סקר: רוב הציבור נגד חוק השבת באזורים חילונים

סקר חדש שפורסם היום מגלה כי 61 אחוז מתושביה היהודים של מדינת ישראל מתנגדים להחלת חוק השבת שהגיש חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד באזורים בהם מתגורר הציבור החילוני. {מדינה יהודית?}

"חוק השבת" של ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), לפיו תיאסר פתיחת עסקים ביום המנוחה, ואושר בשבוע שעבר בוועדת שרים לחקיקה, מקבל תמיכה מסויגת מאוד בציבור היהודי. היום, נערך לראשונה סקר אשר בדק את עמדות הציבור בחוק שעורר סערה פוליטית ותקשורתית רבה.

מסקר שפורסם בערוץ הכנסת עולה כי 61% מהציבור סבור שיש להחיל את החוק רק בישובים ובשכונות חרדיות ולא באזורים חילוניים לגמרי, כך עולה מהסקר החדש של מכון "מדגם" בהנהלת דר' מינה צמח. לפי הסקר, שנערך השבוע עבור ערוץ 99 – ערוץ הכנסת, מסתבר כי 35% מהציבור סבור ההיפך.

בירושלים, למשל, 66% מהנשאלים סבורים שיש לאפשר למרכזי בידור ובילוי באזורים חילוניים (כמו הסינמה סיטי) לפעול גם בשבתות. 30% מהנשאלים סבורים שיש לאסור זאת. מן הסקר עולה עוד, כי 67% מהציבור היה רוצה לאפשר לעסקים כדוגמת אלו במתחם הקניות געש להישאר פתוחים בסוף השבוע . 30% מהנשאלים, לעומת זאת, היו רוצים לסגור את החנויות גם שם.

יצויין, כי מיקי זוהר עצמו הסביר את הצעת החוק שהגיש ואמר: "מי שרוצה לפגוע במסורת צריך לקחת בחשבון שהוא מסכן את עתיד העם היהודי בארצו. אני אומר את זה באחריות כי העם היהודי לאורך כל ההיסטוריה שלו הוכיח שבכל פעם שהוא ניסה לברוח מהיהדות שלו, הוא שילם על כך מחיר. הוא איבד מיליוני יהודים. בכל פעם שאיבדנו את הרעיון היהודי ורצינו להתמזג עם העולם, שילמנו מחיר".

לדבריו, "בראש סדר העדיפויות שלי שמירת ארץ ישראל, אך גם שמירת המסורת. האג'נדה שלי מגיעה ממשהו שאמרו חז"ל, שהעולם עומד על שלושה דברים – על התורה, על העבודה ועל גמילות חסדים. כשאומרים לי תורה, אני מדמה את בן־גוריון שלקח את התנ"ך, ספר הספרים, ולמרות היותו חילוני גמור הניף אותו כאבן יסוד של הציונות. באותו ספר בדיוק כתוב גם מה מצופה מהעם היהודי, באיזו דרך ללכת. אז נתעלם ממנו? חוץ מזה, אני הרבה יותר ליברלי מהחרדים והדתיים".

ח"כ מיקי זוהר מסביר כי "המסחר בשבת משחית את יום המנוחה שלי ושל מיליונים במדינה. בשבת אין שקט, אין מנוחה לאזרחים, אין אפשרות לעסקים קטנים לנוח בשבת כי הם חייבים לייצר תחרות, ובסופו של דבר עובדים מוכרחים לבוא לעבודה. הדבר הגרוע הוא שכל זה נעשה בניגוד לחוק, כי מדינה יהודית ודמוקרטית החליטה שיום המנוחה שלה יהיה ביום השבת".

זוהר עונה למבקריו ואומר כי "מי שמסתובב באירופה רואה שביום ראשון, יום המנוחה הרשמי, החנויות סגורות במרכזי הערים. המניע שלי הוא יהודי וסוציאלי ולא דתי. מי שחושב שאני מנסה לכפות פה משהו דתי מביך את עצמו. לא ראיתי אף חבר כנסת חרדי או דתי מגיש את ההצעה. דווקא אני, שאני לא חובש כיפה, הגשתי אותה".

בהתייחסות לטענה כי יש גם בליכוד מי שמתנגד להצעת חוק השבת שהגיש אומר זוהר: "אני בטוח שהן מקובלות על רוב בוחרי הליכוד, שהם מסורתים בחלקם הגדול. אני מציע להם את העיקרון של שמירת שבת כיום מנוחה, למעט בתי עינוגים. אני לא כופה דת, אלא מדבר על הזכות של לאפשר לכל אזרח יום מנוחה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.