סקר בתי הכנסת: מי העדה הנדיבה ביותר ומהן העליות הכי יקרות?

חגי תשרי מתקרבים בצעדי ענק, ומיליוני ישראלים יבלו שעות רבות בבתי הכנסת בחודש זה. הכול מסכימים כי חודש תשרי הוא גם "חודש בתי הכנסת", שכבר מפאתי תמוז (ראשי-תיבות: "זמני תשובה ממשמשים ובאין") נערכים גבאי הכנסת לקראת תשרי: מי שמחדש ריהוט או משפץ, ומי שמחליף תאורה או מוסיף מקומות חדשים

התכונה בעיצומה, והגבאים והמתפללים,המתבססים רבות על התרומות מ"רכישת המצוות" בחודש זה,כבר מחשבים את תקציב בית הכנסת. שתרומות אלו מהוות חלק עיקרי מתקציב ולמשך השנה כולה.

כך שאם במשך השנה הנדבה על עליה לתורה תהיה בדרך כלל פחות מ-50 ש"ח בחגי תשרי היא יכולה להאמיר לאלפי שקלים.

משכך, ערב החגים, מפרסמת חברת "שקל הקודש – קהילה מחוברת" את מדד התרומות והתשלומים השנתי בבתי הכנסת בישראל המתבסס על נתוני אמת מ"תוכנת שקל הקודש לגבאי".
חשוב לציין כי אין בסקר זה כדי להצביע על הבדלים בין עדות וקהילות, אלא לתת כלי מקצועי לעוסקים בתחום בתי הכנסת, הגבאים ומנהלי המוסדות.
עליה בתשלומים, ירידה בנדבות
נפתח אם כן בנתונים החדשים שמתפרסמים השנה לראשונה. יצאנו ובדקנו כמה פעמים בממוצע מתפלל מרים נדבה לבית הכנסת במשך השנה (העברית, כמובן)?
מנתוני 'שקל הקודש' עולה שמתפלל תורם בממוצע 4.8 פעמים בשנה.התשלום הממוצע לבית הכנסת עומד בתשע"ח על 209 ₪ ירידה של 41% מהסקר הקודם שם עמד תשלום ממוצע על 294₪.

אז מה העלייה היקרה ביותר בשנת תשע"ח?

כאמור השנה נרשמה עליה של עשרה אחוזים בסכום תשלום ממוצע, אך נראה כי הוא הושפע רבות ממחירי הכיסאות שנכנסו למדד, בעקבות התגברות השימוש ב'שקל הקודש' לתשלום על דמי חבר וכסאות. אך בפועל הסכומים "פר" עליה מצביעים על מגמת ירידה בנדבות בזמן עליה לתורה.
העלייה היקרה ביותר היא פתיחת הארון (450 ש"ח +15%) שנמצאת תמיד בעליה, והזולה ביותר היא עליית לוי (57 ₪ -26%).
בתווך נמצאות העליות כהן (84 ₪ +5%), שלישי (80 ₪ +33%), רביעי (90 ₪ -1%), חמישי (87 ₪ +9%), שישי (103 ₪ +27%), שביעי (171 ₪ +134%) ומפטיר (227₪ +37%).
"ישנה עלייה הדרגתית בתרומות", אומרים בשקל הקודש,"ניתן להסביר שזה נוצר כתוצאה מכך שחברי הקהילה רואים צורך לתרום ולהיות יותר שותפים בבית הכנסת".
אז מהו "שקל הקודש – קהילה מחוברת"?

שקל הקודש הופכת תהליכים נושנים בבית הכנסת לאוטומטיים, לשירות הגבאי וחברי הקהילה במגוון אמצעים כגון: תוכנה לגבאי, גביה נוחה בהוראות קבע, אפליקציה למתפלל, מוקד טלפוני ועמדות שירות עצמי ותרומות לבית הכנסת.
המיזם נולד בשנת תשע"ג ומאז מאות קהילות בארץ ובעולם הצטרפו אליו.

מסקרים שבוצעו עולה כי קהילות המשתמשות בשירות,מעידות על תחושת שותפות של המתפללים מהליך הנגשת בית הכנסת, חסכון כספי ועליה במוסר התשלומים, ויעילות רבה בעבודה של הגבאי.
לסיום ביקשנו לשאול את מנחם אליאס, מנכ"ל שקל הקודש: מה החלוקה לתרומה לפי נוסח התפילה?

"בחלוקה לפי נוסח התפילה אנו רואים נתון חדש כאשר בתי כנסת בנוסח ספרד הגיעו לממוצע תרומה הכי גבוה של 300 ₪ למרות ירידה של 35% מהסקר הקודם, נוסח "חבד" הנפוץ בקהילות החסידיות (292 ₪ -53%) מציג את הירידה במספר התרומות, אחריו נוסח "ספרדי" של עדות המזרח (180 ₪ (-27%), סוגרות את הרשימה נוסח "אשכנז" (59 ₪ -68%) ונוסח תימן (66 ₪ +3%)"

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.