סערה בירושלים: "משדלים ילדים והורים לעבור לרשת ממלכתית"

סערה בעיריית ירושלים: מחלקת חינוך בשיתוף משרד החינוך פועלים להעביר ילדים חרדים לגנים ברשת ממלכתית. המטרה: "הקמת רשת גנים ממלכתית-חרדית". 'יהדות התורה': "הפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני".

משרד החינוך במגעים מול עיריית ירושלים להקמת תשתית למערכת גנים ממלכתית־חרדית. ע"פ הדיווח של העיתונאי מני גירא ב'קול חי': שר החינוך לשעבר שי פירון פועל להקמת רשת גנים ממלכתית-חרדית בירושלים דבר שיצריך שילובם של ילדים חרדים לצד כאלה שאינם באותם גנים.

כבר כיום ישנם בתי ספר הנמנים על מוסדות הממלכתי-חרדי אך כעת יש ניסיון להרחיב את המצב גם לגני ילדים וכבר אמש נערכה פגישה ראשונה בעיריית ירושלים בניסיון לפתוח גן במסגרת כזו בגבעה הצרפתית.

מי אשם – משרד החינוך או העירייה? במשרד החינוך מנסים לרומם את האגף הממלכתי חרדי ומפעילים את עיריית ירושלים כזרוע מבצעת לגייס הורים וילדיהם מהמגזר החרדי לרשת הממלכתית חרדית. המדיניות של שי פירון שהחלה בבתי ספר ובתלמודי תורה עוברת כעת גם לגני הילדים.

קשה להפנות אצבע מאשימה לעיריית ירושלים, אך אם יתברר שהעירייה מסייעת לעניין זו תהיה הפרה של ההסכם הקואליציוני עם 'יהדות התורה', מי האיש בעירייה שמשתף פעולה עם משרד החינוך – מדובר בראש מנח"י משה טור פז אליו מופנית אצבע מאשימה.

ב'יהדות התורה' רואים בחומרה את ניסיונות משרד החינוך ועיריית ירושלים להתערב במערכת החינוך החרדית. יו"ר סיעת 'יהדות התורה' בעיריית ירושלים אליעזר ראוכברגר הגיב לדברים: "אם זה אכן מתקיים מדובר בהפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני".

ראוכברגר הוסיף כי ישנה התחייבות מפורשת בהסכם הקואליציוני שנחתם בין 'יהדות התורה' לעיריית ירושלים כי "לא בפיתוי ולא בשידול אסור לנסות להעביר ילדים ממערכת חרדית למערכת אחרת, אם יש דבר כזה זו הפרה חמורה".

בעיריית ירושלים הגיבו: "העירייה אינה יוזמת כל שינוי באופי החינוך החרדי ואינה פועלת למעורבות כל שהיא בתכני החינוך החרדי העירייה פועלת על פי חוק ובהתאם להסכם הקואליציוני".

כזכור, לפני כשבועיים פרסמו גדולי ישראל מכתב בו קראו שלא להיגרר אחר "פיתויי משרד החינוך", כלשונם ולא להשתלב ברשת הממלכתית המבקש שר החינוך להקים לחינוך החרדי.

"משרד החינוך בהנהגתו של השר שי פירון מסיעת 'יש עתיד', פועל במלוא כוחו כדי להקים רשת חינוך ממלכתית נוספת שתיקרא 'רשת ממלכתית חרדית', בהיותם יודעים כי 'אם אין גדיים אין תיישים', ובכך מנסים להשתלט על החינוך הטהור של רבבות ילדי ישראל המתחנכים במוסדות החינוך המפוארים על דרך היהדות הצרופה".

עוד נכתב: "במשרד החינוך לא אמרו נואש ואף ארגנו מפגשים עם מנהלי מוסדות חרדיים ממספר מקומות בארץ, במיוחד עם מנהלי מוסדות השרויים במצב פיננסי קשה ביותר, ובתנאים ירודים ביותר במוסדות החינוך שלהם, והציעו לפניהם שורת פיתויים ותמריצים, בתקציבי עתק, כדי שיעבירו את מוסדותיהם לרשת החדשה שתהיה כפופה לחלוטין למשרד החינוך. כמה ממנהלי המוסדות שהשתתפו במפגשים, מסרו מיד לאחר המפגש את חרדתם מהתכניות המתרקמות במשרד, והביעו חרטה מלאה על נכונותם ללכת להשתתף במפגשים מסוכנים אלו".

"בתקופה האחרונה נודע על פרצות חמורות שמנהלי מוסדות מסוימים נלכדו במהלך אותו מוביל משרד החינוך, ובעקבות זאת יוצאים מרנן ורבנן, באזהרה נחרצת מפני כל כניעה לתכתיבי משרד החינוך בהתערבות הבוטה בתכני הלימוד".

כאן מצוטט מכתבם של הרבנים הקוראת שלא להשתלב ברשת. "אמרו חז"ל שהערבות על קיום התורה שנתנו כלל ישראל להקב"ה במתן תורה הם ילדי ישראל. וזכינו בחמלת ד' שנתרבו לומדי תורה בת"תים ובהיכלי הישיבות אשר מחנכים בדרך המסורה לנו מדור דור, בלי שום תערובות של דברים אשר פוגמים בנפש הילד.

"וכעת בזמן האחרון עומדים עלינו כאלה אשר רוצים להצר את רגליהם של החרדים לדבר ד', ורוצים להתערב לנו בחינוך הטהור של ילדי ובחורי ישראל ע"י הקמת מסגרת ממלכתי חרדי וכדו', עלינו לעמוד כחומה בצורה שלא לשנות אפילו כחוט השערה ממה שהי' עד היום וח"ו לא להתפתות אחר דבריהם והבטחותיהם, אשר אחריתה מי ישורנו, ואין בזה שום הוראת היתר כלל.. ואלו אשר הצטרפו כבר למסגרת זו עליהם להתנתק ממנה".

את המכתב החתום על ידי מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן ומרן הגר"ח קנייבסקי, מסיימים במילים: "ובעזה"י נצליח להמשיך במסורת החינוך שקיבלנו מאבותינו ורבותינו בלי שום שינוי עד ביאת גואל צדק בב"א. הכו"ח למען הצלת חינוך ילדי ישראל".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.