פרשת היריקה בבית שמש – "יש עתיד הוקמה מסיפור שקרי" • צפו בעימות על דוכן הכנסת

פלאש 90
פלאש 90

בדיון שנערך בכנסת, בשבוע שעבר, הגיש ח"כ משה גפני מיהדות התורה, שאילתא בנושא שטלטל את המדינה, בשעתו, על הידיעה כי חרדי ירק על ילדה, בבית-שמש.

בשאילתא שהגיש שאל ח"כ גפני, האם הייתה חקירה בנושא והאם יוגש כתב אישום כנגד היורק.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ, ענה על כך כי "מדובר באירוע אשר עלה לכותרות בדצמבר 2011 על כך שילדה בת שבע מפחדת ללכת לבית-הספר בבית-שמש מאחר שחרדים ירקו עליה, הטרידו אותה, איימו, קיללו, הכול בשל כך שאיננה די חסודה". עוד אמר השר כי באותה תקופה, על רקע אירועי תופעות של הדרת נשים בעיר בית-שמש, ביצעה משטרת ישראל פעילות נרחבת כנגד מפירי חוק וסדר בעיר, תוך שימת דגש במיוחד להגברת הפעילות באזור הסמוך לבית-הספר של הילדה אשר בקרבת המקום שבו התרחש האירוע שפורסם בפרשת היריקה.

השר אהרונוביץ' הדגיש כי האירוע עצמו לא דווח למשטרת ישראל כלל אלא רק כמה חודשים לאחר פרוץ האירוע, על האירוע נודע למשטרה, מאמצעי התקשורת ולא היה דיווח אחר.

מאחר שלא הוגשה כל תלונה בעניין, לא מטעם הקורבן או מי ממשפחתה, ולא נמסרו כל פרטים מזהים על החשוד, לא נחקר האירוע על-ידי משטרת ישראל. ולכן האירוע הזה, מבחינת משטרת ישראל לא קיים אלא רק יצא לתקשורת ולא מעבר לכך.

גפני שנסער מהתשובה, קם ואמר " אני פשוט מזועזע מהתשובה. הוקמה מפלגה על רקע היריקה הזאת. זאת יריקה שדווחה בערוץ 2, מישהו הגיש שם תוכנית בליל שבת, לצערי הגדול, והוא סיפר שחרדי ירק על ילדה בת שבע בבית-שמש" גפני הוסיף "מתברר שמה שהקים את יש עתיד זאת היריקה הזאת כביכול, שעכשיו אתה אומר שהיא לא הייתה ולא נבראה. לא חרדי ירק, אף אחד לא הגיש תלונה, זה לא קרה בכלל".

ח"כ גפני קרא במליאה ללפיד לבוא ולבקש סליחה "אני מצפה שמי שהיה שדרן אז, באותו ליל שבת, שהוא עבר על חילול שבת כמובן, אותו שדרן, שהיום הוא שר אוצר, שיעלה לכאן במליאת הכנסת ועל המקרה הזה שעליו הוא דיווח, עליו, על הסיפור הזה של הילדה בת השבע או בת השמונה באותו מקום בבית-שמש, שהוא יבקש סליחה מהציבור החרדי, שהוא הפך אותו לציבור שיורק על ילדות. אני מופיע הרבה פעמים בכל מיני מקומות וגם בכלי-תקשורת, ואומרים לי: אתה ירקת על ילדה? מה זה "ירקת על ילדה"? שיעלה לפה שר האוצר – הוא היום איש ציבור – שיבקש ממני סליחה. לא הייתה יריקה כזאת. לא היה דבר כזה. שיעלה לכאן, שיהיה לו אומץ, שיבקש מאתנו סליחה".

גם ח"כ אליעזר מוזס עלה למליאה ודיבר "גם אני פשוט מזועזע ונדהם. קודם, אני רוצה להודות לשר, שהוא דובר אמת לאמיתה, ואני מאוד מעריך את זה. אבל אני מזועזע ונדהם. הרי כמה שפכו לנו את דמנו, של הציבור שאני מייצג? שנתיים ימים על הסיפור הזה. בעקבות זה בא הסיפור של הדרת נשים. כמה מאמרים נכתבו? איש יחסי ציבור אמר לי היום בבוקר, אמרתי: יש תשובה? והוא אומר: אני כבר ספרתי לך עד עכשיו מעל 400 מאמרים שנכתבו על החרדים בגנות היריקה הזאת".

הוא ביקש התנצלות הוגנת מכלי התקשורת שפרסמו את הסיפור בהרחבה "היה שם עוד סיפור, ואני מעונין שהציבור ידע מזה. על מה הודיעה המשטרה שנסגר התיק? היה סיפור של איש מבוגר שירק על אישה מבוגרת, והיה כביכול וידיאו. עכשיו באה המשטרה, ואת זה היא הודיעה לפני שבוע, ואמרה שלא מצאו ולא היה ולא נברא הסיפור הזה. המשטרה הודיעה. אז אני חשבתי שאולי, מתוך אולי קצת – אני לא יודע איך להגיד, להגדיר את זה – מבושה עצמית, התקשורת תבוא ותגיד: לא היה ולא נברא, לכתוב על זה משהו. לא היה אף מאמר. אני רוצה רק לציין שעיתון הגון אחד כן פרסם את זה בעמ' 18, בסוף העמוד" אמר בגיחוך.

מוזס סיים ואמר "לצערנו, אנו עדיין בגלות בין היהודים".

צפו בדיון והעימות המלא באדיבות ערוץ הכנסת:

צילום תמונה ראשית: פלאש 90

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. מה גפני צועק

    הבנת הנשמע: לפי השר היה יריקה אבל אין ראיות מי ירק.

    שוקי |
    הגב