סערה פוליטית בעקבות הורדת דגל ישראל בכינוס הארץ

השר ישראל כץ אמר בתגובה להחלטת עיתון הארץ להסיר את דגל ישראל בזמן נאומו אמש במקום של סאיב עריקאת כי מדובר בשיא של ביזיון והתבטלות עצמית. עמוס שוקן: "עיתון 'הארץ' לא עושה כנסים תחת דגל ישראל".

אתמול נערך בניו יורק ועידה של עיתון הארץ. בין הנואמים במקום, היה מזכיר הוועד הפועל של אש"ף סאיב עריקאת, שלבקשתו הורידו אנשי עיתון השמאל את דגל ישראל מהבמה בזמן נאומו. הדבר עורר סערה, כאשר רבים בימין יוצאים נגד המהלך של עיתון הארץ.

שר התחבורה ישראל כץ אמר בתגובה: "זה חזון השלום של כנס עיתון 'הארץ' בארה״ב, לסלק את דגל ישראל מהבמה בגלל דרישת סאיב עריקאת? עוד שיא של ביזיון והתבטלות עצמית. ועם מי בדיוק עריקאת מתכנן לעשות ״שלום״? עם אחמד טיבי? עלינו לראות את המציאות כמות שהיא, לדאוג לאינטרסים הלאומיים והביטחוניים שלנו- וזהו!".

בגלי צה"ל נערך הבוקר עימות בין מו"ל הארץ עמוס שוקן לבין דן מרגלית מישראל היום. לדברי מרגלית, "הרגע שבו הורידו את הדגל אומר הרבה על 'הארץ', חבל שהעיתון נוהג כך. אני חושב שהנשיא פעל בחוכמה כשבחר לנאום על אף ש'שוברים שתיקה' השתתפו בכנס. אולם הרגע שבו 'הארץ' הורידו את הדגל מעיד על העיתון וגם על סאיב עריקאת. בעניין ישראל, עיתון 'הארץ' אינו תקיף דיו".

העיתונאי מישראל היום הוסיף כי "אם עריקאת היה מתעקש להניף את דגל פלסטין, ב'הארץ' היו נכנעים גם לדרישה הזאת. אני חושב שקו הוויתור של 'הארץ' רך מדי וזאת טעות, כי 'הארץ' הוא עיתון מאוד חשוב לדמוקרטיה הישראלית".

מו"ל הארץ, עמוס שוקן, ענה לדן מרגלית בשידור ואמר כי "גם בכנס השלום שעשינו בישראל לפני כחודש דיבר נשיא המדינה, לפי בקשתו שמנו את דגל ישראל ואחר כך הורדנו אותו. באותו כנס לא דיבר סאיב עריקאת. לפי דעתי, יש לכבד את הבקשה הזאת". "עיתון 'הארץ' לא עושה כנסים תחת דגל ישראל", הבהיר, "בוא נברר אם לשכת נשיא המדינה תסכים לכך שיהיה תלוי דגל פלסטין לצד דגל ישראל. נראה לי שלא".

מרגלית הגיב לדבריו של שוקן ואמר כי "ההסבר לא מספיק משכנע לטעמי. אני חושב שעצם הנכונות לקבל את דרישתו של עריקאת לא לגיטימית כשמדובר בעיתון ישראלי. הייתה זו טעות – זה לא דבר קרדינלי, אבל נעשתה כאן שגיאה צורבת וצורמת". מרגלית הוסיף כי "אילו, למשל, אתה היית צריך לנאום בכנס של עיתון פלסטיני שבו ניתן להשמיע דעות מנוגדות, היית מבקש מהם להוריד את דגל פלסטין? מה פתאום".

שוקן אמר בתגובה: "אני חושב שעריקאת היה יכול להגיד את זה או להגיד 'תשימו את דגל ישראל כשאני בא לנאום אצלכם'. ואנחנו לא שמנו את דגל פלסטין על הבמה כשסאיב עריקאת דיבר. אנחנו ערכנו כנס ולא התכוונו לשים דגל על הבמה, לבקשת נשיא המדינה אנחנו שמנו את דגל ישראל ולבקשת סאיב עריקאת הורדנו".

בנאומו במקום התייחס עריקאת לטענות הישראליות בדבר הסתה פלסטינית לטרור. "אנחנו עושים טעויות, אך מנסים לתקן אותן", הודה. "לפעמים קשה להבדיל בין חופש הביטוי לבין הסתה". עריקאת אמר בנאום, שבתחילתו הורד לבקשתו דגל ישראל מהבמה, כי פתרון שתי המדינות הוא "האינטרס הגדול ביותר של הפלסטינים" וקרא שלא לוותר עליו.

עריקאת, שהיה מעורב במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, אמר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו "מנסה להרוס את פתרון שתי המדינות וליצור משטר אפרטהייד". הוא הוסיף כי לא קיים פתרון של "מדינה אחת". "אולי לא נוכל להשיג פתרון שתי מדינות כבר מחר, אך לישראלים ולפלסטינים אין שום אופציה אחרת", אמר והוסיף כי על ישראל להכיר במדינת פלסטין "לפני כל מדינה אחרת". הוא פנה למתנגדים לפתרון שתי המדינות: "מה התוכנית שלכם? מה אתם רוצים לעשות איתי"? לדבריו, הפלסטינים יסכימו לקבל כחלק מהסדר מדיני הגבלות צבאיות, אך "לא נסכים לקבל הגבלות על הכבוד שלנו".

עריקאת אמר כי לארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) אין "שום קשר לאיסלאם". לדבריו, אין הבדל בין לוחמי דאעש לבין רוצחי משפחת דוואבשה בדומא. "מדובר בחבורה של פושעים ובריונים, והדרך להביס אותם היא באמצעות דמוקרטיה ושלום בין ישראל לפלסטינים".

בנאומו התייחס עריקאת לאחיינו, שנהרג מירי צה"ל במחסום חיזמה, ולכך שנתניהו גינה את אותו על כך שהלך להלווייתו. עריקאת לא ציין כי אחיינו – מאזן עריקאת, קצין במנגנוני הביטחון הפלסטיניים – נורה לאחר שביצע פיגוע ירי בו נפצעו שני ישראלים.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. הארץ ממשיך במגמה הפלסטינית שלו.אני במקום שוקן הייתי מעביר את
  המערכת לשכם או גנין או מקום אחר.אני שונא את אלה שמתיימרים להיות ישראליים ובעצם הם שונאי העם.
  וזאת בטוענות שונות ומשונות.אני מרוגז על הנשיא שגם הוא בטוענה אידיוטית
  הסכים לשאת דברים כאשר הוא ידע שיורידו את דגל ישראל
  לאחר סיום דבריו.בקיצור השפלת העם בריש גלי.

  הורוביץ משה |
  הגב