"בתוך דקות האש כילתה יקב בשווי מיליונים"

שריפת ענק באזור מודיעין כילתה יקב מבטיח שטיפחו שני אברכים צעירים. הנזק מוערך במיליוני שקלים

ניחוח משכר של יין בוטיק משובח – זו התחושה הראשונה שאפפה את המבקרים ביקב מודיעין. הריח המענג מילא את הנחיריים והנשמה בחוויה מאלפת. כאן, בשטח שגודלו לא עולה על 500 מטרים רבועים, שגשגה עד לפני שבוע ממלכת יין מדהימה.

את יקב מודיעין הקימו בשנת 2011 האחים פוזן. שני אברכים מבריקים ששאפו לסלול דרך לפרנסה עצמאית במקביל ללימודים בכולל. מצוידים במעוף עמלו לשכלל ולשדרג את הידע והניסיון המשפחתי בתחום היין לכדי הצלחה ממשית.

כשהם מלאי חזון ויצירתיות, בנו האחים פוזן בעשר אצבעותיהם יקב בוטיק מוקפד ומקצועי, מאובזר במיטב הציוד וחתום על איכות בלתי מתפשרת. החל מבחירת זני הענבים ומקומות גידולם, המשך בתהליך יצירת היין, אחסונו בחביות עץ אלון ובדיקות תקופתיות מחמירות, וכלה במילוי בקבוקים מעוצבים מלאי חן ואלגנטיות, שכל אחד מהם עונד תליון מוזהב עליו מוטבע מותג "יקב מודיעין".

https://doc-14-4k-docs.googleusercontent.com/docs/securesc/hask8jhtejojdslnqnqgctmumun0mq1i/4785d4bpr5hbfu5p9q9rrq4u8tej57su/1430776800000/12938501367843045432/14905803660507456612/0B6WGTTIWXnJZT0lNX1NJVXk3dVU?e=download

שעות אינסופיות של עמל מאומץ בנוסף להשקעה כספית אדירה הפכו את החלום הרחוק לעסק מבוסס. עם ארבעה זני יינות לטעימה, ממותגים בשמות 'ראשית', 'חזון', 'סמיון' ו'שומרון', פנו האחים ישירות לחנויות יין על מנת להציע את התוצרת היוקרתית של יקב מודיעין. בשלב זה הוכחה הצלחתו המסחררת של היקב: יינות הבוטיק קנו לעצמם מעריצים בקרב אוהדי היינות, שהתאהבו בניחוח המשכר, בטעם ובארומה העשירה המייחדת את יינות יקב מודיעין והצדיקו בכל פה את מחירו הגבוה. היקב זכה לביקורות נלהבות באתרי היין השונים ברשת, ועל אף היותו חדש בתחום סלל מקום מכובד בקרב יינות הבוטיק היוקרתיים ביותר בישראל. השמועות אודות היין המשובח התגלגלו במהירות גם מחוץ לגבולות הארץ, לאירופה ולארצות הברית.

דווקא כשהגיע היקב לפסגת תנופה שיווקית, וכמות עצומה של יינות בוטיק משובחים הוכנה גם למשלוח לחו"ל – התלקחה שריפה במפעל סמוך והבוטיק המצליח הפך לסיוט שחור מעלה עשן.

קודם לכן ניהלו האחים פוזן מגעים מואצים עם אחד ממשווקי היין הגדולים בארצות הברית. המשווק שמע על יקב מודיעין, טעם והתרשם עמוקות מהאיכות הנדירה של היין. הוא שלח נציג מטעמו ליצור קשר עם בעלי הבוטיק. תוצרתו המשובחת של יקב מודיעין עמדה בכבוד בכל הבדיקות הנדרשות, והאחים פוזן עברו במהירות יחסית את התהליך המייגע הדרוש לקראת שיווק בינלאומי: קבלת אישורים מה-FDA האמריקאי, השגת הכשר מקובל על הקהילה היהודית האמריקאית, עיצוב התוויות באנגלית וסגירת קצוות עמלנית מול כל הנוגעים בדבר. במקביל, תוכנן השקת מיזם יינות בוטיק שיישא את השם: "פרויקט היקב – חותם איכות ישראלי", וגם בו שובץ יקב מודיעין בשורה הראשונה.

המייל האחרון שנשלח מארצות הברית אישר את הדפסת התוויות עבור היינות המיועדים ליבוא.

דקות ספורות אחר כך כילתה אש רעבתנית את יקב מודיעין.

הלהבות התפרצו ממפעל השמן הסמוך ודהרו במהירות מסחררת אל היקב. עובד ששהה במקום נמלט מגל האש הסוער מולו בקפיצה אל העמק הסמוך, וחזה בעיניים מבועתות כיצד מפעל חיים משגשג מיתמר בלהבות אל השמים. עשרות אלפי ליטרים של יין בוטיק משובח, חביות עץ אלון שנותרו מהם רק חישוק הברזל, חביות נירוסטה התפוצצו, המשלוח בעלות של עשרות אלפי דולרים שהוכן לייצוא לארצות הברית נבלע בתוך התופת, אלפי ליטרים של יין מבוקבק הותכו, התנפצו והתאיידו באש בת למעלה מ-1000 מעלות צלסיוס. הבעירה האדומה החריבה בלי חמלה את כל מה שעמלו האחים פוזן להקים בשנים האחרונות.

בחמש עשרה דקות הרות אסון הפך סיפור הצלחה גרנדיוזי לסיוט הכי מבעית של כל בעל עסק באשר הוא. השקעה של סכומים עצומים, שעות שכבר אף אחד לא סופר, מחשבה מאומצת וגיוס משאבים מכל הסוגים והמינים – ירדה לטמיון והותירה את האחים פוזן ללא יקב, ללא תזרים, ללא חלום ובעלי חוב עצום בגודל של מיליוני שקלים.

הם הגיעו ליקב השרוף מסוחררים, ופגשו עיסה מפוחמת במקום בו שגשג עד לפני שעות ספורות מפעל חייהם. מהלכים בכבדות בין שרידים מפויחים של מה שהיה פעם ציוד לטיפול ביין, משאבות, מכולות קירור, מיכלי נירוסטה שהתעתדו למלא יין ולמעלה ממאה חביות עץ אלון ריקות ומלאות, מכונת ביקבוק ומכונת פיקוק, מעבדה מקומית, משרדים על ציודם ההיקפי, חדר טעימה למופת ואלפי אלפי תוויות ופקקי שעם שהוכנו לבצירים הבאים. יקב בוטיק מהודר שהוקם במאמץ כפיים, בסבלנות ומסירות, כלה בעשן לעיי חרבות שחורים.

מה הלאה? אף אחד לא מסוגל לחשוב כרגע. עכשיו מנסים קודם כל להתמודד עם רגשות האובדן הקשים. מבול האש הנחית מהלומת מחץ על יקב בוטיק מודיעין, ולא ברור בכלל שיהיה אפשר אי פעם לשחזר את ההריסות. בינתיים שוקלים האחים פוזן לפנות לבעלי עניין ויכולת שירצו ליטול שותפות בשיקום הכלכלי של העסק, ואולי – אולי, אם ימצאו בתוכם משהו מן האומץ והחזון בזכותו הגשימו את החלום הראשון והקימו את "יקב מודיעין – יין בוטיק יהודי", יצליחו להתנער מעפר ולהתחיל שוב מהתחלה.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אין תחליף ליין המדהים שהם ייצרו ,
  חבל על המקרה
  מקווה שיחזרו בגדול

  יעל |
  הגב
 2. המשומד ליברמן רדף את הציבור החרדי בשנים האחרונות ללא הרף וכי רק בגלל התנהלותו של ליברמן נאלצה הכנסת לחוקק את חוק הגיוס החמור השמד והניאוף", כולם אומרים, "אני שמח שהרשע מרושע הזה בחוץ"

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב