיות כשנדרש לכך, מה שרק הוסיף לו נקודות זכות לאחר מכן.

לכן לא פלא שיש שמפרשים את התנהלותו של הרצוג כהכנה לכניסה לממשלה. הוא מכחיש, ולא בטוח שזה יקרה, ואם כן אז לא בקרוב, אבל זו עדיין אפשרות.

לליברמן אכפת מהבנייה?

גם אביגדור ליברמן שינה כיוון. אחרי שכינה את ראש הממשלה רמאי ותקף אותו בשצף קצף, ופרישתו מהממשלה נעשתה ללא אולטימטום או הצבת דרישות אלא כהחלטה אימפולסיבית ובלתי מנומקת, דיבר השבוע יו"ר ישראל ביתנו על האפשרות להצטרף לממשלה "בתנאי שייבנו 1,000 יחידות דיור במעלה אדומים", כלשונו.

את ליברמן מעולם לא עניינה תוספת בנייה וסביר להניח שגם עכשיו הבנייה במעלה אדומים או בכל מקום אחר אינה באמת בראש מעייניו, אבל השינוי בטון שבוקע מפיו בהחלט ניכר.

לפי אחת הגרסאות, ליברמן נשאר מחוץ לממשלה קודם כל כנקמנות בנתניהו ששיבש לו את התוכניות לכפות רוטציה לראשות הממשלה עם הרצוג, וכן האחריות שהוא מטיל עליו כמי שבין השאר קשור לפיצוץ הפרשה שפגעה במפלגתו ערב הבחירות.

עד כה לא הוזכר שמו של ליברמן בנוגע לפרשה. אך אולי כדי לוודא ששמו לא יוזכר גם בעתיד, היה על ליברמן לפרוש מהממשלה ולתקוף את נתניהו. יש כאלה שמאמינים שזה עוזר. שרון חשב שזה עוזר והלך על פינוי יהודי גוש קטיף. נפילתו למשכב בטרם עת לא איפשרה את אישוש או הפרכת התיאוריה, אולם את אהדת התקשורת הוא ללא ספק קנה.

ולפעמים גם זה מספיק. מאז פרש מהממשלה, ליברמן מוצג כגיבור חיל, איש עקרונות ואמת. אבל נראה שבאופוזיציה חם מדי ויבש.

ייתכן שגם הניצחון של נתניהו במרכז הליכוד הביא לחשיבה מחודשת אצל ליברמן. ככל הנראה, הדרך היחידה שלו לשרוד את מערכת הבחירות הבאה תהיה בהצטרפות לליכוד. כדי שזה יקרה עליו להתמודד בתוך התנועה. כעת, כשהכוח נשאר בידי המתפקדים, יוכל ליברמן לעשות מפקד גדול בליכוד.

לפיד לא סוגר בית כנסת

אחרי שהכריז כבר כמה פעמים כי אין לו דבר וחצי דבר נגד החרדים ושהוא כמובן לא מחרים אותם, הלך השבוע יאיר לפיד צעד נוסף, כשהופיע בכנס הצדעה לחב"ד שהתקיים בכנסת ביוזמת השר אופיר אקוניס, וסיפר כיצד התנגד בנחרצות לשתף פעולה עם תושבי שכונתו, רמת אביב ג', לפעול לסגירת בית חב"ד שהוקם בשכונה.

"שאני אתן יד לסגור בית כנסת?" אמר לפיד, "תגידו, השתגעתם?" הוא סיפר איך ניסו שכניו לשכנע אותו כשאמרו לו שמעכשיו יהיו פה תפילות כל היום. "יופי, טוב מאוד", אמר לפיד. "אני אלך עם הילדים להתפלל בחגים".

ההודעה המוקלטת של ישראל כץ
גם בזירה הפנים־ליכודית נעשה סדר בעקבות הניצחון של נתניהו. על הנייר רוב הסיעה היתה עם נתניהו, אבל בזהירות, רבים לא מיהרו לתפוס צד. בודדים פעלו נגדו בגלוי. ביום ההצבעה בשעה שש בערב הוציא ישראל כץ הודעה מוקלטת, שבה הביע תמיכה בלתי מסויגת בעמדת ראש הממשלה.

מייד החלו לחשושים על כך שכץ מריח ניצחון ולכן הזדרז ליישר קו. אלא שמהר מאוד התברר כי כץ הגיב על הקלטה אחרת, ישנה ומבושלת, שהופצה באותו יום שבו הוא נשמע תומך בחברי המרכז וכאילו במשתמע להחזרת הכוח למרכז, בניגוד לנתניהו.

בכירי הליכוד שחתמו על תמיכה בפריימריז, אבל ישבו בפועל על הגדר, עשו זאת מאימת חברי המרכז, שאיימו למחוק כל מי שיפעל נגד החזרת הכוח לידיהם. שבוע בלבד אחרי שפשטו מאות חברי מרכז הליכוד על משכן הכנסת בניסיון להלך אימים על נבחריהם, השבוע שבו השקט והשלווה. חברי המרכז נשארו בבית, נטולי כוח. אכזבתם שלהם היא שמחתם של כל השאר.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. משביל מה ליחצ"ן את המשוגע האנטישמי הזה?
    מילא שהיה בתפקיד שר אוצר, מה לעשות. אבל כחפ"ש אופזצינוי את מי הוא מעניין?!

    מיקי |
    הגב