סערת תואר שני • בבית הגראי"ל מבהירים: מרן מתנגד ללימודים אקדמיים

סערת הלימודים האקדמיים: בביתו של מרן הגראיל שטיינמן דוחים בתוקף את הפרסומים כביכול מרן ראש הישיבה העניק היתר למנהלי סמינרים לשלב לימודי תואר שני במסגרת הלימודים בסמינרים.

סערת הלימודים האקדמיים: בביתו של מרן הגראיל שטיינמן דוחים בתוקף את הפרסומים כביכול מרן ראש הישיבה העניק היתר למנהלי סמינרים לשלב לימודי תואר שני במסגרת הלימודים בסמינרים.

ביום ו' פורסמה מודעה ביתד נאמן, בו נכתב על ידי סמינר 'בית יעקב' בחיפה כי ניתן אישור ממועצת גדולי התורה לשלב לימודים תואר ב' במסגרת הלימודים האקדמיים.

לקוקר נודע כי מספר מנהלי סמינרים בבני ברק שקלו בתחילה לבוא למעונו של הגראי"ל ולדון עימו על ההיתר שניתן. אך בעוד הם מדברים הבוקר 'יתד' כבר פרך את הספקות והוציא הודעת הבהרה 'כי אין במודעה שהתפרסמה היתר כלשהו מצד המועצת הליטאי ללימודים אקדמיים'.

הכדור עבר מכאן למגרש של המועצת החסידית שנתנה אישור עקרוני ללימודים אקדמיים באמצעות מזכיר המועצת הרב מרדכי שטרן, שפרסם מכתב תמיכה בנידון, הנימוק שניתן מבהיר כי במסגרת הלימודים התלמידות יתוגמלו ושכרן יעלה בצורה משמעותית.

במקביל, בפלג הירושלמי טוענים כי מנהלת סמינר פנתה אליהם ולטענתה, קיבלה אישור מגדולי ישראל הליטאים לשלב לימודים אקדמיים. אלא שבבית מרן הגראי"ל מכחישים מכל וכל ומבהירים כי מרן הגראי"ל מתנגד באופן חריף לשלב לימודים אקדמיים במוסדות החינוך החרדים.

כעת נותר לראות לאן יתגלגל כדור השלג. האם היומנים החרדים 'המבשר והמודיע' יפרסמו מכתב הבהרה בנידון? ואם אכן יצא מכתב רשמי של המועצת שמביע תמיכה בלימודים אקדמאיים. במקרה הנ"ל, האם מרן הגראי"ל יסיר את התנגדותו למהלך שיביא למהפכה בחומת ההתנגדות החרדית.

7 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אין מה שמאיים על הדיקטטורה החרדית יותר מאשר חרדי משכיל, בעל חשיבה עצמאית וחוש ביקורת מפותח והחמור מכל – אינו תלוי בה כלכלית.

  הדיקטטורה החרדית, כמקבילתה הצפון קוריאנית, תעשה הכל כדי להשאיר את העם בבערות, צרות אופקים ועוני מחפיר כדי לשמר את תלותם של ההמונים בעסקנים המושחתים וב"גדויילים". מכאן נובעים האיסורים על השכלה, הכשרה מקצועית, עיתונות חופשית וגישה למקורות מידע בלתי תלויים.

  אבל מה שהדיקטטורים החרדים עדיין לא הפנימו הוא שהם מנהלים את המלחמה שעברה…

  עזרא |
  הגב
  • הגאון הגדול ר' אברהם יהושע סולובייציק שליט"א ראש ישיבת בריסק בהתבטאות חריפה ביותר על פסטיבל החדש של כת המחבלים.
   הגרא"י סולובייציק שליט"א בשמחת אופרוף לבנו, באחת ההזדמנויות במהלך השבת החגיגית התבטא ראש ישיבת בריסק בפני קבוצת מקורבים איכותית ומצומצמת את דברים הבאים (תורגם מיידיש): "… גאון אחד נכנס לביקור בביתו של ר' יחזקאל אברמסקי זצ"ל וראה על השולחן בסמוך אליו ספר שעוסק ב"ציפייה למשיח" שחיבר אדם בן זמנינו, מיד הוא פנה אל ר' חצקל' ושאל: "מה הספר הזה עושה אצלך על השולחן"? השיב לו ר' חצקל': לפניך נכנס כאן יהודי שאיני מכיר והביא לי את הספר הזה שהוא חיבר.
   והוסיף ר' חצקל': פעם נכנס לרוגוטשובער יהודי שהיה מאוד מוטרד ושאל מה עושים ואיך מחזקים בציבור את העניין של אמונה בביאת המשיח? השיב לו הרוגוטשובער: פרנסה כבר יש לך? אוכל לאשתך ולילדים אתה נותן? קודם כל תדאג לעניינים הללו אחר כך תדאג למשיח.
   סיים ר' חצקל': גם אני רציתי לשאול את היהודי שחיבר את הספר הזה האם פרנסה כבר יש לך? אוכל לאשתך ולילדים אתה נותן? אלא שנמנעתי רק מפני שחסתי על כבודו.
   ראש ישיבת בריסק המשיך תוך שהוא מכנה את הפג הירושלמי בכינוי באנדיטים: "הבאנדע חברה (- כנופיית הבנדיטים) האלו, נעבאך, הרסו להם את כל ה"קנאות". לפי החוק החדש של הממשלה, בשלוש השנים הקרובות נושא הגיוס לא יהיה על סדר היום הציבורי. אוי ווי, מה עושים? איך מכניסים לציבור שהכל זה רק "קנאות" ו"קנאות" אם אף אחד כבר לא מדבר על הגיוס לצבא? הנה הם מצאו רעיון חדש! לדבר על משיח! קנאות על משיח!
   מה אתם חושבים, ייגמר העניין של משיח הם ישתקו? תשכחו מזה! מחר הם ידברו על "שמיטה", שנה הבאה זה כבר שמיטה, מה רע להיות קנאי על "שמיטה"? אולי זה ימצא חן בעיני אנשים מסוימים ויגדיל להם את המפלגה! אבל אל תדאגו, ייגמר שמיטה הם יעברו לדבר על "קברים".
   המשיך ר"י בריסק: "אתרא קדישא" עוד יהיו פשרנים לעומתם! ייגמר "קברים" הם יפגינו על "שבת", ייגמר שבת הם ימצאו עניינים חדשים. רק אל תדאגו להם! קרוב לחמישים שנה אני מכיר את הבאנדע חברה האלו (הערת המתרגם: שנים רבות היה הגר"ש אויערבך שכנו של הגרא"י בשכונת גשר החיים בירושלים), הם לא יבחלו בשום אמצעי! עד שלא יישארו ילד וילדה שלא יפקפקו בביאת המשיח, הם לא יירגעו! בלי שום אחריות על הציבור! ממש הפקרות! כל ילד צריך לדעת שיש מחלוקת אם יש משיח או אין משיח והכל כדי שכולם יידעו שהם הקנאים שפוסקים שיש משיח! ב"ה שיש משיח! שרעקלאך! מופקרים ממש!
   להם כמובן זה מיותר לומר שידאגו קודם לפרנסה שלהם לפני שהם דואגים למשיח! כי אצלם הדאגה החדשה למשיח זה גופא הפרנסה שלהם! פרנסה כידוע יכולה להתחלף כל הזמן. אז הם באמת דואגים רק לפרנסה שלהם! מה יש לומר להם? תחליפו פרנסה? הם מחליפים כל הזמן!".

   יוחנן |
   הגב
 2. אתם מה זה מבלבלים את המוח! המנהלים היו אצל הרב שטינמן וקבלו את אישורו.
  יתד נלחצו מהפרסום הענק ועשו יענו הבהרה. אבל כולם יודעים שהרב שטינמן מרשה.

  ה-ה-ה- ראיה לכך, שכל הסמינרים נותנים לימודי MA

  בועז |
  הגב
 3. אתם מה זה מבלבלים את המוח! המנהלים היו אצל הרב שטינמן וקבלו את אישורו.
  יתד נלחצו מהפרסום הענק ועשו יענו הבהרה. אבל כולם יודעים שהרב שטינמן מרשה.

  ה-ה-ה- ראיה לכך, שכל הבמינרים נותנים לימודי MA

  בועז |
  הגב
 4. מדוע לא ברור מה דעתו של מרן רה״י הגראי״ל בעניין ??? למה זה תלוי ע״י מי נשאל מרן .ומתי נשאל מרן…זה מושך להתר וזה מושך לאיסור….מתפרסם מודעה כזו משמעותית ללא אישור הרבנים, ואח״כ מבהירים ..ממש מבולבל אצלי בקשה תעשו לי סדר בעניין

  מבולבל |
  הגב