פוניבז': ניצחון משפטי למחנה 'השונאים'

ביהמ"ש קבע כי החלטתו של 'הבורר' הרב צימבליסט אינה רלוונטית והרב כהנמן לא מחוייב לממן את ישיבת הרב מרקוביץ

הסכסוך בישיבת פוניבז' נמשך למעלה מ-15 שנה. לפני כשנתיים הגיע הסכסוך על נכסי הישיבה למחוזי כשהרב כהנמן ביקש להדיח את הבוררים. בין הצדדים כבר נחתם שטר בוררות ב־1999. פסק הבורר שניתן שנה לאחר מכן לא הביא לסיום הסכסוך.

הרב כהנמן טען שהבוררים, הרבנים ר' חיים גדליה צימבליסט ור' מאיר הייזלר, עשו יד אחת עם הרב מרקוביץ. מנגד, טען הגר"ש מרקוביץ באמצעות עוה"ד מרדכי בייץ ובעז פייל מיגאל ארנון ושות' ועו"ד צבי אגמון ממשרד אגמון ושות', שכהנמן הוא שמתחמק מהבוררות ופועל "בשיטתיות בניגוד לפסק הבוררות".

בדיון שנערך אמש בבית המשפט המחוזי בתל אביב פסקה השופטת יהודית שבח כי פסק הבוררות האחרון של הרב צימבליסט כי על הנהלת הישיבה בראשות הרב אליעזר כהנמן להתחייב במימון ההוצאות החודשיות של ישיבתו של הרב שמואל מרקוביץ כשבפועל יקבל מידי חודש 480 אלף שקלים להחזקת הישיבה, לא יהיה תקף.

הגר"א כהנמן. צילום: יהודה פרקוביץ
הגר"א כהנמן. צילום: יהודה פרקוביץ

לטענת הרב כהנמן, הבוררים קיימו דיונים עם הרב מרקוביץ בלבד, והבורר הרב צימבליסט "נפגש בחשאי עם עדים במהלך הבוררות ללא נוכחות הצדדים או מי מטעמם, וחקר אותם בענייני הסכסוך, תוך שהוא מבקש מהם לשמור בסוד את דבר העדויות הללו מאחד הצדדים לבוררות".

אותו בורר, נטען, אף נפגש עם הצד השני לבוררות וקיים עמו התייעצות אצל גורם שלישי בקשר לסכסוך שלא במסגרת דיוני הבוררות. "אף שהדברים חסרי תקדים בהיקפם ובחומרתם, דחה המחוזי את בקשת הרב כהנמן", נכתב בערעור. המערער מבקש מהעליון להתערב בהליך משום שלדעתו "מתעורר חשש ממשי להפרת האמון על ידי הבוררים".

כאמור, בפסק דין שניתן היום קבעה השופטת כי החלטתו של הרב צימבליסט מז' טבת איננה רלוונטית והרב כהנמן לא מחוייב לממן את ישיבת הרב מרקוביץ.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. אין אדם מדבר אלא מעירורי ליבו (בלבד)

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב
  2. כנראה הכתב לא ראה את פסק השופטת..וכותב מה שרוצה שיהיה בפסק…..אך בעיון בפסק עצמו עולה כי השופטת רואה בחומרה את כל הטרור שמנהל הצד שלא מעונין בדין תורה נגד הדיין הגאון הגר״ח שליט״א….ומתייחסת אל הדיין בכל הכבוד הנדרש,ומייפה כוחו לברור עד הסוף לפי שטר הבררות והפסק שנחתם בין הצדדים לפני 15 שנה…ורק החזירה את הדיון האחרון שנעשה ללא השתתפות הצד שמנסה לברוח מהכרעה…..תקוות כל הציבור החרדי שיקובל הכרעת הבורר על כל פלגי הסיכסוך כפי ההלכה והחיוב לציית לדין תורה…ואוי לנו שיש אנשי דלא מעלי ופנו לערכאות וכמובן שדרכם לא צלחה ומדרדרים מדחי לדחי,וגוררים אחריהם גדולים וטובים…..

    כאוב מהמצב |
    הגב