סלומיאנסקי: נפעל לבדוק כיצד נותנים לטייקונים אשראי בלי חשבון

יו”ר ועדת הכספים, ח”כ ניסן סלומינסקי‏ (הבית היהודי‏), אמר אמש בראיון ל'דה מרקר' כי “כל הבנקים והגופים הכלכליים צריכים לדעת שעיננו פקוחה, ונשגיח בשבע עיניים על כל צעד וצעד שלהם במחיקה ופריסת חובות”. את הדברים אמר לנוכח כוונת הבנקים ובהם לאומי והפועלים למחוק חובות לנוחי דנקנר ולחברות מקבוצת אי.די.בי בהיקף של כחצי מיליארד שקל.

סלומיאנסקי הוסיף ואמר: “אנו צריכים לוודא שלא נעשים דברים שלא ייעשו בכספים של האזרחים. צריך לבדוק כיצד הבנקים נותנים בלי חשבון אשראים בהיקפים גדולים לטייקונים. הלא אם הבנק יוותר על חובות שחייבים לו לקוחות ויגיע חס וחלילה למצב קריטי, אזי המדינה תתבקש לעזור לבנק”.

ח”כ משה גפני ‏(יהדות התורה‏) אמר כי “ועדת הכספים תצטרך לדון בסוגיה מדוע הבנקים מוחקים חובות דווקא לדנקנר. האם בגלל שהוא איש עשיר? הלא ללקוח רגיל שנקלע למצוקה הבנקים לא מוחקים חובות בכזו קלות”.

יום לפני כן פנתה יו”ר מרצ, ח”כ זהבה גלאון, אל סלומיאנסקי ודרשה “לזמן לדיון בוועדה את רקפת רוסק עמינח, מנכ”לית בנק לאומי, כדי שתיתן דין וחשבון איך ניתן למחוק חוב לנוחי דנקנר ולא ללקוחות קטנים. לא מדובר בחנות מכולת פרטית של רוסק עמינח. ועדת הכספים חייבת לשמוע הסברים לקלות שבה מוחקים את כספי הציבור. הוועדה תעקוב גם אחרי התנהגותם של הבנקים הנושים האחרים של דנקנר”.

ח”כ אראל מרגלית ‏(העבודה‏) אמר כי “מחיקת החובות החד־צדדית, בפעם המי יודע כמה, לבעלים של החברות הגדולות במשק, זועקת שהגיע הזמן להעמיד את הפירמידה של הכלכלה הישראלית על הראש ולהפוך את השיטה. מצד אחד מוחקים חובות לדנקנר שוב ושוב ומצד שני למאות אלפי עסקים קטנים בישראל אין סיכוי לקבל הלוואה בתנאים סבירים מאותם מבנקים עצמם. זהו חוסר צדק כלכלי".

ח”כ ד”ר עדי קול ‏(יש עתיד‏) אמרה: “ההסדר של בנק לאומי מעלה שאלה קשה של איפה ואיפה. מדוע הבנקים מוכנים לחשוף את עצמם להלוואות מסוכנות כשמדובר בטייקונים, והאם אדם מהיישוב יזכה אף הוא ליחס שכזה?”. ח"כ מיכל בירן ‏(עבודה‏) אמרה כי "שוב אנחנו רואים כיצד אליטה מצומצמת עושה כבשלה בכספי הציבור, ומחלקת עוד ועוד משאבים למקורבים בקריצה ובתקיעת כף".

ח”כ קארין אלהרר ‏(יש עתיד‏) אמרה: “הסיפור מתחיל בחלוקת ההלוואות במאות מיליונים ואף מיליארדים, לעתים ללא ביטחונות מתאימים ובריביות שלווים אחרים יכולים רק לחלום עליהן”.

ח”כ חיים כץ ‏(ליכוד‏) אמר כי “חמור בעיני שטייקונים שלא פורעים את הכסף שגייסו מהציבור באג”ח ממשיכים לגייס כספים. אי עמידה בתשלומי ריבית ללקוחות שרכשו אג”ח של טייקונים חמורה ממחיקת חובות על ידי הבנקים”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.