סערה בטקס הזיכרון: "מקווה שתמותו"

שיר פציפסטי שהוקרא בטקס זיכרון במכללת אורנים עורר את זעמם של הסטודנטים במקום: "מתביישים ללמוד במכללה"

סערה במכללת אורנים: במהלך טקס יום הזיכרון שנערך במקום הוקרא שיר אנטי מלחמתי בו נאמר בין היתר: "אתם אדוני המלחמה שרוצים להרוס את העולם… הרגתם את ילדיי שעוד לא נולדו… אין לכם מחילה ואני מקווה שתמותו – כן אני מקווה שתמותו בקרוב – וכמה שתמותו יותר מהר ככה יהיה לי יותר טוב. אנחנו נכבד את זכרכם בדקת דומיה ובראשים מורדים ולא נזוז מהקבר שלכם עד שנהיה בטוחים שאתם מתים".

מקורו של השיר בשנות ה-60 באנגליה והוא תורגם מאוחר יותר לעברית.

הסטודנטים זעמו מאוד על הבחירה בשיר והגיבו במילים קשות. אחת הסטודנטיות מסרה לחדשות 2: "לא הגיוני שהציטוטים שהובאו ייאמרו בטקס יום הזיכרון, ללא כל קשר לדעה פוליטית. אני מתביישת ומאוכזבת ללמוד במכללה, שבתור מוסד המכשיר סטודנטים להיות מורי העתיד נאמרים בו דברים מסוג זה שלא מכבדים אף גורם".

מאגודת הסטודנטים שארגנה את הטקס נמסר בתגובה: "האגודה רואה לנכון לציין כי השיר מבטא את רחשי לבם של חלקים נרחבים בחברה הישראלית ובכלל, והינו לגיטימי מטבעו. אל לנו לפרש אותו בצורה שעלולה להשתמע כעוינת, אלימה, פרובוקטיבית לשם הפרובוקציה, או אפילו כאמירה כאנטי ממסדית. השיר אינו פונה לאף קבוצה בחברה הישראלית באופן ספציפי, גלוי או סמוי – לא חיילי צה"ל, לא מפלגה כזו או אחרת, לא אנשי ציבור וכו'".

"האגודה מתנצלת בפני אלו שנפגעו ממילות השיר אך מדגישה שוב כי השיר הינו זעקה כנגד מלחמות באשר הן, ואין הוא מבטא או נועד להפגין זלזול ברגשות. אנו רואים לנכון לשוב ולציין כי לעניות דעתנו אין זו זכותה של אף קבוצה בחברה הישראלית לנכס לעצמה באופן מוחלט ובלעדי את הכאב או זיכרון הנופלים, וכי קיימת יותר מדרך אחת להנציח ולהזכיר".

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. למה אתם לא נותנים את כל הפרטים?
  השיר הוא "אדוני המלחמה", נכתב ע"י היוצר האדיר, יהודי, רוברט צימרמן הידוע גם בכינויו "בוב דילן".
  שיר מעולה התוקף את כל אלו שמחרחרים מלחמה במקום לעשות שלום. שיר שניתן לומר שנכתב בהשראה מצפונית גבוהה, כמעט השראה שמיימית.
  השיר זכה במקומות הראשונים כמעט בכל הרשימות שחוברו על שירים איכותיים.

  חיים דילן |
  הגב
  • גם אם השיר אדיר ההקשר שלו ליום הזיכרון לחללי צהייל הכי לא רגיש ו ממש לא מתאים יותר מתאים לקבורה של רבי מרצחים… חוסר שיקול דעת ו בושה ו חרפה לבחור דווקא טקסט כזה ל זיכרון חיילינו ו גיבורינו…

   מריאל |
   הגב