סערה בצרפת: היהודים יסתירו את הכיפה?

נשיא הקהילה היהודית בצרפת המליץ לא להסתובב ברחובות עם כיפה על הראש מחשש להתפרצויות האנטישמיות. רבנים בכירים ורבים מבני הקהילה מתנגדים ומצהירים: נמשיך ללכת עם כיפה על הראש. {מושלים בכיפה}

בעקבות גל התקיפות האנטישמיות אשר עוברים יהודי צרפת, קרא צבי עמאר, נשיא הקהילה היהודית במדינה ליהודי צרפת להמנע מלהסתובב עם כיפה על ראשם ברחובות. "זהו מצב חירום ששונה מכל התקריות הקודמות. עכשיו כל אחד שאינו מוכר למשטרה יכול לקום ולנסות לפתע לרצוח יהודי. נאלצנו לקבל את ההחלטה לאחר דיון אל תוך הלילה בהנהלת הקונסיסטואר".

"אנחנו ממליצים ליהודים להסיר את הכיפה בשעה קשה זו בתקווה שיבואו ימים טובים יותר. היום מצב החירום מחייב החלטות יוצאות דופן. עבורי החיים חשובים יותר מכל קנה מידה אחר. הם מקודשים. אי אפשר להעמיד שוטר מאחורי כל יהודי. אז עד שישתלטו על הברברים נאלץ עכשיו להסתתר קצת. אין לי ברירה, גם אם זה מאוד כואב לי", הוסיף עמאר.

מנגד, הרב הראשי לצרפת, הרב חיים קורסיה יצא בחריפות רבה נגד הקריאה של נשיא הקהילה היהודית להסתובב ברחובות ללא כיפה ואמר כי "להפסיק לחבוש כיפה, אפילו באופן זמני, מהווה הכרה בכך שהכיפה גורמת לפרובוקציה ואנחנו לא יכולים לקבל את זה".

הרב הוסיף "אני מבין את הסיבה שבגינה יצאה הקריאה של אחד ממנהיגי הקהילה במרסיי, זו בקשה שבאה מתוך רגשות של פחד אך קריאה זו יוצרת תחושה כבדה באופן סימבולי ובאה מחיפזון. נמשיך לעמוד זקופים עם כיפה לראשינו וכך נתהלך בחוצות צרפת בגאון ובעוז ללא כל פחד ומורא".

גם מאיר חביב, יהודי החבר בפרלמנט הצרפתי הזהיר: "זה מתחיל ביהודים ויגיע גם לסימנים נוצרים וצרפתים. אם מורידים את הכיפה היום, מחר יצטרכו נוצרים גם להפסיק לענוד צלבים". לדבריו, "הורדת הכיפה מעבירה מסר מסוכן של כניעה לטרור".

חביב הוסיף כי "לא נשלים עם מצב בו מפחדים להביע את הזהות היהודית שלנו. מה יעשו יהודים חרדים? יגלחו את הזקנים? מתחילים ביהודים, ואז זה הופך מהר מאד לפגיעה כללית בצרפת כולה. כמובן שאנחנו צריכים להיות זהירים – אך להוריד סממנים דתיים אינה התשובה לטרור".

ציון סעדון, שנדקר בעצמו בפיגוע בצרפת אמר בשיחה עם אתר וואלה: "ראש הקהילה אמר להוריד את הכיפה במרסיי, אבל אני לא מסכים איתו. אני לא חושב שזה טוב, אני לא חושב שזה הפתרון. הבעיה היא לא הכיפה, הבעיה היא המשוגעים שרוצים לדקור ולהרוג. אני לא מבין את הרעיון – לא צריך להוריד את הכיפה, אפשר להסתיר אולי עם כובע. אולי ילדים כן צריכים להוריד את הכיפה, כי יהיה להם קשה להגן על עצמם".

צבי עמאר עצמו הגיב לביקורת הרבה נגדו ונגד החלטתו ללכת ברחוב ללא כיפה בראיון לוואלה ואמר כי "אני ער למהומה שהנחייתי עוררה ואני מכבד את כל מי שחושב אחרת, אך אני חושב שכדאי להפסיק עם גישה של פוליטיקלי קורקט ולהבין שיש בעיה ביטחונית קשה".

"לאור המצב המתוח במרסיי אני חושב שעדיף שמי שנוהג לחבוש כיפה שיחבוש קסקט", המשיך. "אני איש שטח ואני יודע שהיום המצב רגיש. חיי אדם זה הדבר הכי חשוב. אני לא רוצה שאף יהודי יינזק. אתמול רצו לרצוח יהודים, והתוקף הרי אמר אתמול לחוקריו: 'אני רוצה למות כשהיד עם ראש של יהודי ביד'. נגד משוגעים כאלה צריך להיות חכם ולא צודק".

בינתיים, בחב"ד יצאו בקמפיין ברשת בקריאה לציבור ללכת עם כיפה על הראש. תוך שהם מזכירים כי מטרת הכיפה היא להזכיר כי יש למעלה מי ששומר עלינו. את הקמפיין חתמו בחב"ד עם הפסוק: "הנה לא ינום ולא יישן שומר ישראל".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.