סיפור מכור – יש תקווה למכורי האייפונים

מנחם מן יוצא חוצץ נגד הדעה הרווחת כי למכורים אין תקווה, ומציע גרסה חדשה משלו להגדרת בעל תשובה. מסמך מרתק

סיפור מכור

כשאני זקוק לברכה, ואני זקוק לה לעיתים קרובות, יש לי למי לפנות. למדתי כבר לדלג על ערים צפוניות, ולמצוא את הישועה קרוב אלי, קרוב מדי.
שיחת טלפון אחת, שמתבצעת הישר למוקד הישועות, פותרת את כל הבעיות, ומאצילה מברכותיה עלי ועל זרעי.
אני יודע בדיוק על מה אתם חושבים. גם את מספר הטלפון שהרצתם בראשכם כעת, אני מכיר. אבל תנו לי להפתיע אתכם, אתם לא בכיוון בכלל.
הרב אהרון לוי מערכים, הרב צביאלי בן צור, והרב קובי לוי, הם חלק ממוקדי הישועות שלי. ואולי כאן הם קוראים זאת לראשונה. כעת הם יתחילו להבין כמה דברים עלומים, מן הסתם.
"צדיק גוזר, והקב"ה מקיים", את זה כבר יודעים כולם. אבל כמה מכם מכירים את הדרך הישירה, בבחינת צדיק גוזר ומקיים בעצמו?
הרשו לי להכיר לכם את הסטארט-אפ החדש: "אם תוציא יקר מזולל, כפי תהייה". אפס מתווכים, מהיבואן לצרכן.
הקב"ה מבטיח: מי שתפקידו ומהותו בחיים, הוא להוציא יקר מזולל, הוי אומר להחזיר בניו למוטב, להוציא את יקרותו של האדם ולהפכו מזולל ליקר, הרי הוא כפיו של בורא העולם ממש. ואלמלא מקרא כתוב, דומה שאי אפשר לאמרו. ועכשיו משנאמר, נתגלה סודי ברבים. המיקמ"זים בע"מ, הם מאצילי הברכות שלי. תמיד עדיף להתברך מפיו של הקב"ה בעצמו, על פני כל אחד אחר.
מה שעושה הרב אהרון לוי בערכים, עושים הרבנים בן צור ולוי בעולם הישיבות. אם פעם, חזרה בתשובה הייתה שייכת לז'אנר החילוני למהדרין, הרי שעולם הטכנולוגיה הכניס את התשובה כמושג, גם לבתי החרדים פנימה.
אלפי הרצאות, מאות שיחות אישיות, ועשרות ספרים, הצליחו הרבנים לוי ובן צור להנפיק, ועוד היד נטויה. וכולם, ללא יוצא מן הכלל, עוסקים בסוגיה אחת ויחידה, פגעי הטכנולוגיה.
לפעמים נדמה שכבר אין מה להוסיף בנושא. מה כבר יכול להאמר שעדיין לא נאמר? הכל כבר כתוב, הכל גלוי, ועתה הכל גם מגובה במחקרים ובממצאים מוסמכים – האינטרנט הוא אם כל חטאת, ואין ארוכה למכתו.
ובכל זאת, יש לי משהו קטן להוסיף.
*
במחילת שמים וארץ, מרבותיי שהוזכרו עד עתה. ובתפילה שלא תצא תקלה תחת ידי, אני סבור כי על דבר אחד קטן כדאי לחלוק.
קראתי את כל ספריהם ושמעתי את הרצאותיהם, כמעט ללא חסר. נקודה אחת מוזכרת שם פעם אחר פעם בהחלטיות מפורשת. "את המכורים הכבדים, אי אפשר להציל" הם אומרים, ואפילו חותמים בכל שיחה ושיחה. ההתמכרות לאינטרנט ולסמארטפון, גדולה כל כך, שכל השיחות והחיזוקים מיועדים בכלל לאלו הנקיים מהטומאה, ובקושי לאלו שרק החלו זה עתה את חייהם הווירטואליים. המשתמשים הכבדים? מכורים אומללים חסרי תקנה.
תמיד תהיתי, למה נצרכת הזעקה הזאת. אף פעם לא הבנתי איזו תועלת תצמח מההכרזה המוחלטת הזאת. יתרה מזאת, בעייני הקטנות, ההצהרה הזאת מזיקה הרבה יותר מהחיוביות שאולי יש בה.
באחת מפגישותיי עם הרב צביאלי בן צור, העליתי בפניו את השאלות האלו, וקיבלתי תשובה. עיקרה של התשובה היא, שאין לי בכלל מושג מהי התמכרות אם כך אני מדבר.
יתכן.
אבל אולי יתכן גם אחרת.
לו אני הייתי מכור, לאכילת טשולנט בליל שישי למשל, לא הייתי מוצא טעם בניסיונות גמילה, אם הייתי שומע שוב ושוב שאין לי סיכוי לכך.
יתרה מזאת, הייתי מאד שלם עם מעשיי. הייתי משקיט את המצפון שלי כי מעתה ואילך אני אנוס גמור, שהרי אין לי שום סיכוי שבעולם לצאת מהתאווה הגדולה שבשעועית ובגריסים.
גם על עצם הטענה שאין תקווה למכורים אני מעז לחלוק.
ייתכן ולדידם של הרבנים לוי ובן צור, – שעיסוקם בתחום מניח אותם כמה וכמה צעדים קדימה ממני הקטן והדל, בהיררכית המבנים בעניין, – התנקות פרושה התנתקות, וזה באמת בלתי אפשרי בשלב הראשון.
אבל אני סבור כי גם ניצחון של דקה ועשר שניות, הוא צעד מבורך מאד בדרך לחזרה לשפיות. לדידי, החלטה עצמאית שלא להכניס יד לכיס בשנייה הקרובה, ולדחות את הסיפוק במאה מאיות, שוות ערך לבעל תשובה גמור. אמנם לשנייה, אבל שם 'בעל תשובה' כבר יש לו. ורגע לפני שאתם מספרים לי על מכורים כבדים, שלא מצליחים להתאפק אפילו לשנייה אחת. תרשו לי לספר לכם על ישיבה דחופה, ביקור אצל רופא, ושבתות, שבהם ההכרח גורם לאופציה הזאת להתממש. – משמע אפשר.
כולנו עומדים בפרשת הדרכים הזאת מידי שנה, כולנו 'בעלי תשובה גמורים' לעשרים וחמש שעות ביום הכיפורים. איש לא יהין לחלוק על התואר הנכסף ב-י' בתשרי בגלל מעידה, גדולה ככל שתהיה, ב-ט' בחשוון.
אז להיכן נעלמה פתאום תורת היחסות? למה חודש כן, ושנייה בודדת לא?
כל החלטה, גם הקלה והטיפשית ביותר, שיש בה הימנעות מההתמכרות, מולידה טבע חדש של ניצחון. כל ניצחון, גם הקל ביותר, יוצר שלב אחד בסולם. וכשהסולם מוצב ארצה, ראשו מגיע השמימה.
מכורים? תנסו את זה. מה אכפת לכם להיות גמולים לחמש שניות? מה אכפת לכם ליצור בתוככי האדם המכור, ברייה חדשה ונועזת שתגדל בקצב שלה, ותנצח יום אחד את הענק המפלצתי?
קראתם את המלל הזה בסמארטפון? כעת הפעילו את המנקה. אומרים שהוא משבית את הטלפון לחמש מאות מאיות. חמש מאות מעלות בסולם יעקב.
שובו בנים שובבים, שובו.

מנחם מן הוא סופר ופובליציסט חרדי: Yoredea.man@gmail.com

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. די כבר עם החנפנות המטופשת הזאת , לא כל מי ששואג מבין ולא כל מי שצועק יודע!

  לומר שאין סיכוי למכור כבד להתנקות זאת שטות מוחלטת!

  ראיתי כמה אנשים "אנשי מקצוע" שממליצים לשבור את האייפון, לשבור את המחשב!

  אז זהו אם שברתי את האייפון יצאתי מזה? מהיום אני חסין אין לי כבר נסיונות???

  איזה טמטום איזה חוסר הבנה!

  יש משפט שמופיע אין ספור בתלמוד : "לפום גמלא שיחנא" הווי אומר שהקדוש ברוך הוא מעמיס על הגמל אך ורק לפי היכולת שלו לסחוב, בעברית מדוברת זאת אומרת שלעולם הקדוש ברוך הוא לא יביא ניסיון לאדם שאינו יכול לעמוד בו, במילים אחרות זה אומר :

  לכולם יש סיכוי לצאת מזה, גם למכורים הכי כבדים במשך שנים יש סיכוי להתנקות, לומר שאין סיכוי זאת שטות, הנכון לומר שזה קשה, קשה מאוד, אבל אפשרי לחלוטין!!!

  למה? פשוט מאוד, המוח האנושי מתוכנת בצורה כזאת שאם הוא נהנה ממשהו מסויים הוא רוצה את זה שוב ושוב, לדוגמא למה פתאום בא לנו לצאת באמצע הלילה ולקנות קולה קר? כי המוח אהב את זה אתמול והיום הוא רוצה את זה שוב!

  בדיוק אותו דבר לגבי התכנים הלא ראויים שראינו הם פשוט השתלטו על חיינו, הם לא אנחנו הם עכשיו שולטים על לוח הבקרה שלנו, למה? כי המוח התרגל להנות מהם והוא רוצה אותם שוב ושוב, לכן הפיתרון הוא לא לשבור את האייפון וזהו, אלא הפיתרון הוא להוריד אותם מההגה, להבין איפה ולמה בדיוק הם השתלטו לנו על החיים ומה אפשר לעשות כדי לחיות חיים חופשיים בלי שתלטנות,

  הפיתרון לדעת מה עושים אחריי ששברנו את האייפון:

  המוח שלנו מדהים, הוא אמנם בונה תאים, אבל אם אנחנו לא נספק לו את מה שהוא רוצה, הוא פשוט יהרוג את אותם תאים, לכן יהיה לנו קשה אבל זה אפשרי לחלוטין, אני מכיר הרבה שיצאו מזה, תזכרו את הכלל הבא:

  אם הקדוש ברוך הוא הביא לי את הניסיון הזה הוא הביא לי את הכח לעמוד בזה, אוהב אותכם ושונא את מי שמייאש אתכם!!!

  תסתכלו באתר הבא: http://fortify.gye.org.il/ הם מדברים לעניין!!!

  יש רצון, יש ניצחון!!! |
  הגב
 2. קראתי את מאמרך הנ"ל .
  ומאד התרגשתי ממה שכתבת , את זה תמיד חשבתי בשקט אבל אתה צעקת את זה בחוץ.
  הגיע הזמן שישמעו קולות שפויים ומחזקים כמו שלך .
  ולא רק קולות של ייאוש שמשרתים בעקיפין וגם בצורה ישירה את השטן וחיילותיו
  הייאוש שמפזר קובי לוי הינו איום , חמור , נורא ומזעזע.
  אני תמה אם הוא מודע להרס והייאוש שהוא זורע .
  הגיע הזמן שגם הרבנים יתחילו לתת דעת אמיתית איך מתמודדים עם פגעי הזמן והדור ובמקום לאסור מבוקר עד ערב יתנו פתרונות יצירתיים , יתנו תמיכה לנופלים בגלוי ובסתר .

  גם אם מול צוק ענק יהיה אלף גדרות כדי למנוע נפילה לתהום. וודאי וודאי שאם אדם יפול לתהום אז יגיע לשם אמבולנס …..

  הרבה אנשים ניצלו ולומדים להתמודד לא כולם נבראו בצורה שווה ישר כח לאנשים השפויים כמו GYE ועוד שעוזרים באמת ומסתכלים למציאות בעיניים . להזכירכם לא האייפון יצר את התאוות הוא רק הוציא החוצה את מה שהחבאנו כל השנים…..

  יוסף |
  הגב