סערה: הגר"י יוסף נגד בד"ץ העדה החרדית

רבני 'העדה החרדית' דרשו מ'יקב ברקן' לא לאפשר לאתיופים לגעת ביין. הגר"י יוסף: "אני רואה בחומרה רבה את ההנחיה הזו, מאלה שמכנים עצמם גוף כשרות"

אמש פורסם תחקיר של אוריה אלקיים ב'כאן' ועורר סערה רבתי: לפי התחקיר, אנשי 'יקבי ברקן' שעברו לכשרות בד"ץ העדה החרדית, התבקשו להזיז עובדים חרדים ממוצא אתיופי מתהליך בקבוק היין, שהם חלילה לא יגעו ביין, בגלל ש"מוטלת ספק ביהדותם".

בתגובה למקרה ולתגובות הקשות של התחקיר, אמר אמש הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף: "אני רואה בחומרה רבה את ההנחייה שיצאה על ידי מי שמכנים עצמם גוף כשרות, לפסילתם של עובדים יוצאי אתיופיה שומרי מצוות מלעסוק בייצור יין.

"אין שום הסבר להנחיה שכזו מלבד גזענות טהורה. יוצאי אתיופיה הם יהודים לכל דבר. ספק גדול אם ניתן לסמוך על גוף כשרות הרואה עצמו כמחמיר כביכול ומיקל בהלבנת ובשפיכות דמים של יהודים אחרים רק בשל צבע עורם".

הגר"י הוסיף ואמר: "בכוונתי לפעול בעניין בכל חומרת הדין ולמצות עד תום את הבירור עד למסקנות המתבקשות".

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. חוצפה

  מי אתה בכלל שתדבר על גדול הדור תתביש לך

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. זה שמכנה את עצמו רב ראשי הינו חצוף גדול

  אנשים משתמשים במוצרים בכשרות העדה החרדית בגלל שהם סומכים על הסטנדרטים שלהם, לא על הסטנדרטים שלו. זהו גוף כשרות פרטי ואיש לא ביקש לשמוע את דעתו בנידון.

  שמא לפי דעתו של כבוד הרב אין מן הראוי לפטר ממשרתו משגיח שמתרשל במלאכתו מחשש לפגיעה ברגשותיו, דבר שגובל בהלבנת פנים ר"ל.

  אגב, אלו שמקלים איתם הם הסוברים שהם גוים ומקבלים אותם אחרי גרות. אבל לשיטתו שהם יהודים הרי הם כולם בחזקת ממזרים, שכן כולם מודים שלא שמרו תו"מ במאות השנים האחרונות.

  בן פלת |
  הגב