ספרדיות? לא בבית ספרנו! עו"ד יואב ללום יוצא לקרב

האפלייה העדתית שוב זועקת "הצילו", אנו לא נחשה ולא נשקוט עד שנוכל לומר "ידינו לא שפכו את הדם הזה" – עו"ד יואב ללום על אפלית הבנות הספרדיות שמסעירה את הציבור באלעד

ושוב חוזר הסיפור על עצמו. שוב בנות טובות נשארות בבית, אינן מתקבלות למסגרת הלימודים בסמינר, ושוב חוזר הסבל, הכאב והרגשת האפליה, והכל באמצע ימי ספירת העומר, ומעט אחרי ל"ג בעומר בו פסקו תלמידי רבי עקיבא מלמות, בגלל שלא נהגו כבוד זה בזה.

יהיו שיאמרו, דמיונות. מדובר בבנות לא טובות או בסיבות אחרות שגורמות למוסד הלימודים שלא לקבל. אין אפליה. אך עם עובדות קשה להתווכח ועם עובדות ברורות כפי שמתגלה במקרה הזה, האפליה והקיפוח זועקים לשמיים.

ושוב, כמו בפרשת עמנואל, המאפיינים כמעט זהים, אפליה ברורה של בנות ממשפחות ספרדיות, שהודרו באבחת החלטה ממוסד לימודים שנחשב כל השנים לספרדי, והיו בו 100% תלמידות ספרדיות בכל ארבעת השנתונים הקודמים, ואילו השנה דחה הסמינר את רוב הבנות שנרשמו וקיבל רק 4 בנות ספרדיות לכיתה של 30 בנות.

כדי להבהיר את עוצמת העניין, אציין כי מתוך כ-89 בנות שלא התקבלו לסמינר, רק 5 בנות הינן ממוצא אשכנזי, כל שאר הבנות מתהדרות עם שמות משפחה ברורים בשיוכן העדתי- כמו: אסולין, איפרגן, חדד, מדמון ועוד. מקרה חמור זה הונח על שולחננו כבר למעלה משבוע, ואילו מפקחת משרד החינוך כבר שמעה עליו זמן רב, אך לא נראה שפעלה לשם כך.

בסמינר זה יש התנהלות ברורה ושקופה של השתלטות עוינת על בית הספר, על ידי גורמים אשכנזיים-ליטאים בעקבות מלחמות פרטיות בין הפלגים שלהם, ומשום כך, ידם קלה על ההדק לשנות את חייהן של בנות טובות ומוצלחות, שאחיותיהן לומדות בסמינר, שכל פשען הוא בכך שנולדו עם שם המשפחה הלא נכון ומשתייכות לעדות "בעייתיות". מילים קשות והתבטאויות מזעזעות מטעם הממונים על הסמינר נשמעו, הוקלטו ונרשמו על ידי הורי התלמידות שנשארו ללא מקום לימודים לשנה הבאה והן מרגישות חסרות אונים וחוות השפלה.

פניתי ואף הפניתי את ההורים אל שר החינוך ואל אגף החינוך בעירייה אך אנו מגלים כי משרד החינוך שוקט על שמריו. לצערי, שר החינוך שי פירון לא עושה דבר בעניין, צר לי על כך היות שבעבר הוא היה שותף למאבקים רבים שלי אך כפי הנראה "דברים שרואים משם, לא רואים מכאן" ומסתבר כי המשרד תחת מדיניותו אינו עושה דבר. קשה לי להאמין, אך אני חש געגוע לשר החינוך הקודם גדעון סער.

הנתונים זועקים, הבנות זועקות, המשפחות, הבנות, וההורים בצער. לא יעלה על הדעת, שבמדינה מתוקנת ודמוקרטית המלאה בסיסמאות על חופש הבחירה והשוויון, יתקיימו עוולות שכאלו.

בנות ספרדיות אינן סוג ב'! ולכן לא נחשה ונילחם בעד ויחד עם אותן הבנות והוריהן. ובמידה ושוב משרד החינוך ינקוט בדרכים ובתירוצים מטופשים, אנחנו גם נעתור לבית המשפט בשבוע הבא.

לא נוכל לשבת מנגד בחיבוק ידיים ולומר "ידינו לא שפכו את הדם", אנו נעמוד כחומה ומגן נגד הקיפוח והאפליה השערורייתית עד שהבנות יתקבלו וילמדו בביטחון ובגאווה בסמינר הראוי להן.

8 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. האם וועדת הערר מכורה. יש שמועות שגברת רות אלמליח משתפת פעולה עם מנהלי הסמינרים. צריך לחקור אותה ואת המנכלית משהו מסריח באגף החרדי במשרד החינוך… נא לחקור

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. מעניין שתמיד שיש בעיות בתוך עם ישראל,ומצבים שיוצרים שנאת חיים,מי שיוצר את זה הם האשכנזים ובעיקר הליטאים.
  נשמות ערב רב כבר אמרנו?

  טום |
  הגב
 3. למרות הדעות וההפליה מפחדים לכתוב את השמות, תתאחדו ושום ספרדי לא יקנה אצל אשכנזי באלעד נראה איך זה יעבוד

  לבנה |
  הגב
 4. ללום תבדוק את האפליה של ישראל פרוש באלעד בכל נושא הספרדים. זוועת עולם

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 5. כל הכבוד לללום, אבל נראה לי שבקטע של הרשע פירון הוא לא צודק. בקטע הזה הם עובדים חזק למגר את האלפיה.

  כל מה שהקב"ה העלה אותם, זה רק כעונש על האפליה של החרדים נגד הספרדיות. והם עושים סדר….

  תלמיד מרן |
  הגב
 6. יש גם אחד לפיד עובד בעניינים האלה יכול לעזור לכם

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב