"ספרי יוחסין" כיצד ולאן? / ארל'ה יקטר

חשבתם שספרי יוחסין, יפתרו את הבעייתיות שתיווצר לאור אישור חוק הגיור? אז תחשבו שוב. ארל'ה יקטר, מצביע על המחלוקות והשאלות שיתעוררו ברישום הספרים:

מחלוקות תמיד היו. אך כל המחלוקות שהיו עד היום בציבור החרדי והדתי לאומי, יהיו כאין וכאפס, למה שיקרה כאשר יתחילו לרשום בספרי יוחסין.

בתחילה תחל המחלוקת בשאלה הרת הגורל, מי יהיה מזכיר המשרד: חסיד, קנאי, ספרדי, ליטאי, דתי לאומי, או חרדלניק. לאחר דיון שיתמשך על פני כמה שנים, יוחלט מי יהיה המנכ״ל, מי יהיה המזכיר, מי יהיה הפקיד ולמי יהיה הזכות להתרים למען טהרת עם ישראל לדורות.

ואז יחלו חילוקי הדעות. אדמו״ר זה יקבע דמי שמחזיק באייפון לא יירשם. רב אחר יגיד כי המנוי על עיתון מסוים, לא יכתב. האחר יפסוק כי מי שמתפלל אחרי זמן תפילה לא יירשם וכן על זאת הדרך.

ומה יעשו עם היהודים היושבים בערי הפריפריה, שלא מבדילים בין כשרות העדה ל-בד״ץ מהדרין. ומה יעשו עם אותם בחורים שנזרקו מישיבות כי לא קיבלו מרות מראש ישיבה זה או אחר. מה יעשו עם בנות הסמינר שלא התקבלו אליו. ולאיזה תעודת גיור יאמינו, האם רק לבית דין בב״ב או גם לבית הדין בטבריה?? בשאלה נוספת שתעלה על הפרק, יהרהרו האם יהודי שאוכל היתר מכירה נחשב כמיוחס או שלא נחשב כיהודי? ומה עם אותם אלפי חוזרי בתשובה שמתקרבים לאביהם שבשמיים?עם העדה האתיופית? ומה עם שבט בני מנשה?

מה יעשו עם אדמו״ר שילחץ לא לכתוב אברך שלא שומע לפסיקה בבית הדין של הקהילה? ומה יעשו עם ר״ל אגודת ישראל תשב בממשלת שמד ודגל תפרוש,ומפלגת ש"ס תתמוך מבחוץ? האם ספר היוחסין יקרע לשלוש? ובכלל מה עם המילה האחרונה של הקנאים, שיבקשו כי המצביע לבחירות הטמאות לא יירשם לעולם?

וגם שיגיונות ושיגעונות לא יחסרו: קבוצת יהודים (כשרה, כמובן), שתחליט כי מי שרוצה להירשם בספר יחויב להגיע להפגנה פעם בחודש, מקובל שידרוש ללכת למקווה 8 פעמים ביום, עמותה שתדרוש לכל נירשם לערוך תיקון ופדיון נפש תמורת סכום סמלי, התחייבות ללימוד ספרי חסידות פעם ביום או לרקוד כל יום שלוש שעות ליד הטיילת בתל אביב…

מי שחושב שספרי יוחסין, הוא פתרון קל ופשוט, שישלח עצות ורעיונות, אחרת לא ברור, כיצד זה ייושם בשטח.

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. פרשנות נמוכה ונבובה!! חסר כותבים ראויים?! נמוך!!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. האם יקטר באמת כזה חולה צומי, עד כדי שהוא מוכן לגבב הררי שטויות והבלים שהוא עצמו אינו מאמין בהם, העיקר לזכות למנת הצומי היומית???

  מה הקשר בין יוחסין וכל מה שמנית, מלבד גיור כהלכה?…

  האם לקבלת תעודת נישואין למשל נדרש מישהו לא להחזיק אייפון או להחמיר בכשרות???

  תמיהני על אתר שמתיימר לכבד את עצמו, האיך מפרסם מאמר הזוי כזה מבלי לבדוק את תוכנו…

  יהודי פשוט |
  הגב
 3. המאמר יפה מאוד מבחינה הומוריסטית.
  אבל בהסתכלות רצינית, יש כאן לדעתי נסיון ליצור מהומה על מאומה.

  ראשית כל, ברור שאם החוק החדש יעבור בכנסת לא יהיה מנוס מלנהל באופן עצמאי ספרי יוחסין.
  ההשלכה של צעד כזה תהיה, שכל מי שיחפוץ להינשא ליהודי/יהודיה כדת וכדין, יצטרך לוודא תחילה שהמועמד רשום בספר יוחסין כלשהו.

  כבר היום הפיקוח על נישואין בין יהודים נתון בידי הרבנות שהאצילה סמכויות לבתי דין נוספים (בלי להיכנס למאבק רבני צהר שזוהי סוגיה נפרדת), והריבונות על רישום נישואין אינה בידי המדינה, אלא בידי הרבנים.

  ולא ראינו שאפילו מחצית מהתחזיות השחורות בכתבה שלעיל מתממשות.
  גם כאלה שאינם שומרים תורה ומצוות, נאלצים לקבל עליהם את מרותם של הרבנים כדי להירשם לנישואין, והם מקבלים אותה.

  ביום בו יחלו לנהל ספרי יוחסין באופן עצמאי, ידרשו רשמי הנישואין להחלטה, איזה ספר וסופר מקובל עליהם. ולכל שאר הפלגים והקבוצות לא תהיה כל משמעות. והעולם ימשיך להתקיים על מי מנוחות.

  וחוק הגיור? משל למה הדבר דומה? לגזבר שנתנו לו מפתחות הפנימיות, אבל מפתחות החיצוניות לא נתנו לו.

  נחום |
  הגב