סמוטריץ מעריך: גפני יתקפל ויירד מהעץ

סמוטריץ התייחס לאיום של הבית היהודי שלא לתמוך בקידום חוקים הקשורים למפלגות החרדיות והעריך כי הצעד יביא בסופו של תהליך לכך שח"כ משה גפני יתקפל ויירד מהעץ בשל העובדה כי הוא אינו מעוניין כעת בהליכה לבחירות חדשות. {גפני יתקפל?}

סיו"ר הכנסת, התייחס בקבוצת "המטבחון" של איש התקשורת יוחאי דנינו לאיום של הבית היהודי שלא לתמוך בקידום חוקים הקשורים למפלגות החרדיות והעריך כי הצעד יביא בסופו של תהליך לכך שח"כ משה גפני יתקפל ויירד מהעץ בשל העובדה כי הוא אינו מעוניין כעת בהליכה לבחירות חדשות.

כזכור, ביום שישי דיווח זאב קם במקור ראשון כי בעקבות הסירוב החרדי, אותו מוביל יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני לאשר את התקציב לחטיבה להתיישבות כפי שהציגו אותה בבית היהודי, מאיימים במפלגה כי החל מעכשיו הם יעצרו כל חוק שיהיה חשוב למפלגות החרדיות.

ח"כ בצלאל סמוטריץ', יוזם החוק כתב בקבוצת המטבחון כי "החשיפה היא של התנהגות לא הגונה בלשון המעטה של גפני בחוק החטיבה להתישבות. מדובר בהתחייבות קואליציונית כלפי הבית היהודי בדיוק כמו ההתחייבות לחרדים על חוק הגיוס שעכשיו גפני מנסה לנצל את זה, לסחוט דברים שלא קשורים ולהתנות את תמיכתו בחוק בכל מיני דברים לא קשורים בכלל".

סמוטריץ הכה על חטא וכתב: "אני הייתי תמים ולא עמדתי על קידום החוק שלי במקביל לחוק הגיוס ולא העלתי בדעתי שאחרי שחוק הגיוס יעבור הוא יעשה לנו דבר כזה. זה לא הגון לא חברי ולא מקובל בקואליציה", טען. לדבריו, "כל מה שהוא ביקש ביחס לחטיבה הוא קיבל. הוא דורש מיליון ואחד דברים שלא קשורים לכלום ולמעשה רוצה לסגור חשבון עכשיו עם הבית היהודי על השנתיים הקודמות".

"אני לא נכנס בכלל לגופן של הדרישות שלו. הכריכה בחוק החטיבה שהוא כאמור מחוייבות קואליציונית כלפינו אחרי שאת המחויבות שלו בחוק הגיוס הוא קיבל היא חוסר הגינות משווע. תרשו לי להעריך שהוא ירד מהעץ בשבוע הקרוב מאחר ויש לנו גיבוי מלא של הנהלת הקואליציה ואם הוא לא יישר קו הקואליציה תעצור את כל מה שחשוב לו", כתב.

זאב קם תיאר בטורו בשישי האחרון כי כשהגיע סמוטריץ' לפגישה עם גפני כדי למצוא פתרון למשבר, הוא מצא את עצמו לפתע בפגישה אחת גדולה עם עוזריו של יושב ראש ועדת הכספים, נציגי ש"ס ועם שני ראשי הערים החרדיות ביהודה ושומרון – בית"ר־עילית ומודיעין־עילית.

מהר מאוד הבינו בבית היהודי שהם לא מנהלים משא ומתן עם הנציגים החרדים על פניה של החטיבה להתיישבות, כפי שחשבו בתחילה, אלא עומדים בפני רשימת דרישות כספיות – כמו לחלוק בתקציבי הגרעינים התורניים ולשנות את שיטת תקצוב ההתיישבות, במטרה לאפשר לחרדים ליהנות מפירות החטיבה.

"הכול היה עניין של כסף", מלמל סמוטריץ' לאחר שקטע את הפגישה ונטש בכעס, "מדובר בסחיטה באיומים". לאחר שהודיע למשתתפי הפגישה שהם "יכולים לחפש את החברים שלהם", העביר חבר הכנסת הצעיר את הטיפול במשבר ליושב ראש המפלגה נפתלי בנט. חיש מהר נעצרו במשרד החינוך תהליכים שונים שחשובים לנציגי הציבור החרדי.

ואם אין די בכך, במפלגה הדתית־לאומית התחייבו אמש לתקוע מכאן והלאה כל נושא שקשור לחרדים – בלימת חוקים בוועדת שרים לחקיקה, שיתוק הפעילות בוועדת הכספים של גפני ועוד מיני תופינים. אף שהיה שמח להימנע מכך, עכשיו כבר אין לראש הממשלה ברירה אלא להפשיל שרוולים ולהכניס את ראשו לקלחת.

מלשכתו של גפני נמסר בתגובה כי "הבית היהודי סוחט את המדינה בלי סוף, ומגלגל עיניים לשמיים. החטיבה להתיישבות מתקצבת רק יישובים של הציונות הדתית והגרעינים התורניים שלה. שאנשי הבית היהודי יבואו בטענות לעצמם כשהם מנסים להעביר את החוק בניגוד להחלטה בוועדת השרים לחקיקה. המדינה איננה שייכת לאנשי בית היהודי. הם יעשו מה שהם שרוצים, ואנחנו נעמוד על המשמר".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.