אלי ישי נגד בג"ץ: "להכניס בלימודי המשפט לימודי אהבת העם"(וידאו)

שרים וחברי כנסת מתחו ביקורת קשה על החלטת שופטי בג"ץ בענין המסתננים: "כמו שעשו עם הבשר הלא כשר, צריך לשנות את חוק כבוד האדם וחירותו ולמנוע מבג"ץ להתערב", אמר יוזם החוק גדעון סער

אחרי החלטתו של בג"ץ לבטל סעיפים בחוק שהוביל ולמנוע כליאתם של מסתננים ללא משפט, תקף שר הפנים הפורש גדעון סער את בית המשפט וקרא להגביל את סמכויותיו בנושא. "הצעתי בשיחה עם ראש הממשלה לעשות את מה שנעשה בממשלת רבין עם בשר לא כשר ולקבוע פסקה בחוק כבוד האדם וחירותו שתמנע מבג"ץ להתערב בנושא", אמר סער בריאיון למהדורה המרכזית בחדשות 2.

לדברי סער, המדינה אינה יכולה לקבל מצב בו היא נטולת כלים להתמודדות עם הסתננות בלתי חוקית. "כבוד האדם יש גם לאזרחי ישראל ולא רק למסתנן הבלתי חוקי", אמר שר הפנים שיזם את החוק. "אסור להרים ידיים. אם פעמיים במשך שנה חוקים של שתי כנסות שהתקבלו ברוב גדול נפסלו והותירו את המדינה ללא כלים – לא ניתן להסכים לזה".
השר סער הזהיר מפני המצב שיצר בית המשפט ואמר: "לפי בג"ץ הם חופשיים לצאת לתא ולכל מקום אחר בישראל. זו תוצאה בלתי סבירה". כשנשאל האם שינה את האג'נדה שלו ביחס לבית המשפט העליון השיב השר הפורש: " לי כבר אין אג'נדות אני תכף הולך הביתה".

החלטת שופטי בג"ץ עוררה הדים מקיר לקיר ברחבי הקשת הפוליטית, וגררה ביקורת רבה מצד פוליטיקאים נוספים בימין. יו"ר וועדת הפנים של הכנסת, ח"כ מירי רגב (הליכוד), תקפה אף היא את ההחלטה וכינתה אותה "בושה וחרפה".
"מערכת המשפט מנותקת מהעם", אמרה רגב. "החלטת בית המשפט קוראת לכל מי שנמצא באפריקה לבוא לישראל כי כאן המסתננים זכאים להסתובב חופשי. בית המשפט לא ראה את טובת הציבור הישראלי ובהחלטתו יגרום למציאות בלתי נסבלת בתוך מדינת ישראל".

ח"כ אלי ישי, שחרט על דגלו עוד בכהונתו כשר פנים את המאבק במסתננים הצטרף למתקפה."החלטת בג"ץ פוגעת בעתיד המדינה ואזרחיה, ואינה משקפת את טובתו וטובת עתידו ואף סותרת זאת. החלטתם מקדמת את ישראל להיות מדינת כל מסתנניה על פני מדינת כל אזרחיה, ייתכן ויש חובה להכניס בלימודי המשפטים גם לימודי אהבת העם, המדינה והארץ".

אורלי יוגיר, מנכ"לית המרכז למדיניות הגירה ישראלית טענה כי "פסק הדין מנותק לחלוטין מהמציאות בשטח, מהדמוקרטיה הישראלית ומהשכבות החלשות ביותר במדינת ישראל. מתקני השהייה הוכיחו את עצמם כאפקטיביים ביותר בעצירת זרם ההסתננות וכגורם המכריע לחזרה העצמאית של אלפי מסתנני עבודה לארצות מוצאם בחודשים האחרונים".

מנגד, ח"כים בשמאל ברכו על הפסיקה. "ההחלטה החשובה שהתקבלה היום היא אי של שפיות ותמרור אזהרה לממשלה כנגד הפרת זכויות האדם שבהן נקטה בשנים האחרונות", ציינה ח"כ מיכל רוזין (מרצ), יו"ר ועדת העובדים הזרים בכנסת. "הממשלה לא הפנימה את החלטת בג"ץ האחרונה ועשתה ממנה חוכא ואטלולא. ברוח ימי התשובה, הגיע הזמן שגם ממשלת ישראל תערוך חשבון נפש אמיתי".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.