סכנת שריפה מרחפת על מאות שלדי יהודים שהוצאו מקברם בצרפת

נשיא 'ועידת רבני אירופה' הגר"פ גולדשמידט; 'שחרור משפחת טעדעסקא לקבורה בישראל חשוב, אולם דרישתנו למצוא פתרון חוקי לקבורת יהודים בצרפת'

יממה לאחר שנקבעה הפגישה של הגר"פ גולדשמידט עם שר הפנים של צרפת, שחררו השלטונות את עצמות בני משפחת טעדעסקא ז"ל שהוצאו מקברם בצרפת ואתמול הובאו לקבורה בישראל בתום מאבק שנמשך 7 שנים * תיקון לחוקה בצרפת מאפשר לעיריות לשרוף שלדים שהוצאו מקבריהם לאחר שחלפו השנים שנקבעו בזמן רכישתם, מיום קבורתם או שאיש אינו פוקד את קברם לאחר 3 שנים * הדרישה מהשלטונות גם להקדיש מאמצים גדולים יותר לאיתור קרובי משפחה.

שחרור משפחת טעדעסקא לקבורה, חשוב, אולם דרישתנו מהשלטונות הצרפתים היא חד משמעית; למצוא פתרון חוקי לקבורת יהודים בצרפת – כך אמר נשיא 'ועידת רבני אירופה', הגאון רבי פנחס גולדשמידט שליט"א בתום הלווית בני משפחת טעדעסקא ז"ל שהובאו לקבורה ביום ראשון, בבית העלמין 'ארץ החיים' בבית שמש. שלטונות הפנים של צרפת שחררו את הגופות לקבורה יממה בלבד לאחר שנקבעה הפגישה של הגר"פ גולדשמידט עם שר הפנים של צרפת, מר מנואל ולס.
הגר"פ גולדשמידט אמר, כי יהדות העולם עומדת על דרישתה למצוא את הפתרון המשפטי והחוקתי של קבורת יהודים בצרפת. במקביל, עד למציאת הפתרון לאפשר כפתרון ביניים למשפחות יהודיות לקבור מחדש את שלדי בני משפחתם שהוצאו מקברם בצרפת או להעבירם לקבורה בישראל. עוד אמר הגר"פ גולדשמידט כי הדרישה היא שהשלטונות יקדישו מאמצים גדולים יותר לאיתור קרובי משפחה.
המאבק הקשה לשחרור גופותיהם של בני משפחת טעדעסקא נמשך כשבע שנים. המדובר בעצמותיהם של הרב יעקב טעדעסקא ז"ל וזוג', מנכבדי יהודי צרפת, שנקברו לפני כ-150 שנה בבית הקברות בצרפת, ולפני מספר שנים הוצאו מקבריהם.
על פי החוק בצרפת, כיום, ניתן לרכוש חלקת קבר אך לזמן מוגבל בלבד. מספר השנים נע בין 5 למאה שנים. לאחר שנים אלו רשאים השלטונות העירוניים להוציא מקברו כל שלד אדם אלא אם כן, המשפחה רוכשת את חלקת הקבר לשנים נוספות. כמו כן, רשאים השלטונות להוציא מקברו שלד שנקבר, באם ישנה עזובה סביב חלקת הקבר ואיש אינו פוקד את המקום, כבר לאחר שלוש שנים. החוק הצרפתי מונע גם הקמת בתי עלמין יהודיים ומאפשר רק הקמת רובעים יהודיים בבתי עלמין הכלליים.
עפ"י ההערכות של רבנים בצרפת השלטונות החלו לפנות מקברם שלדים, החל משנות ה – 50 ובמחסני העירייה, הנמצאים תחת אבטחה כבדה, מצויים כיום, על פי ההערכות אלה, כעשרת אלפים שלדים. מתוכם מעריכים הרבנים מצויים כמה מאות יהודים. לאחרונה, בעקבות תיקון לחוקה בצרפת מתאפשר לעיריות לשרוף שלדים שהוצאו מקבריהם לאחר שחלפו השנים שנקבעו בזמן רכישתם, מיום קבורתם או שאיש אינו פוקד את קברם לאחר 3 שנים
הרב יעקב טעדעסקא ז"ל, יליד איטליה, מנכבדי יהודי צרפת ומייסד בית הכנסת שבו התפלל מרנא רבי ישראל סלנטר זצ"ל, בפאריס, וזוג' מרת יראת ע"ה, נפטרו לפני כ-150 שנה ונקברו בפאריס. בני הזוג היו פעילים בצורה מפליאה, בתקופה קשה מאוד בשמירת תורה ומצוות, בהפצת תורה ויהדות בבירת צרפת. רבי יעקב ז"ל ייסד שיעור יומי בגמרא ומשתתפיו סיימו את הש"ס כעבור 25 שנה. הוא הביא רב ומורה לעיר, הסדיר את מכירת הבשר הכשר וביתו היה פתוח לרווחה. שימש כמוהל ואף הוזיל מכספו למשפחות כדי לזרז אותם לקיים את המצווה. כך גם רכש עם בנו חלקות קבורה עבור עניי הקהילה.
כל בנותיהם נישאו לבנים של רבני גרמניה. וכיום ישנם ברחבי העולם, עפ"י ההערכה, כ- 3000 יוצאי ירכם ובהם מהמשפחות החשובות: במברגר, זנגר, נויבירט, ביסטריסקי, יוטקובסקי, הילדסהיימר, ועוד.
הסאגה החלה כאשר אחד מצאצאיו הרבים, ד"ר ר' משה ליפשיץ ומשפ' מבית וגן, שבאו לפקוד את קבריהם בצרפת, הזדעזעו לראות כי במקום הקבר של ראש המשפחה קבורים נוכרים.
הצאצאים לא ידעו את נפשם, לתדהמתם התברר כי העצמות מונחים בביזיון נורא במחסני העירייה אבל אי אפשר לקבלם. השלטונות טענו כי לא מצאו את קרובי משפחתו למרות שבעת קבורתו רכש על פי החוק דאז, חלקת קבר לצמיתות. חלק מבני המשפחה שביקשו להעבירו לקבורה בישראל נענו כי הדרישה, על פי החוק היא שכל היורשים, להערכתם כ 3,000 מאחר והיו לו 11 ילדים, יחתמו שהם מוכנים שיעבירו אותו לקבורה בישראל. מאז, לא נחו לרגע, ופעלו ללא לאות, הוזילו מכספם סכומי כסף עצומים לכיסוי הוצאות עורכי דין, בתי משפט ונסיעות, תוך כדי התייעצות עם הגאון רבי יהושע נויבירט זצ"ל שנמנה גם הוא על צאצאי המנוח.
'לצד הסיפוק שיהודים אלו יבואו סוף-סוף למקום מנוחתם, אנו עדיין מודאגים ונחרדים לנוכח גורלם של אלפי קברי יהודים נוספים בצרפת ומאות רבות של עצמות שכבר הוצאו מקבריהם ומונחים בביזיון. הדבר הגיע לאבסורדים נוראים ומדובר במתי מצווה שעלינו לעשות הכול בכדי להעבירם לקבורה ולב מי לא יחרד נוכח הסכנה האיומה שעפ"י החוק כעת הם יכולים גם לשרוף חלילה את השלדים" – אומר הגר"פ גולדשמידט.
בנושא כאוב זה, פעילים ראשי 'ועידת רבני אירופה' ונציגה בפאריס; מנכ"ל בפועל של הועידה, הרב משה לוין. הרה"ג הרב נתן קאהן שליט"א, עורך המגזין החרדי בצרפתית "קונטרס". אישים וארגונים יהודיים ברחבי העולם. רבני צרפת נועדו לפני כמה חודשים עם הסגנית הראשונה של ראש עיריית פאריס בניסיון לשכנעה לאפשר את קבורתם של יהודים שהוצאו מקברם ושהשלטונות לא מצאו את קרובי משפחתם מאחר והללו היגרו מצרפת או עברו לכתובות אחרות בצרפת ועתה הם מבקשים לאפשר להם לרכוש מחדש את חלקת הקבר ולקבור את יקיריהם במקום.
בהודעה שפרסמה 'ועידת רבני אירופה' פונה שוב הועידה בקריאה לצאצאים לפקוד את קברי יקיריהם ולדאוג לתחזוקת הקברים. כמו כן קוראת הועידה למשפחות להשאיר כתובות מעודכנות אצל שלטונות העירוניים כדי שחלילה בבוא העת יוכלו לדעת בזמן סביר על הסכנה המרחפת על קברי יקיריהם ולמנוע את האסון של הוצאת הגופות ממקום מנוחתם.

חרדה בעולם היהודי. הלווית משפחת טעדעסקא זל ב'ארץ החיים' בבית שמש (2)
הלווית משפחת טעדעסקא ז"ל
חרדה בעולם היהודי. הלווית משפחת טעדעסקא זל ב'ארץ החיים' בבית שמש (1)
הלווית משפחת טעדעסקא ז"ל

נשיא ועידת רבני אירופה הגרפ גולדשמידט
נשיא ועידת רבני אירופה- הגר"פ גולדשמידט
נשיא ועידת רבני אירופה הגרפ גולדשמידט בכינוס ארגוני הקרוב בצרפת (3)
רבני אירופה הגרפ גולדשמידט בכינוס ארגוני הקרוב בצרפת
מוסקבה בית הכנסת . הגרפמ גולדשמידט נושא דברים לאחר תפילת שחריתהגדול
מוסקבה בית הכנסת . הגרפמ גולדשמידט נושא דברים לאחר תפילת שחרית הגדול

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.