סנדרס: "ההרס בצוק איתן לא פרופורציונלי" (וידאו)

המועמדים לראשות המפלגה הדמוקרטית התייצבו לעימות בחירות לקראת ההצבעה בניו יורק ביום שלישי – סוגיית ישראל עמדה במוקד. צפו: {עימות טלוויזיוני}

עימות במפלגה הדמוקרטית סביב ישראל:  ברני סנדרס והילרי קלינטון התעמתו הבוקר (שישי) בברוקלין לעימות טלוויזיוני נוסף לקראת ההצבעה במדינת ניו יורק שתיערך ביום שלישי.

במוקד העימות  עמדו סוגיות פנים-אמריקניות: שכר המינימום, יחסי הממשל לוול סטריט ופיקוח על הנשק – וגם היחסים עם ישראל.

 וידאו באדיבות רשת

ברני סנדרס ניצל את הבמה והבהיר את התבטאויותיו האחרונות נגד פעילות ישראל ברצועת עזה: "כמישהו שבילה חודשים מחייו כילד בישראל ויש לו משפחה שם – אני מבין שיש לה זכות להגן על עצמה ולשאוף לחיים ללא טרור. זה לא נתון לוויכוח. יש לה כל זכות שבעולם להשמיד טרור. אבל ברצועת עזה עשרת אלפים נפצעו וכ-1,500 נהרגו. האם זה היה פרופורציונלי? אני מאמין שלא".

"אני 100% בעד ישראל, אבל על מנת להביא שלום לאזור עלינו לתת לפלסטינים כבוד. עלינו לפעול יחד כדי לעזור לפלסטינים – זה לא הופך אותי לאנטי-ישראלי", הוסיף סנדרס. "לא יהיה שלום באזור אם ארה"ב לא תגלם תפקיד מקרב ותכיר בבעיות המשמעותיות. עלינו להכיר בכך שנתניהו לא תמיד צודק". לאחר מכן סימן סנדרס מטרות נוספות: "היעד הראשון שלנו הוא להביס את דאע"ש, והשני הוא להוציא את אסד מהשלטון".

מנגד, קלינטון  הדגישה והביאה לדוגמה את נסיונה הרב במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים: "אני ניהלתי את המגעים להפסקת אש בין ישראל לחמאס ב-2012, אני יודעת שישראל לא מזמינה את המתקפות הללו ולא רוצה את ההסתה הקבועה, בתמיכת אירן, נגד ישראל. אחרי שהם ספגו טילים ומתקפות על החיילים הם אמרו לי שהם מוכנים לפלוש לעזה כי הם לא מצאו עם מי לדבר. איך אפשר לנהל מדינה שנמצאת תחת איום קבוע של טרור וטילים? למדינה כזו יש זכות להגן על עצמה, אבל התגובה צריכה להיות תואמת וזהירה. זה לא סותר את העובדה שאנחנו צריכים לשאוף לשתי מדינות".

קלינטון הפנתה האשמות כלפי בכירים ברשות הפלסטינית בעבר: "אם ערפאת היה מקבל, בשיחות עם בעלי בקמפ דייויד, את ההצעה של ברק – כבר הייתה מדינה פלסטינית. תזכרו שישראל עזבה את עזה ונתנה את המפתחות, וחמאס השתלט והפך את הרצועה למקלט לטרוריסטים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.