סמוטריץ ': רצח הערבים בדומא אינו אירוע טרור

הסערה הבאה בדרך? ח"כ בצלאל סמוטריץ טוען היום כי רצח בני המשפחה הפלסטינית בכפר דומא אינו אירוע טרור רק פשע נתעב. יו"ר מפלגתו, השר נפתלי בנט מיהר להגיב כי זריקת בקת"ב על בית הוא טרור לכל דבר. { נוער הגבעות לימינכם }

האם רצח של שלושה ערבים אינו נחשב טרור? בטור שמפרסם חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי) בעיתון בשבע הוא טוען כי "טרור הוא רק אלימות שמפעיל אויב במסגרת מלחמה נגדנו, ורק הוא מצדיק נקיטת צעדים חריפים שמקומם לא יכירם במציאות רגילה. כל השאר הם פשע חמור, פשע נאלח, פשע לאומני, אבל לא טרור. בכל השאר מטפלים במגוון הכלים הרחב שמעמיד ההליך הפלילי".

בתחילת הטור שכבר עורר סערה במערכת הפוליטית כותב סמוטריץ כי "מישהו בשירות הביטחון הכללי איבד את הצפון. בעצם לא מישהו אחד, הרבה אנשים – שם ובמערכת הפוליטית – איבדו את הצפון וכתוצאה מכך גם את העשתונות", כתב סמוטריץ והוסיף: "הרצח בדומא, עם כל חומרתו, הוא לא אירוע טרור. נקודה".

"מי שקורא לו טרור חוטא לאמת, גורם לפגיעה אנושה ולא מוצדקת בזכויות אדם ואזרח, הופך את עצמו למישהו מהאו"ם שתפקידו לשמור על הסדר "משני הצדדים", מוזיל את המונח טרור, וכתוצאה מכך פוגע בסופו של יום גם באפקטיביות של המאבק נגדו".

לטענתו, "שלל הקריאות המתלהמות על "טרור יהודי" ועל הצורך להעניק לרשויות האכיפה את הכלים העומדים לרשותן במסגרת המלחמה בטרור גם אל מול עבריינים אזרחי המדינה, הן קריאות פופוליסטיות ושטחיות שמשקפות חוסר יכולת הבחנה מינימלית בין סיטואציות מורכבות.

"עם הרוח הגבית המסוכנת הזאת חצו בימים האחרונים בשב"כ את כל הקווים האדומים. הלוגיקה פשוטה ואפילו מתבקשת: אם אירועי תג מחיר הם "טרור", אז משפחות החשודים הן "משפחות של מחבלים", ותושבי היישובים שלהם ובעלי התפקידים בהם הם "אוכלוסייה תומכת טרור", כתב סמוטריץ.

"ואם זה כך, אז הרסן הותר והכול מותר. מותר להחזיק נערים במעצר למעלה משבועיים בלא שיותר להם להיפגש עם עורכי דינם, ואפילו בלא שיוכלו לראות שופט בהארכת המעצר. מותר למנוע מהם להניח תפילין, להתפלל ולהדליק נרות חנוכה. מותר לעצור את האבא והאמא והאחות והגיסה של החשוד ביום שישי לפני שבת, רק כדי להפעיל עליו לחץ פסול במסגרת החקירה. ומותר לעצור רב יישוב ורכז נוער לא כי הם חשודים חלילה במעורבות, אלא רק כדי לטפל בהם "כמו שמטפלים באוכלוסייה תומכת טרור".

בהמשך הטור הוא מספר כי "במילים שלא ייאמנו הללו הסביר גורם בשב"כ ליו"ר המזכירות ולרב היישוב כוכב השחר את הצעדים הדרקוניים שננקטו בימים האחרונים. אז אחרי כל ההשלכות הללו, אתם עדיין בטוחים שאתם רוצים לקרוא למעשים הללו טרור?!

"איש השב"כ שהעז להוציא את המילים האלה מהפה אינו ראוי להמשיך בתפקידו יום אחד נוסף, וממשלה שתשאיר אותו בתפקידו ותתייחס לציבור הערכי ביותר במדינת ישראל כאוכלוסייה תומכת טרור מאבדת את זכות הקיום שלה. כשדוחקים ציבור שלם לקיר, מתייחסים אליו כאל טרוריסט, עושים לו דמוניזציה ורומסים את זכויותיו בלי כל עכבות, בסוף זה מתפוצץ. שאף אחד לא יתפלא כשזה יקרה, כשעוד ועוד אנשים יידחקו בעל כורחם למעשים שאסור שייעשו".

בהמשך דבריו כתב כי קיים "חשש שהמערכת, שטיפסה על עץ גבוה והכריזה מעל כל במה שמדובר ביהודים, שבויה בקונספציה ותעשה הכול כדי למצוא את האחראים, גם אם אין באמת כאלה וגם במחיר של שבירת החשודים בחקירה באמצעים פסולים והוצאת הודאות שווא במעשים שהם לא ביצעו".

בתגובה לדבריו של סמוטריץ, כתב יו"ר מפלגתו, שר החינוך נפתלי בנט בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כי "מי שזורק בקבוק תבערה על בית מגורים הוא טרוריסט. נקודה". סמוטריץ לא נותר חייב וצייץ בתגובה: "מעריך ומכבד מאוד את יו"ר המפלגה שלי אבל לא מסכים איתו בנקודה הזו. ארוך מידי לטוויטר… ראו מאמרי המנומק בעיתון בשבע היום".

בהמשך, בראיון לגלי צה"ל אמר סמוטריץ: "בעיניי טרור זה אך ורק דבר אחד, זה אלימות שמפעיל נגדנו אויב וזו בעיניי ההגדרה הנכונה לטרור. אני אגב בוויכוח על זה עם משרד המשפטים", אמר סמוטריץ'. הוא התייחס גם למעצרים שבוצעו על רקע הפיגוע בדומא. "אני לא רוצה לחיות במדינה שבה לא שומרים על זכויות מינימליות של חשודים", הצהיר.

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), יו״ר השדולה נגד תג מחיר בכנסת אמר בתגובה כי "זו התבטאות חמורה, ואף גזענית, שממעיטה ברצח חפים מפשע ועלולה להתיר את דמם. טרור הוא טרור ויש להילחם בו בעיקר אם מגיע מתוכנו. זה איום ונורא שח"כ סמוטריץ' בוחר להגן על טרוריסטים שפלים מטעמים של נוחות פוליטית, ומבחן הדם של התאמת רמת הפשע לסוג הדם של הרוצח היא צבועה ומקוממת. בשם איזו דת מדבר סמוטריץ'? כי יהדותו אינה יהדותי".

ח"כ חיים ילין (יש עתיד) הגיב כי  ״מילים יכולות להרוג! ח״כ סמוטריץ' באמירותו מעניק רוח גבית לטרוריסטים, במקום להוקיע ולפעול כנגדם. ישראל היא מדינת חוק, כל מי שמבצע פשע ממניע אידיאולוגי הוא טרוריסט – ללא הבדל גזע, דת ומין. רוצחים, מקומם מאחורי סורג ובריח. בצלאל כנראה שכח כמה חשיבות יש לערך החיים ביהדות ואת הדברה לא תרצח.

ילין הוסיף: ,אני מצפה מיו״ר מפלגת הבית היהודי אשר אמון על חינוך ילדי ישראל, להתחיל את החינוך בבית ולהתנער בצורה חד משמעית מדבריו הגזענים והמסוכנים של חבר מפלגתו, המהווה סכנה לדמוקרטיה הישראלית.״

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.