סמוטריץ' מגיב: "הייתי עושה הכל להכניס את בן גביר לכנסת. כרגע איננו יכולים"

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' מגיב לפרישת "עוצמה יהודית" מאיחוד מפלגות הימין. "הסכמים יש לחבר, אבל הממשלה הזו היא ממשלת מעבר ולא ניתן בה לחוקק את החוק הנורווגי"

בעקבות ההודעה מהבוקר על פרישת עוצמה יהודית מ'איחוד מפלגות הימין', הגיב היום שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' לטענותיו של איתמר בן גביר מ'עוצמה יהודית':

"חשוב לי להסביר את נושא ההתפטרות של הרב רפי ושלי כדי להכניס את איתמר לכנסת. זאת, בעקבות שאלות ולאחר שבדקתי לעומק את השאלה בעצמי ועם הייעוץ המשפטי של הכנסת.

נתחיל מלומר את הברור מאליו: הסכמים צריך לקיים. אין ולא יכול להיות על זה ויכוח. לו הייתי יכול הייתי עושה הכל כדי להכניס את איתמר לכנסת.

איתמר הוא חבר, הוא איש מוכשר שיכול לעשות הרבה, וזה מגיע לו ולבוחרי עוצמה. אלא שלמרבה הצער הדבר פשוט לא אפשרי כרגע. בדקתי, ניסיתי, אבל זה פשוט לא מתאפשר.

הנה ההסבר:

כזכור, במסגרת ההסכם שמרכיב את איחוד מפלגות הימין הרב רפי ואני התחייבנו להתפטרות מהכנסת במסגרת החוק הנורווגי עם המינוי שלנו לחברות בממשלה. הסיכום הזה עוגן בסיכום מקביל שלנו עם ראש הממשלה לחוקק את חוק נורווגי כפול שיאפשר לשני בעלי תפקידים להתפטר בכדי להכניס שני חברי כנסת נוספים (החוק הנורווגי היה קיים בכנסת העשרים כהוראת שעה ונדרש לחקיקה מחודשת עם כינונה של הכנסת העשרים ואחת).

במצב בו היתה קמה ממשלה, החוק הנורווגי היה מחוקק בתוך שבוע והרב רפי ואני היינו מתפטרים מחברותנו בכנסת ומכניסים את ידדנו איתמר בן גביר לכנסת וגם את אורית סטרוק, כפי שהתחייבנו.

אלא, שהממשלה הזו היא ממשלת מעבר ולא ניתן בה לחוקק את החוק הנורווגי. למרות זאת לבקשת איתמר בדקתי את האפשרות להתפטר מהכנסת בהתפטרות רגילה כדי להכניס אותו. אלא שהדבר בלתי אפשרי משפטית. על פי חוק יסוד הממשלה, בתקופת ממשלת מעבר ראש הממשלה יכול למנות לשר רק מי שהוא חבר כנסת. כך שאם נתפטר מהכנסת נחדל לכהן גם כשרים וזה כמובן לא הגיוני ולא מתבקש מההסכם (שלא נהיה חברי כנסת ולא שרים רק כדי שאיתמר יכנס במקומנו).

מסרתי את הבירור הזה לחברים היקרים בעוצמה וגם לשאר החברים ששאלו על העניין באיכפתיות.

מיותר לציין שהמחויבות שלנו באיחוד הלאומי לחבירה לעוצמה עומדת בעינה. אני אוהב את איתמר ואת יתר החברים בעוצמה. בדרך הזו נמשיך, ובע"ה בכנסת הבאה נהיה גדולים עוד יותר.

עמדתי היתה ונשארה שצריך לאשרר מיד את ההסכם של איחוד מפלגות הימין בדיוק כפי שנחתם רק לפני כמה חודשים. ההסכם הזה היה טוב אז והוא טוב גם עכשיו. אם כל אחד מאיתנו ינסה לראות בבחירות האלה הזדמנות למקצה שיפורים ניגרר סתם למאבקים ומריטת נוצות הדדית, כפי שכבר קורה לצערי בימים האחרונים, ולציבור ימאס מאיתנו, ובצדק. כולנו חייבים עכשיו להיות חכמים ולא להיות צודקים. האחריות שלנו היא למקסם את האלקטורט של מה שמימין לליכוד כדי שתקום כאן ממשלת ימין בלי ליברמן, ולא למקסם את ההישגים הפוליטיים או האישיים שלנו.

מרכז האיחוד הלאומי אישר אתמול לבקשתי את ההסכם הזה ואני קורא מכאן גם לרב רפי וגם לאיתמר להיפגש עוד היום, בלי צוותי משא ומתן מיותרים ובלי כיפופי ידיים, ופשוט לחתום על אותו הסכם שוב. אף אחד לא יצא בהסכם הזה עם מלוא תאוותו בידו, לכל אחד מותר לחשוב שמגיע לו יותר. ככה זה כשמתחברים. כולם מוותרים קצת. אבל המריבות האלה לא יביאו אותנו לשום מקום.

על גבי החיבור בינינו נוכל בע"ה לחבר עוד כמה שיותר גורמים, גם זה הכי מהר שאפשר, וכך להגיע לבחירות ולמקסם את הכח הפוליטי שלנו. כולנו נרוויח מזה ובעיקר עם ישראל ירוויח מזה".

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.