סקר וואלה: יהדות התורה מתרסקת ל- 5

על פי נתוני סקר מכון TNS, שנערך עבור וואלה! חדשות, הליכוד עולה ל-24 מנדטים ונשאר בתחרות צמודה עם "המחנה הציוני" בראשות הרצוג ולבני

הליכוד מתחזק, אך גוש הימין נחלש – כך עולה מסקר וואלה! חדשות ומכון הסקרים TNS, שנערך אמש (לילה) בקרב מדגם מייצג של 500 נשאלים מכלל האוכלוסייה הבוגרת בישראל. על פי התוצאות, אילו נערכו הבחירות היום, היה הליכוד זוכה למספר מרשים של 24 מנדטים, אף שהשבועיים האחרונים היו חלשים עבור מפלגת השלטון. זאת עם פרסומם של כמה דוחות שהצביעו על זינוק בממדי העוני – תחום שנחשב לבטן הרכב של המפלגה. כמו כן, חברי המפלגה עוד מתמקדים בימים אלה בפריימריז שייערכו ביום רביעי, כך שהם לא מסייעים לקידום קמפיין הליכוד בבחירות הכלליות.

עוד עולה מהסקר כי פרשת השחיתות בישראל ביתנו כמעט שלא ערערה את מצב המפלגה. על פי הסקר, מפלגתו של אביגדור ליברמן הייתה זוכה לעשרה מושבים בכנסת ה-20 – ירידה מתונה של שני מנדטים בלבד בהשוואה לסקר הקודם של וואלה! חדשות, שנערך לפני כשלושה שבועות.
ניתן לראות כי הטלטלה שעברה על המפלגה בימים האחרונים, שבמסגרתה נחקרה סגנית השר פאינה קירשנבאום בחשד למעורבות בפרשת שוחד יחד עם פעילים נוספים ובולטים במפלגה, ובהם שר התיירות לשעבר סטס מיסז'ניקוב, לא באה לידי ביטוי של ממש בסקר. עם זאת, חלקים נרחבים מהפרשה המסועפת טרם נחשפו לציבור בשל צו איסור הפרסום, ועדיין קשה להעריך כיצד תושפע דעת הקהל מהתנהלותה של חקירה במקביל לקמפיין הבחירות.

הרשימה המשותפת של העבודה והתנועה בראשותם של יצחק הרצוג וציפי לבני רשמה גם היא נתון נאה של 23 מנדטים. שבועיים בלבד לאחר ההכרזה על האיחוד, השניים לא מאבדים את מעמדת כאחת משתי המפלגות הגדולות, ולפי כל הסקרים שהתפרסמו מאז, יש מאבק ראש בראש של הרשימה המשותפת עם הליכוד על הבכורה.

נתון נוסף שעולה מן הסקר הוא ירידתה של הבית היהודי בשני מנדטים מאז הסקר הקודם, וכעת היא עומדת על 15 מושבים בכנסת הבאה. עם זאת, היא עדיין מתבססת כאחת משלוש המפלגות הגדולות בפער ניכר מיתר המפלגות, המדשדשות סביב עשרה מנדטים.

בגוש המרכז אין שינויים משמעותיים: מפלגתו הטרייה של משה כחלון, "כולנו", זכתה בסקר לעשרה מנדטים, ונראה כי עבור שר התקשורת לשעבר מדובר באכזבה מסוימת. אחרי הצטרפותם המתוקשרת של מייקל אורן ואלי אלאלוף למפלגתו השבוע, כחלון ככל הנראה ציפה לצבור מעט מומנטום, בוודאי על רקע החשדות נגד בכירים בישראל ביתנו. לכל אלה ניתן לצרף גם את החלטתו של הממונה על ההגבלים העסקיים, דיוויד גילה, בנוגע למונופול הגז, שהייתה אמורה ליפול לידיו של כחלון כפרי בשל. אלא שהדבר לא קורה, ולפחות בשלב המוקדם זה של הקמפיין, כחלון נותר יציב על עשרה מנדטים.

יש עתיד בראשותו של יאיר לפיד קיבלה בסקר תשעה מנדטים – שניים פחות מבסקר הקודם. לפיד חורש בימים אלה את השטח וממלא אולמות בכל ערב בערי המרכז, ובמפלגתו מבטיחים כי גם הפעם הוא יכה את הפרשנים ואת התחזיות ויצליח להגיע להישג בקלפיות. מרצ זכתה בסקר לשישה מנדטים, ומדובר עבורה בהתחזקות של מנדט אחד לעומת הסקר הקודם.

בקרב המפלגות החרדיות זכו ש"ס של אריה דרעי ו"העם איתנו" של אלי ישי לארבעה מנדטים כל אחת, ויהדות התורה נחלשה וירדה בסקר לחמישה מנדטים. המפלגות הערביות, הצפויות להתאחד לרשימה משותפת אחת, זכו יחד לעשרה מנדטים.

בהסתכלות רחבה יותר על תמונת הגושים, ניכרת ירידה מתונה בגוש הימין-חרדים, ללא ליברמן, לעומת הסקר הקודם – מ-55 מנדטים, ל-52. בהתאמה לכך, מתחזק מחנה המרכז-שמאל עם ליברמן וכחלון בתוכו, שמסרבים להתחייב כי ימליצו על נתניהו להרכבת הממשלה בבוא העת. המחנה, הכולל גם את יש עתיד ואת מרצ, מתחזק מ-55 מנדטים, ל-58.

מתוצאות הסקר הנוכחי עולה כי הן נתניהו והן הרצוג יתקשו להקים ממשלה אם יידרשו לכך. נתניהו יתקשה לשכנע את כחלון וליברמן להמליץ עליו לנשיא לנוכח היחסים המתונים בינו לבין שני ראשי המפלגות. הרצוג, מנגד, יזכה אולי לרשימת ממליצים נאה, אך הקמת קואליציה בראשותו מסתמנת כמעשה לוליינות: על מנת להשיג 61 חברי כנסת, הוא יצטרך לנסות להקים ממשלה הטרוגנית וחסרת מכנה משותף, שתכלול בהכרח מפלגה חרדית אחת לפחות שתשב בקואליציה יחד עם לפיד, עם ליברמן ועם זהבה גלאון. על פניו, הסיכויים לכך קלושים, וממשלה כזו, אם תקום, צפויה להאריך ימים עוד פחות מהממשלה האחרונה.

בתוך כך, ברשימה המשותפת של הרצוג ולבני חדלו מקמפיין "רק לא ביבי", שאפיין את תחילת מערכת הבחירות. זאת, ככל הנראה מתוך הבנה שבתסריט סביר למדי, תיתכן ממשלת אחדות של הליכוד והעבודה.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.