סערת הפאות: הראב"ד הורה שלא לקנות פאות מהודו

במהלך השנה האחרונה עלה הנושא שוב על שולחנם של הרבנים, כשהרבנים מצדדים לכאן ולכאן – מחמת חוסר בהירות על המציאות מהנעשה בהודו

אתמול התכנסו גדולי בעלי ההוראה במעונו של מרן פוסק הדור הגר"מ שטרנבוך שליט"א בשכונת הר נוף שבירושלים, לדיון הלכתי במספר נושאים הלכתיים העומדים על הפרק.

בין הנושאים עלה לדיון שאלת כשרותם של השערות שמקורם מהודו לייצור פיאות. כידוע בהודו ישנם בתי עבודה זרה שונים שבהם מתקיימים טקסי גילוח לעבודה זרה, ולפני ארבע עשרה שנה – בשנת תשס"ד, הוציא מרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל קול קורא לאסור את הפיאות שמקורם מהודו, כשאליו הצטרפו לאחר מכן גדולי בעלי ההוראה ובראשם מרן הגר"ש וואזנר זצ"ל ומרן הגר"נ קרליץ שיבדלחט"א.

במהלך השנה האחרונה עלה הנושא שוב על שולחנם של הרבנים, כשהרבנים מצדדים לכאן ולכאן – מחמת חוסר בהירות על המציאות מהנעשה בהודו.
לפני קצת יותר משבועיים – ביום ראשון לפרשת בהעלותך, שלח מרן פוסק הדור הגר"מ שטרנבוך שליט"א שליח מיוחד להודו, בצירוף מכתב מיוחד ובו מספר שאלות ובירורים על מטרת הגילוח של רבבות ומיליוני המתגלחים במקום בשנה.
אמש, לאחר כשבועיים מפרכות בהודו חזר השליח, כשפיו עדות מיוחדת על המציאות מהשטח. הערב התכנסו הרבנים במעונו של מרן פוסק הדור הגר"מ שטרנבוך שליט"א להכרעה הלכתית בעניין הסבוך.

הרבנים שנכחו באסיפה במעונו של הגר"מ שטרנבוך, הם הרה"ג ר' שמואל אליעזר שטרן שליט"א רב מערב בני ברק, הגאון רבי ישראל גנס שליט"א ר"מ בישיבת קול תורה ורב הקהילות בשכונת בית וגן ועוד, הגאון רבי צבי וובר שליט"א מרא דאתרא דשכונת נווה יעקב, הגאון רבי יצחק מרדכי הכהן רובין שליט"א דיין בבד"ץ דהגר"נ קרליץ ומחב"ס אורחות שבת, הגאון רבי נחום אייזנשטיין, והגאו רבי ישראל יצחק זילברמן רב מרכז נווה יעקב.

הרבנים ששמעו את דברי השליח המיוחד, טיכסו וחיפשו עצה איך להעמיד השגחה שתוכל לפקח מקרוב על מקור השערות שאינם מהודו – ובהתאם להוראתו של הגרי"ש אלישיב משנת תשס"ד.

לעת עתה ננעלה האסיפה מתוך החלטה כי לאור הנתונים החדשים שהתקבלו לאחר עדותו של השליח המיוחד אין להשתמש בשער המגיע מהודו וכהוראתו הברורה של מרן הגרי"ש אלישיב, ויש לבדוק ולבחון את האפשרות האם ניתן להעמיד מערכת כשרות שתוכל לפקח מקרוב על הגזיזה.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. פאה הודו

    הרב שטרנבוך כבר כתב בספרו מועדים וזמנים לפני ארבעים שנה שזה חשש עבודה זרה לא נתחדש כלום

    צדיק |
    הגב