סערת הנח"ל החרדי: המג"ד מתנצל(וידאו)

אחרי שטען כי רוב מתגייסי הנח"ל החרדי "אינם חרדם", המג"ד מתנצל ומבהיר: "אל לנו להתרגש מהתקשורת, כוחנו במעשינו"

בעקבות הפרסומים על אמירותיו של מפקד "נצח יהודה" – גדוד הנח"ל החרדי – בענין האופי הדתי של חיילים בגדוד, כתב המפקד איגרת ללוחמים בה שיבח אותם וניסה להסביר את ההקשר בו נאמרו הדברים. "אל לנו להתרגש מהתקשורת, כוחנו במעשינו", כתב המפקד, סא"ל אורי לוי.

"בעקבות הפרסומים, אני מעוניין להתייחס לנקודות הייחוד המשמעותית ביותר של הגדוד: מיומו הראשון אופיין הגדוד כגדוד תורני לוחם, גדוד חרדי", פתח סא"ל לוי את מכתבו. "בשנים האחרונות עלתה מאוד קרנו של הגדוד בכל הקשור גם ליכולות ולביצועים המבצעיים. אני גאה מאוד לעמוד בימים אלה בראשו של אחד הגדודים המצוינים בצבא, בכל קנה מידה".

כזכור, השבוע הושמעה בגלי צה"ל הקלטה של דבריו של לוי בפגישה עם מגייסים של הגדוד, בהם טען כי חלק מחיילי הגדוד אינם חרדים. "אמרתי להם שיש להקפיד על שליחת נוער חרדי איכותי לשורות הגדוד כדי לחזק ולשמר את האופי הרוחני והדתי הייחודי שלנו. בהמשך אף הערתי את תשומת הלב של המגייסים לטעויות שאירעו במחזורי הגיוס האחרונים, בהם גויסו לגדוד מעט חיילים שבאופן מובהק אינם חרדים וחלקם אף מעולם לא היו", הסביר המג"ד.

המג"ד הוסיף: "חיילים כאלה לא צריכים להגיע לגדוד! הם יכולים להיות חיילים מצוינים בכל יחידה בצבא, אבל השירות בגדוד החרדי מיועד לחיילים חרדים".

בהמשך המכתב ניסה לוי להדגיש כי דבריו לא נועדו להכליל את כל החיילים בגדוד: "כמובן שלא הייתה לי כל כוונה לפגוע באף אדם שמשרת בגדוד או לוקח חלק במפעל המדהים הזה".

F130714GPOMN02

חיילים חרדים.למצולמים אין כל קשר לכתבה

בהתכתבות פנימית שהגיעה לידי חדשות 2 ופורסמה אמש תיאר לוי תמונה בעייתית: "משיחות עמם (המתגייסים) אני מתרשם כי רובם המוחלט אינם חרדים כיום. חלקם הקטן בא מבית חרדי, חלקם אינו שומר תורה ומצוות כלל".

את המסמך, בן ארבעת העמודים, כתב המג"ד אחרי שהשתתף ביום גיוס לגדוד שבעקבותיו הוא ממליץ לערוך תחקיר מקיף. "נדהמתי מכמות התקלות, אי הבהירות והכזבים אליהם נחשפתי במהלך יום הגיוס", כתב. הוא מלין על כך שיש חיילות וקצינות שאינן יודעות כי זה יום גיוס חרדים ומותח ביקורת גם על המגייסים: "אינם נראים כלל 'חרדים', בלשון המעטה, וצורת התבטאותם, ההתנהגות, התספורת וכדומה אינם עולות בקנה אחד עם המקובל בגדוד… אם אני נער חרדי, חיילים אלו ישכנעו אותי?"

בשלב הזה המג"ד ציטט משיחה עם המגייסים שאמרו לו: "לנצח (יהודה) מגייסים עדות המזרח ונוער שוליים, לגבעתי – חרדים אשכנזים", וגם: "הגדוד תפס לעצמו שם לא טוב במגזר החרדי. חרדי אמיתי, בחור רציני, אני מגייס אותו לגבעתי, זה ידוע. ככה גם הכווינו אותנו באכ"א".

באכ"א שיגרו תגובה צוננת בתכתובת הפנימית וכתבו למג"ד: "המחוקק לא קבע הגדרות הנוגעות ללבושם של אותם בחורים או לרמת דתיוּתם ועל כן הציפייה לקלוט חיילים בעלי מאפיינים ספציפיים אינה רלוונטית". למרות זאת, מציינים כי "בוצעו הליכי מיון קפדניים ועשרות פונים נדחו. אין שום קשר להשתייכות עדתית או פנים חרדית לעצם הגיוס למסלול".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "גיוס החרדים תורם לצה"ל ובעל חשיבות בראייה לאומית. תהליך גיוס החרדים לצה"ל נמצא בהתהוות והתעצמות ומחייב התאמות במענה לאוכלוסייה. הגדרת המתגייסים מהציבור החרדי מתבססת על החוק כלשונו, לפיו חרדי הוא מי שלמד במוסד לימודים חרדי שנתיים בין הגילאים 14-18. צה"ל עובד מול כלל האוכלוסיות הרלוונטיות בציבור החרדי ומקיים הליך מיוני אחוד שמטרתו לוודא כי כל מתגייס מוצב במקום שירות התואם את אורח חייו וכן כי הוא עומד בתנאי השירות המחייבים. מכתבו של המג"ד נענה במישרין בצה"ל ובו פורטו כלל ההיבטים של גיוס חרדים על פי החוק"

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.