"סיפרו לילדים שהיא יוצאת נגד האדמו"ר מגור" (הקלטה)

פרשת הסמים של אלעזר ויגדרוביץ': תרצה מספרת לאילה חסון, על חברתה ח' אשר נעצרה באוקראינה וספגה איומים, ."הילדים שלה הורחקו ממנה, מרעילים אותם עם סיפורים עליה. סיפרו להם שהיא כבר לא שומרת שבת, שהיא יוצאת נגד האדמו"ר, שהיא מופקרת, פיטרו אותה, הרחיקו אותה מהדירה והעמיסו עליה חובות". האזינו. {פרשת הסמים}

בעקבות הגשת כתב האישום נגד חסיד גור אלעזר ויגדרוביץ' המואשם בגין הטמנת הסמים בחפציהם של ח' ובעלה כאשר ניסו לשוב ארצה מקייב – תרצה מספרת לאילה חסון, ברדיו ללא הפסקה, על חברתה ח' אשר נעצרה באוקראינה וספגה איומים.

"הכרתי את חני כששתינו היינו בהליכי גירושים עם ילדים קטנים, אבל שני הסיפורים שלנו שונים לחלוטין", סיפרה תרצה, לאילה חסון. "אני נתקלתי רק בתמיכה, היא מתמודדת עם דברים שקשה לתאר. הילדים שלה הורחקו ממנה, מרעילים אותם עם סיפורים עליה. סיפרו להם שהיא כבר לא שומרת שבת, שהיא יוצאת נגד האדמו"ר, שהיא מופקרת, פיטרו אותה, הרחיקו אותה מהדירה והעמיסו עליה חובות".
תרצה נשאלה האם האוקראינים יקבלו את המלצת משטרת ישראל ויסירו מבני הזוג את האחריות השיבה תרצה "היא מאמינה כי היא חייבת להאמין, כי היא חזקה, אנחנו מקווים שהסיכויים רק הולכים ומשתפרים".

כזכור, פרקליטות מחוז ירושלים, הגישה לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום מתוקן נגד אלעזר ויגדרוביץ מחסידות גור בגין עבירות נוספות שביצע לצד עבירות סחיטה בכוח, תקיפה בנסיבות מחמירות שיוחסו לו כבר בכתב האישום המקורי.
בכתב האישום המתוקן יוחסו עבירות של בידוי ראיות הספקת סם, חטיפה לשם כליאה, ועבירות נוספות שביצע במטרה לגרום לבני זוג מחסידות גור להפסיק את הקשר ביניהם ולנתק את הקשר בין הילדים לבין אימם.
על פי כתב האישום, הנאשם פעל תחילה בכח אלימות ואיומים להניא את בני הזוג לפעול על פי רצונם ובהמשך, לאחר שגרם להם להגיע לאוקראינה, שתל סם מסוכן במזוודותיהם על מנת שלא יוכלו לשוב לארץ מאוקראינה. בעקבות השתלת הסם בני הזוג נעצרו, הוגש נגדם כתב אישום בבית המשפט באוקראינה, משפטם מתנהל, והם צפויים לעונש של מאסר בפועל. בהמשך הנאשם גם מסר מידע כוזב למשטרה בניסיון להפליל אחרים במעשה הטמנת הסם במזוודותיהם של בני הזוג. הפרקליטות ביקשה לעצור את הנאשם עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

על פי כתב האישום, ח.ב. התחתנה עם בעלה בשנת 1997. במהלך חיי נישואיהם חוו בני הזוג קשיים בקשר הזוגי. כחלק מניסיון הטיפול בקשיים אלו, בשנת 2011 או בסמוך לכך, פנו ח.ב. ובעלה לפ.ו. (המתלונן), וזאת במסגרת עבודתו של המתלונן כיועץ נישואין. בספטמבר 2015 התגרשה ח.ב. מבעלה, ומאוחר יותר התגרש המתלונן מאשתו. במקביל לכך, החלה משפחתה של ח.ב. וכן אנשים נוספים המשתייכים לחסידות גור, לחשוד כי בין ח.ב. למתלונן מתקיים קשר רומנטי אשר החל עוד לפני גירושיהם של השניים. חשדות אלו הביאו לתליית פשקוילים בגנותו של המתלונן ולהטרדות שונות כלפי ח.ב. וכלפי המתלונן. ויגדרוביץ החליט לפעול לתקיפת המתלונן בדרכים שונות, והכל מתוך מטרה לגרום למתלונן להפסיק את הקשר עם ח.ב.
הנאשמים ניסו יחדיו, ביחד עם אחרים, בכח אלימות ואיומים להניא את המתלונן לפעול על פי רצונם, לרבות בכל הנוגע לקשר הזוגי בין המתלונן לבין ח.ב. ולדרישתם כי ח.ב. תוותר על משמורת ילדיה על מנת שהילדים יישארו במסגרת חסידות גור.
על פי כתב האישום, לאחר סירובם של המתלונן וח.ב. בפני ויגדרוביץ לעבור להתגורר כשנה בארצות הברית וסירובה של ח.ב. לעזוב את ילדיה, גמלה בלבו החלטה לגרום למתלונן וח.ב. לעזוב את הארץ למשך שנה לאוקראינה, באמצעות הצעת עבודה במשרה תורנית באחת מהקהילות היהודיות באוקראינה. כדי להשפיע על המתלונן וח.ב. להיענות להצעת העבודה, סיכם ויגדרוביץ עם אדם אחר המצוי בקשרי חברות עם המתלונן וח.ב. כי יהיה שותף למצג שווא לפיו גם הוא ואשתו מתכוונים לבחון הצעה הדומה להצעת העבודה, וישכנע אותם באמצעותו לבחון אף הם יחדיו הצעה מעין זו.
ב- 20.12.15, לאחר שמאמצי השכנוע נשאו פרי, טסו המתלונן וח.ב. לקייב שבאוקראינה, בעוד ילדיה הקטינים של ח.ב. נותרו בישראל. ויגדרוביץ הגיע לקייב ב- 15.12.15. החבר ואשתו הגיעו לקייב כמה ימים קודם לכן כחלק מיצירת מצג השווא לפיו גם הזוג מבקש לבחון ברצינות הצעת עבודה במשרה תורנית בקהילתו של הרב ג'אן המשמש כרב בקהילה היהודית באומן.
בשלב מסוים, לאחר שויגדרוביץ גילה כי המתלונן וח.ב. וכן הרב ג'אן לא הגיעו להסכמות ביניהם באשר למשרה התורנית המוצעת, וכי אין בכוונת המתלונן וח.ב. לשוב לאומן שבאוקראינה כי אם לשוב לישראל לצמיתות, הוא החליט לפעול להשארתם של המתלונן וח.ב. באוקראינה למשך זמן ממושך. לשם כך, רקם תוכנית להטמנת סמים בכבודתם של המתלונן וח.ב. באופן שהסמים יתגלו בבידוק הצפוי להם בשדה התעופה בקייב טרם טיסתם חזרה לישראל שתוכננה ל- 27.12.15, וזאת על מנת להפלילם ולהביא למאסרם למשך תקופה ארוכה באופן שימנע מהם לשוב לישראל במשך שנים רבות.
כדי להוציא את תוכניתו לפועל, פנה ויגדרוביץ לאחרים שזהותם אינה ידועה ופעל לכך כי יטמינו במזוודותיהם של המתלונן וח.ב. שקיות ובהם סם מסוכן מסוג קנביס במשקל 686.75 גרם נטו. ב- 27.12.15, במהלך בידוק מזוודותיהם של המתלונן וח.ב. נתפסו שקיות הסם על ידי אנשי הביטחון בשדה התעופה בוריספול. בעקבות תפיסת שקיות הסמים ברשותם, המתלונן וח.ב. נעצרו. בהמשך הוגש נגדם כתב אישום ובקשה למעצר. המתלונן וח.ב. שוחררו ב- 25.2.16 למעצר בית בקייב והוטלו עליהם תנאים מגבילים עד תום ההליכים הכוללים, בין היתר, ערבויות כלכליות ואיסור יציאה מאוקראינה. כתב האישום שהוגש נגד המתלונן וח.ב. לבית המשפט באוקראינה, מייחס להם עבירות סחר בסמים בכמות גדולה שהעונש המירבי עליהן באוקראינה הוא 12 שנים. עד למועד הגשת כתב אישום זה, 13 במרץ 2017, משפטם באוקראינה של המתלונן וח.ב. מתנהל.

 

בנוסף, נאשם ויגדרוביץ כי במהלך ספטמבר 2016, ניהל ויגדרוביץ משא ומתן באמצעות עו"ד עם המשטרה לצורך גיבושו של הסכם במסגרתו יתחייב למסור גרסת אמת באשר בעניין פרשת הטמנת שקיות הסם ובאשר לעבירות נוספות שבוצעו כלפי המתלונן וח.ב., וזאת בתמורה להקלות אפשריות שונות עמו במסגרת הליך המעצר המתנהל נגדו. במהלך ניהול המשא ומתן מסר ויגדרוביץ גרסה כוזבת באשר לאופן הטמנת הסמים למתלונן וח.ב. על ידי דמויות כאלה ואחרות, שאחראיות היו לתוכנית הכליאה של המתלונן וח.ב. ולהטמנת שקיות הסם במזוודותיהם, ואשר ביצעו זאת בפועל. בשלב זה, פעל ויגדרוביץ למצוא אדם באוקראינה שימסור הודאת שווא במסגרתה יקח על עצמו את הטמנת הסמים. במסגרת אותה גרסה כוזבת יצר ויגדרוביץ בפני חוקרי המשטרה מצג שווא לפיו החבר של בני הזוג שוחח עמו טלפונית מספר שיחות בסמוך לאחר שהטמין את הסמים וסיפר לו על כך במסגרת השיחות האמורות אותן הקליט במכשיר הפלאפון שלו. הוא סיפר לחוקרי המשטרה כי השמיד את מכשיר הפלאפון שלו, לא לפני ששמר את קבצי הקלטות השיחות בהן החבר מפליל את עצמו בדיסק און קי לידי עורך הדין שאמר לו כי זה כבר אינו ברשותו, וכי ייקח לו יום יומיים להמציא אותו לידיו. זאת, אף שדיסק און קי ובו הקלטות כאמור, לא היה קיים.

על פי ההסכם בין ויגדרוביץ ובין המשטרה להסכם שנחתם בין הצדדים. על פי עיקרי ההסכם, בתמורה להסכמת המאשימה לשחרורו ממעצר מאחורי סורג ובריח, והשמתו ב"מעצר בית" באיזוק אלקטרוני בפיקוח אנושי וערבויות כלכליות למשך 45 ימים התחייב ויגדרוביץ בכזב: למסור הודעות אמת מלאות בנוגע לפרשה, לדמויות שנכרכו בה בדרך כזו או אחרת, ובנוגע לעבירות הקשורות במתלונן וח.ב; להקליט שיחות בינו ובין המעורבים בפרשה כאמור ולדובב אותם הן באשר לעבירות שבוצעו בקשר למתלונן וח.ב. הן לכאלה שעתידות להתבצע; להשתתף במסדרי זיהוי, בהצבעות ובעימותים ובכל פעולה הדרושה, על פי שיקול דעתה של המשטרה, לקידום החקירה.

עם שחרורו ל"מעצר בית" באיזוק אלקטרוני, ובהמשך לגרסאותיו הכוזבות ומצגי השווא שמסר הנאשם עובר להסכם, המשיך הנאשם ופעל כדי להתל בחוקרי המשטרה ולסכל את החקירה מתוך מטרה להאריך את משך שהותו במעצר בתנאי איזוק אלקטרוני, לשבש את החקירה, לטשטש את הראיות, ולחמוק מהעמדה לדין בגין חלקו בתוכנית הכליאה והטמנת הסמים למתלונן וח.ב.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.