סרטן המעי הגס- סימנים מקדימים, אבחון ודרכי טיפול

מחלת הסרטן, על סוגיה השונים, הופכת ליותר ויותר נפוצה בחברה המערבית. במקרים רבים מחלה זו מזמנת אותנו להתבוננות מעמיקה באורח החיים שאנו בוחרים ובמאפיינים ה"חולים" של החברה בה אנו חיים.

סרטן המעי הגס נחשב לשני בשכיחותו בישראל מבין כל סוגי הסרטן, ומדי שנה מאובחנים יותר מ-3000 בני אדם. המחלה נפוצה בקרב שני המינים בשיעור דומה, והסיכון לחלות עולה עם הגיל (המחלה שכיחה יותר מעל גיל חמישים). כאשר המחלה מאובחנת בשלבים המוקדמים שלה, סיכויי ההחלמה הם גבוהים (כ- 90%). לכן חשובה המודעות לסימנים המקדימים ופנייה בזמן לאבחון.

 

גורמים לסרטן המעי הגס

המעי הגס הנו התחנה האחרונה במערכת היכול, לשם המזון המעוכל מגיע לאחר שהחומרים החיוניים עברו ספיגה במעי הדק, ובטרם חומרי הפסולת מופרשים מהגוף.

מחקרים מצביעים על קשר בין הרגלי תזונה ואורח חיים ובין התפתחות סרטן במעי הגס. תזונה עתירה בשומנים מהחי (שמקורה בצריכת בשר ומוצרים מהחי) ודלה בסיבים מהצומח (צריכה בלתי מספקת של מגוון פירות וירקות) מגדילה משמעותית את הסיכון לחלות בסרטן במעי הגס. בנוסף, נמצאו גורמי סיכון נוספים למחלה הקשורים לאורח חיים, ביניהם מחסור בפעילות גופנית, עישון סיגריות ועודף משקל. ככל הנראה, רק בסביבות 5% מהמקרים הגורם למחלה הוא תורשתי (נגרם בעקבות גן פגום). כלומר, ב-95% מהמקרים ניתן היה למנוע את התפתחות המחלה ע"י אימוץ הרגלי תזונה נכונה (הימנעות מצריכת מוצרים מהחי ובחירה בתפריט שמבוסס על מזונות מהצומח), עיסוק קבוע בפעילות גופנית וכמו כן הימנעות מעישון סיגריות.

משאבים רבים מושקעים בימינו בפיתוח תרופות וטיפולים למחלת הסרטן, אך לא מספיק מאמצים מושקעים בהסברה ובמודעות למניעת המחלה. המדינה אפילו מעודדת באמצעות סובסידיות צריכת מוצרים מהחי, למרות הנזק הרב לבריאות הציבור.

 

תסמינים וסימנים מקדימים

במידה ומופיעים ותסמינים הבאים (או חלק מהם) חשוב לפנות לאבחון רפואי: כאבי בטן שנמשכים תקופה ארוכה, עצירות או שלשול ללא סיבה ברורה למשך כמה שבועות, ירידה לא מוסברת במשקל, דם בצואה, אנמיה, או תחושה שאין התרוקנות מלאה לאחר היציאות.

שימו לב- לא בכל מקרה שחלק מתסמינים אלו מופיעים מדובר באמת בסרטן במעי הגס. עם זאת, הפנייה לבדיקה רפואית היא חשובה, לאבחון וקבלת טיפול בזמן במקרה הצורך. במידה והסרטן במעי הגס אינו מאובן בזמן (בעקבות התעלמות מהתסמינים) הגידול יכול לגרום לחסימה של המעי. במקרה כזה התסמינים יהיו כאבי בטן עזים והקאות ויידרש ניתוח דחוף.

 

אבחון

הפנייה הראשונית תהיה לרופא המשפחה, עם הופעת הסימנים שהוזכרו קודם. בהתאם לשיקול דעתו יוחלט האם יש צורך לפנות לגאסטרואנטרולוג מומחה, אשר יבצע בדיקה רקטלית לגילוי גושים. במידה והבדיקה הידנית תצביע על חשד לסרטן, המטופל יופנה לעוד בדיקות : בדיקת צואה (בודקת דם סמוי בצואה) ובדיקת קולונוסקופיה (החדרת צינורית עם מצלמה לפי הטבעת. הבדיקה נעשית בהרדמה והיא מאפשרת זיהוי ממצאים חריגים ולקיחת דגימה מהרקמה ה"חשודה" לצורך ביופסיה). קיימת גם בדיקה חדישה יותר הנקראת

קולונוסקופיה וירטואלית והיא נעשית בעזרת מכשיר CT. בדיקה זו פחות חודרנית, אך החיסרון שלה הוא שלא ניתן לקחת גדימת רקמה לביופסיה.

במידה ואובחן שמדובר בסרטן, ידרשו בדיקות נוספות שמטרתן לקבוע את גודל ומיקום הגידול ומידת ההתפשטות שלו: בדיקת CT, בדיקת אולטרה סאונד בדיקת דם ועוד.

 

שיטות טיפול קונבנציונליות

הטיפול הראשוני בסרטן המעי הגס הוא לרוב טיפול כירורגי- הסרת הגידול באמצעות ניתוח. אם המחלה נמצאת בשלבים המוקדמים שלה, במקרים רבים הטיפול הכירורגי יספיק. לעומת זאת בשלבים מתקדמים יותר של המחלה, לרוב המטופל יידרש גם לעבור טיפול כימותרפי. טיפול זה הוא טיפול תרופתי, שניתן באמצעות כדורים או עירוי לווריד, וחשוב לדעת שיש לו גם תופעות לוואי. הטיפול הכימותרפי אמור להפחית את הסיכון שהמחלה תחזור שוב בעתיד.

ההחלטה איך לטפל תלויה במספר גורמים- שלב התקדמות המחלה, מצבו הכללי של המטופל (גיל, מצב בריאותי ועוד). התכנית הטיפולית נקבעת באופן אינדיבידואלי למטופל בהתאם למצבו וכמו כן בהסכמתו. המטופל יכול לסרב לקבלת טיפול שהוצע ע"י הצוות הרפואי ולפנות לקבלת חוות דעת נוספת. לפני החתימה על טופס ההסכמה לטיפול יש לוודא שהבנתם את היתרונות והחסרונות של הטיפולים השונים.

 

טיפולים אלטרנטיביים ומשלמים

בנוסף לטיפולים הקונבנציונליים, קיימות שיטות טיפול אלטרנטיביות או משלימות אשר תומכות בריפוי ובהתמודדות עם מחלת הסרטן. לדוגמה, שימוש בצמחי מרפא, תזונה נכונה, שיטות המגיעות מהרפואה הסינית, שיטות טיפול שמציעות עבודה על הקשר גוף-נפש, עבודה אנרגטית ועוד. כמו כן, ההתמודדות עם מחלת הסרטן מצריכה לא פעם קבלת תמיכה נפשית ורגשית. לשם כך ניתן להיעזר במטפלים שונים, קבוצות תמיכה או מלווים רוחניים. עבור אנשים רבים מחלת הסרטן מהווה מעין קריאת התעוררות והזמנה להתבוננות מעמיקה ושינויים באורח החיים. תוך כדי התמודדות עם מחלת הסרטן אנחנו לומדים להעריך את החיים מחדש, להתבונן במציאות בעיניים חדשות, מבינים שחשוב להגשים חלומות ולחיות את חיינו בצורה הכי מלאה ושלמה שניתן. עבור מי שחי את החיים במלואם, גם המוות הופך להיות פחות מפחיד.

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.