סקר: רק שליש מהישראלים צמים בט' באב

הנדגמים נשאלו האם הם נוהגים לצום ביום ט' באב. מתברר כי שליש מהישראלים מקיים את הנוהג, רק 44% מאיתנו יודעים שבט' באב נחרבו שני בתי המקדש.

לרגל תשעה באב: סקר מיוחד של מוזיאון ארצות המקרא בירושלים ו-TNS,  נערך וממנו עולה כי החששות הגדולים ביותר של אזרחי ישראל: איראן, חורבן הבית ועוד.

הסקר נערך לרגל ט' באב ומבקש לבחון את יחסם של הישראלים למועד ההיסטורי יחד עם החששות מפני "חורבן בית" נוסף.

 

 

מהנתונים עולה כי כ-42% מהישראלים – שזה כל ישראלי שני – חושש מחורבנה של מדינת ישראל. 10% מהנשאלים בסקר, שכלל 500 משתתפים בגילאי 18-65, אף הודו שהם "חוששים מאוד".

הנשאלים השיבו לשאלה מהו האיום הגדול ביותר על מדינת ישראל,  28% חוששים מתקיפה גרעינית. 22% מכלל הציבור השיבו כי שנאת חינם היא האיום הגדול ביותר לדעתם (מתוכם 46% חרדים ו-42% דתיים) ו-19% דווקא סבורים כי שחיתות בדרגים הגבוהים היא שתביא לחורבן הבית.

 

ומה בנוגע לחרם הבינלאומי? זה, לא מעורר חשש בקרב הציבור הישראלי, שרק 10% ממנו השיבו כי הם מרגישים מאוימים מכך.

 

בקרב הציבור המסורתי תקיפה גרעינית אירנית מהווה את הסיבה העיקרית לחרדה קיומית, אך החילוניים דווקא חושבים ששחיתות היא האיום המרכזי.

הנדגמים נשאלו האם הם נוהגים לצום ביום ט' באב. מתברר כי שליש מהישראלים מקיים את הנוהג, כש-4% צמים שלא מסיבה דתית אלא כהחלטה אישית או חברתית. בירושלים, לפי הסקר, צמים הכי הרבה אנשים בישראל.

רק 44% מאיתנו יודעים שבט' באב נחרבו שני בתי המקדש. 66% מהירושלמים שנשאלו ענו נכונה, בהם 67% דתיים ו-68% חרדים. השאר, 50% מהישראלים, שגו בתשובתם וסברו כי ט' באב מציין את חורבן אחד מבתי המקדש (23% השיבו כי מדובר בחורבן הבית הראשון ו-27% היו בטוחים כי מדובר בחורבן בית המקדש השני).

 

"הסקר מלמד על החששות הממשיים של ישראלים רבים, גם בהווה, מאיומים קונקרטיים על חיינו במדינה והוא מעיד אלפי מונים על הרלוונטיות העצומה של הלקחים והתחושות שמלווים את עם ישראל משחר ההיסטוריה ומתקופת הגלות בפרט, כאירוע דרמטי ופרק מכונן בהתגבשות העם היהודי וכחלק בלתי נפרד מהתת מודע הקולקטיבי שלנו כעם, אז והיום", אומרת אורית לב-שגב, סמנ"כלית מוזאון ארצות המקרא ירושלים

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.