סערה בכוס מים: ליצמן הורה להחזיר את הפלרת המים; גרמן תוקפת

סגן שר הבריאות הנכנס, יעקב ליצמן, הורה להחזיר את הפלרת (העשרת מי הברז בפלואוריד) המים לברזים. שרת הבריאות לשעבר, שביטלה לפני כחצי שנה את הפלרת המים, תוקפת: "ברוב מינות אירופה לא מפלירים. למה מכריחים אנשים לקבל תרופה שלא בהסכמתם? זה מנוגד לחוק כבוד האדם"

שבעה חודשים לאחר שהופסק מיזם העשרת מי הברז בכל הארץ בפלואוריד ביוזמת משרד הבריאות בטענה שההפלרה עלולה לסכן את בריאות הציבור, סגן שר הבריאות החדש, יעקב ליצמן, הורה להחזיר את הפלרת המים, כך נחשף הבוקר בגל"צ.

ע"פ הדיווח, בדיון שהתקיים במשרד הבריאות לפני כמה ימים הורה ליצמן לאנשי המקצוע במשרדו להכין תיקון לעדכון תקנות מי השתייה כך שתוחזר חובת הפלרת המים בכל הארץ. את הפרטים האלה אישרו בלשכתו של ליצמן, וממשרד הבריאות מסרו בתגובה שמדובר בפעולה חשובה לקידום בריאות השן בישראל.

את התיקון הזה יגישו נציגי המשרד לאישור וועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת ברגע שתוקם. אלה יהיו אותם נציגי משרד הבריאות, שטענו בישיבות אותה ועדה לפני כ-7-8 חודשים שהפלרת המים מסוכנת לציבור. אז, בהנחיית השרה הקודמת, הם העבירו בוועדה את התקנות שביטלו את ההפלרה. כעבור הבחירות, פקידי המשרד מתאימים את עמדתם ל"רוח המפקד", והם טוענים עכשיו את הטענה ההפוכה.

שרת הבריאות לשעבר, יעל גרמן, הגיבה הבוקר להחלטתו של ליצמן ואמרה: "אינני יודעת אם זה מסוכן או לא, אך 97% ממדינות אירופה לא מפלירות את המים, זה בפני עצמו סימן שאלה- אם זה כל כך טוב, למה בכל העולם רק 400 מיליון מתוך שמונה מיליארד שותים מים מופלרים?"

גרמן הוסיפה: "למה מכריחים אנשים לקבל תרופה שלא בהסכמתם? זה מנוגד לחוק כבוד האדם".

מהי "הפלרה"?

הפלרה היא העשרת מי הברז בפלואוריד, היא נועדה לשפר את בריאות השן של הציבור ולמנוע עששת; מדובר במיזם שהתחיל בארץ בשנת 2002. כאשר גרמן נכנסה לתפקיד, היא הודיעה על הפסקת המיזם בהסתמך על מחקרים שהראו שהפלואור עלול לגרום לנזקים בריאותיים, ואולי גם בגלל העלות של הפרוייקט – שהיא לפחות 20 מיליון שקלים בשנה.

בהפלרה תומכים ראשי רשויות כמו אלעד, בני ברק, דימונה, באר שבע, וראשי רשויות מהמגזר הבדואי – שטוענים שלאוכלוסיות מוחלשות, באופן טבעי, יש משאבים פחותים להשקעה בבריאות השן ולכן הפלרה מקדמת את השוויון הבריאותי. גם חלק מהחוקרים תומכים בהפלרה, וגם איגוד רופאי השיניים ואיגוד השינניות.

בין המתנגדים להפלרה אפשר למצוא גם חלק מאנשי המקצוע – חוקרים אחרים, שטוענים מנגד שעלולים להיגרם נזקים למי שישתה מים מופלרים, כגון עלייה בתחלואת סרטן או פריכות של העצמות. אהוד לשם, שהיה מהנדס מחוז המרכז במשרד הבריאות כשרק התחיל המיזם, והוא זה שבנה את התשתיות להפלרה, אמר לגלצ שבדיעבד הוא הודיע שהוא "מכה על חטא", ומאז הוא מהמתנגדים הבולטים לפרוייקט.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. חשד כבד לשחיתות ולהדחת סגן השר ליצמן להפלרת המים על ידי בעלי אינטרסים.
    הוכח מדעית שפלואר במים הוא רעיל למה מרעילים את עם ישראל???

    אזרח |
    הגב