סכנה: קנדה עומדת לחוקק חוק שיפגע בחובשי כיפות

"אמנת הזכויות" הועברה לאישור הפרלמנט של קוויבק אם תאושר יפגעו מאות חובשי כיפה

קנדה
"אמנת הזכויות" הועברה לאישור הפרלמנט של קוויבק אם תאושר יפגעו מאות חובשי כיפה

ממשלת המיעוט הבדלנית בקוויבק, הנשענת על מפלגת הגוש של קוויבק (Parti Quebecois), הגישה לפרלמנט (7.11.13) את הצעת החוק בדבר "אמנת הערכים", בהדגישה, כי היא לא תהיה מוכנה להתפשר על נוסחה כדי לרצות את האופוזיציה וכי בראייתה מדובר בהצבעת אמון בממשלה.

"אמנת הזכויות" זוכה לתמיכה נרחבת בציבור של קוויבק, המצדד בהפרדה מלאה בין דת למדינה. על פי האמנה המוצעת ייאסר על עובדי המגזר הציבורי (ממשלה, בתי ספר, אוניברסיטאות, בתי חולים ועוד) לשאת סמלים דתיים בולטים, כדוגמת כיפה, חיג'אב, צלב וכיוצא באלה, וכן על הכנסת סמלים דתיים אלה ע"י מבקרים, המבקשים לקבל שירותים ממוסדות המדינה.

הפרלמנט של קוויבק יוסמך לקבוע אילו סמלים דתיים ניתן יהיה להציג במשכנו, הארגונים היהודיים והמוסלמים בקוייבק מתנגדים נמרצות לחוק.

לדברי ראשי הארגונים, יפגע החוק, אם יאושר במאות חובשי כיפה המועסקים במוסדות ממשלתיים בתי חולים אוניברסיטאות ועוד.

המפלגה הליברלית של קוויבק מתנגדת נחרצות לנוסח "אמנת הזכויות המוצעת", ואולם הממשלה תוכל להשיג רוב בפרלמנט לאישור הצעת החוק, אם מפלגת "קואליצית העתיד של קוויבק" (CAQ), שלה 18 מושבים, תצטרף למפלגת הגוש של קוויבק (54 מושבים) בתמיכתה באמנה.

יש לציין, כי מצעה של CAQ מצדד בהפרדה ברורה בין דת למדינה. ארגון "בני ברית קנדה" פרסם הודעה המגנה את ממשלת קוויבק על העברת הצעת החוק בדבר "אמנת הזכויות" לאישור הפרלמנט של הפרובינציה.

בהודעתו מדגיש הארגון, כי "אמנת הזכויות" המוצעת מפרה את החירויות היסודיות המעוגנות באמנת החירויות והזכויות של קנדה ושל קוויבק. "הצעת החוק המוצעת מפלה לרעה אנשים דתיים באמצעות שלילת זכותם לחופש דת", כך לדברי מי אלן אדל, היו"ר הארצי של הליגה לזכויות אדם של "בני ברית".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.