עבריינותם אומנותם: מורשעי הוללינד החרדים גורמים לחילול השם נורא / טורו של מנחם רהט

עבריינותם אומנותם

העובדה המפחידה, שכמעט מחצית מקרב מורשעי השוחד בפרשת הולילנד הינם יראי שמים, לכאורה, גורמת לחילול השם נורא * כבר לפני 800 שנה הזהיר הרמב"ם שמחללי שם שמים, סופם שיהיו מלסטמים את הבריות

מכאיב היה להיווכח השבוע שארבעה – 40 אחוז! – מקרב עשרת הפושעים הבכירים שהורשעו בעסקי שוחד חמורים בפרשת הולילנד הינם שומרי תורה ומצוות, יהודים שמניחים תפילין מידי בוקר, ומקפידים להכניס לפיהם רק מזון שהותר על פי כל דיקדוקי הדקדוקים של הבד"צים המחמירים – ועם כל זאת הם רק מתחזים ליראי שמים, אשר דרסו ברגל גסה איסורים מפורשים מדאורייתא ומדברי נביאים ומדרבנן: "וְשֹׁחַד לֹא תִקָּח כִּי הַשֹּׁחַד יְעַוֵּר פִּקְחִים וִיסַלֵּף דִּבְרֵי צַדִּיקִים" (שמות כ"ג, ח'); "לֹא תַטֶּה מִשְׁפָּט לֹא תַכִּיר פָּנִים וְלֹא תִקַּח שֹׁחַד כִּי הַשֹּׁחַד יְעַוֵּר עֵינֵי חֲכָמִים וִיסַלֵּף דִּבְרֵי צַדִּיקִם (דברים ט"ז י"ט); "אָרוּר לֹקֵחַ שֹׁחַד" (דברים כ"ז כ"ה), ועוד ועוד.

איסור זה נחשב בעיניהם מן הסתם, אוי לאותה בושה אוי לאותה כלימה, לציפצוף הזרזיר, למשהו מסוג 'הלכה ואין מורין כן'. אחרת אין להבין כיצד נתעלם מעיניהם איסור מפורש זה, הכתוב בתורה, שנוי בנביאים ומשולש בכתובים ואנו מוזהרים עליו גם בדברי חז"ל והפוסקים לאורך הדורות. האם עד כדי כך סינוור ברק הכסף הנוצץ את עיני עברייני הולילנד?

חילול השם

לא פחות מדהימה היא העובדה שהעבריינים הללו לא למדו דבר מקודמיהם, אנשי צמרת ש"ס, גם הם מתחזים ליראי שמים, ואינם אלא עבריינים עם קבלות, ובראשם בכירי ש"ס אריה דרעי שהורשע בקבלת שוחד ומעשי שחיתות נוספים ולגביו קבע ביהמ"ש כי "בפעולתו היה יסוד של שחיתות, קלקול וניוון מוסרי", ושלמה בניזרי שריצה 4 שנות מאסר בפועל בגין לקיחת שוחד, ולצידם עוד דגי רקק נוספים מבית מדרשה של ש"ס. האם למוסר התורני וההלכתי, לאיסור של "אֱלֹהֵי כֶסֶף וֵאלֹהֵי זָהָב לֹא תַעֲשׂוּ לָכֶם", ולמוסר הטבעי, לא היתה כל משמעות בלבם של פושעי השוחד לדורותיהם, שהפכו את עבריינותם לאומנותם?

וכך, למרות הנסיון המר שהעניקו לנו בכירי ש"ס, שוב מתחלל שם שמים ברבים, והפעם בכיכובם של עבריינים אחרים, המגדירים עצמם בני תורה, אך מתעלמים מן התפיסה, שאין לך חילול השם גדול יותר מן השוחד. העובדה שכמחצית מכלל מורשעי השוחד בפרשת הולילנד, ומהם שלושה המתהדרים בתואר השקרי 'הרב', יוצרת בציבור את הרושם העגום ש"שָׂרַיִךְ [במקרה זה – יראי השמים שבינינו] סוֹרְרִים וְחַבְרֵי גַּנָּבִים כֻּלּוֹ אֹהֵב שֹׁחַד וְרֹדֵף שַׁלְמֹנִים" (ישעיהו א' כ"ג); ואולי חלילה את הרושם הנורא – ירחם ה' – שהם משעבדים את ריבון העולמים עצמו לשחיתותם, וכבר בכה על כך הנביא: "רָאשֶׁיהָ בְּשֹׁחַד יִשְׁפֹּטוּ וְכֹהֲנֶיהָ בִּמְחִיר יוֹרוּ וּנְבִיאֶיהָ בְּכֶסֶף יִקְסֹמוּ, וְעַל ה' יִשָּׁעֵנוּ לֵאמֹר, הֲלוֹא ה' בְּקִרְבֵּנוּ לֹא תָבוֹא עָלֵינוּ רָעָה" (מיכה ג' י"א). וַי לאותה חרפה!

"אדוק פיסטוק"

פעם נהגו לסנוט ביהודים שומרי תורה ומצוות, באמצעות האמירה הריקנית: "אדוק פיסטוק"; היום עלולים שלומי אמוני ישראלי כולם, להיחשד בשל כמה ניקלי דעת, למלסטמי הקופה הציבורית. בואו וראו כמה למרחוק השקיף הרמב"ם, כשהזהיר כבר לפני 800 שנה מפני עבירה זו בדיוק של ליסטום הבריות: "וסוף אדם זה [כלומר, מחלל שם שמים, המוזכר ברישא של דבריו] שיהא מלסטם את הבריות". מי יגול עפר מעיני הנשר הגדול שחזה ממרחק השנים את גודל חילול ה' שאחראים לו המתיימרים להיות יראי שמים, ואינם אלא עבריינים מדופלמים, עם חותמת בית המשפט.

וכמו כדי להוסיף חטא על פשע, מתברר שהחברה הסובבת עבריינים אלה, במקום להקיא ולהוקיע אותם אל עמוד הקלון, מעדיפה לחבק אותם: "אחינו אתם, עצמנו ובשרנו אתם". אף גינוי אחד לא נשמע מפי המתיימרים להיות גדולי הדור, ולא מפי גדולי הדור ממש; לא מפי הפוליטיקאים החרדים (שיודעים היטב להכות על חטאו של הזולת, בתנאי שהוא חילוני או דתי לאומי), ולא מפי העסקנים שיש להם מה לומר על כל דא והא. וגם התיקשורת החרדית שותקת (זולת ציוץ מתחסד פה ושם).

משמע – מפטירין כאשתקד. זוהי הנורמה ואין בילתה. מצמרר. וזה, מסתבר, מה שקרה בשטח. קבלות פנים נלהבות לעבריינים מדופלמים, פושעים מדאורייתא ומדרבנן, משל היו גיבורי האומה. התקשורת דיווחה כי בשובם של העבריינים מביהמ"ש בתל אביב לבתיהם בירושלים, התקבלו חלק מהם בריקודים ונשיקות, משל היו גדולי הדור. לופוליאנסקי למשל נתקבל במטה 'יד שרה', לא רק בריקודים וחיבוקים, אלא גם עם כרזה ענקית: "ר' אורי אוהבים אותך". ומנהיג ש"ס אריה דרעי התקשר לנציגו בעיריה 'הרב' אלי שמחיוף, יו"ר ש"ס בירושלים, "כדי לעודדו ולחזקו". והמוסר האנושי משפיל עיניו ומזיל דמעה לנוכח הסוגדים לעגל הזהב וקוראים: "אֵלֶּה אֱ-לֹהֶיךָ יִשְׂרָאֵל" (שמות ל"ב ד'). ואינם שמים אל לבם כי "בִּידֵיהֶם זִמָּה וִימִינָם מָלְאָה שֹּׁחַד (תהלים כ"ו י').

חצה גדרות ושקע בפלילים

הגדיל לעשות העיתון 'יתד נאמן' שהתייצב לימין אחד העבריינים, אורי לופוליאנסקי, וטען בשמו בעמודו הראשון, כי "לא יתכן, שיחששו לתרום לאירגוני צדקה וחסד שמא בעתיד ייחשב הדבר כשוחד". ביהמ"ש אמנם מצא לזכותו כי לא נטל כספים לכיסו אלא לטובת ארגונו 'יד שרה', אבל גם זה פשע חמור, שוחד של ממש. מפני שאלמלא הכפיף את תפקידיו הציבוריים בהיותו סגן ראש העיר, יו"ר הוועדה לבניה וראש העיר, היו אותם 'נדבנים' שעמדו בתור אלצו, משחיתים עליו פרוטה שחוקה אחת? ואכן, ביהמ"ש קבע כי לופוליאנסקי היה בהחלט מודע להזרמת מאות רבות של אלפי שקלים כ'תרומות' באמצעותו ל'יד שרה' לאורך השנים בהיותו סגן ראש העיר, יו"ר הוועדה לבנייה וראש העיר, ופסק כי לופוליאנסקי בחר לפעול בניגוד לאמות המידה הנדרשות בכלל, כמו גם אמות המידה הראויות על פי השקפתו, "ובחר לחצות את הגדרות ולשקוע בפלילים". שוחד הוא שוחד הוא שוחד, ופשע הוא פשע הוא פשע.

אבל למה לבוא בטענות אל העבריינים עצמם, כשהם נהנים מגיבוי ציבורי רחב שכזה, שהופכת את עבירת השוחד לנורמה כשרה ואולי אפילו למעשה צדיקות. איך אמר מי שאמר כשאריה דרעי הועמד לדין? – הוא צדיק! הוא זכאי! ואתר 'בחדרי חרדים' דיווח רק לפני ימים אחדים, שכשאחד מבכירי הרבנים בבני ברק, מאלה היושבים ראשונה במלכות התורה, נשאל בידי אנשי עסקים, האם מותר להעיד על שוחד שהועבר לראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, הוא השיב: "מי שמעיד הוא 'מויסר'".

מה יעשה איפוא הבן ולא יחטא, עם גיבויים רבניים שכאלה? אוי מה היה לנו, שהעבריינים הניקלים הללו, מחללי שם שמים ברבים, מלסטמי הבריות כהגדרתו הקולעת של הרמב"ם, יש להם על מי להישען.

17 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. חריידי נשאר חריידי כסות אפלה ושחורה על חולצה לבנה יענו "שופוני" מנחם ישר כוח על דבריך הכה את עדת הפריצים הזו בלשונך החדה, הם חושבים שרק הם יודעים רמב"ם ושו"ע האמת שהם בסה"כ חמורים נושאי ספרים ותו לא, לא יראת שמים וממילא גם לא תורה – העיקר החליפה השחורה המכסה על סרחון אישי ומוסרי
  והכי חשוב להיות גדוייל הדור – פחחח איזה גדוייל ואיזה דור, דור המבול
  וגדויילים נו, שמעתי פעם ילד חריידי אומר לאימו: אימא יש לי גדויילים…

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. כזה כתב אידיוט….
  מאחר ובית המשפט (ולא איזה אדם שקודם ע"י אג'נדה מפוקפקת) בוודאי תמיד צודק..
  ומאחר והמשפט בנוי על עד כשר למהדרין שלא הכריז על עצמו שהוא גנב ושקרן פלילי ומושחת.
  הרי אם על פי אמת מדתו ואמונתו (איזו?) של השופט הצדיק זה שוחד. אז כן, ברור שזה שוחד מן התורה ואפשר לצטט רמב"ם בגיגול חפוז..
  כמה בורות. כמה טמטום.
  מה הרמת סף כדי להתקבל לקוקר? PDD ?

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. האמת תמיד כואבת. תמשיך מנחם הם לא נותנים לעובדות לבלבל אותם.

  אלי |
  הגב
 4. מנחם רהט אתה מוכשר וידען גדול לענייני רמב״ם ובאמת דבריך נכתבו לאמיתה של הפרשה הזו
  ממליץ לך להרחיב את כישרונותיך וידענותך גם לפרשות אפלות אך לא פחות מעניינות המתרחשות
  מאחרי הסרוג והשקוף של חבריך מכריך ואנשי מחניך.
  כשתעשה זאת בריש גלי אזי נוכל להבין יותר את כוונותיך הטהורות

  ינון מצליח |
  הגב
 5. לפני שאתה מדבר על עבריינים מורשעים מי שמחליט מי עבריין ומי לא זה גדולי הדור ואם שופט חילוני ספק יהודי פוסק על יהודי יר"ש שהוא עבריין וגדולי הדור אומרים לו שהוא זכאי אז גדולי הדור נותנים יד לשוחד??? זה אפ' לא בדיחה אבל לאדם שבשבילו שופט הוא אדם יותר נכבד ומרוממם מגדולי הדור אז ודאי שהוא צודק בושה וחרפה ואל מנהלי האתר איך אתם נותנים לחלאה כזו לפרסם אצלכם דברי כפירה הבל ורעות רוח שכאלה?

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 6. א' קודם כל איסור שוחד הוא רק על דיין ולאדם רגיל אין כזה איסור איך היו אומרים בהונגריה כשהעגלה לא נוסעת יש לשמן את הצירים ידוע גם הסיפור הידוע ששופט גוי שאל פעם את הרמב"ן מדוע היהודים נותנים שוחד והרמב"ן ענה לו שהגוי מטבעו נוטה נגד היהודי והשוחד מאזן את האובייקטיביות. ולגופו של עניין ממתי אנו סומכים על מי שאין לו חלק בתורת משה יהודי ששופט בערכאות של גויים אין שום משמעות לפסיקה שלו ובכלל שכולם יודעים שכל ה"פסיקה" הזו אין בה שום צדק זוהי רק חיסול חשבונות של מערכת המשפט באולמרט כנקמה על שמינה את שר המשפטים דניאל פרידמן

  גי'מי ספיקרסון |
  הגב
 7. רוב גנבים ישראל כך אומרת הגמרא וזו האמת לאמתה לופיאנסקי ראש העיר הוא הגנב הגדול מבין כולם, ראה מה עשה בעיריה עשה גינות בבתים פרטיים בכל העיר כולל רמות פולין על חשבון העיריה

  חיים כהן |
  הגב
 8. מנחם. מה לעשות, מסורת אבותינו בידינו, אנו חיללנו שם שמים כל השנים בין הגויים בזה ששחטנו ילדים נוצריים בשביל אפיית המצות מצווה. וצלבנו את בן האל, אנו רק ממשיכים.

  נ"ב. גם אתה ממשיך במסורת המפוארת של היבסקים למיניהם.

  אפרים |
  הגב
  • כי רבני המזרחי הדולים של רהט שנתפסו על עבירות בקטינים זה ממש קידוש ד'…

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב
 9. זבלן חרטטן
  לכל מאותגר אינטלקטואלית נותנים היום במה בתקשורת
  לא מבין כלום ביהדות וגם לא בפוליטיקה
  מטיף כמו נודניק
  הזכויות שלו לא מגיעות לנעליים של כל אחד מהחברים האלה שאולי שגו אבל עשו משהו בחיים לא כמו עיתונאי חרטטן שיושב בכורסה ומתפרנס מלחרטט ולהשמיץ
  אענה לו בשפתו:
  פיכסה

  איצקו |
  הגב
 10. עלמי הייתם סומכים יותר – על אורי לופוליאנסקי או על מנחם רהט?
  אצל מי הייתם מפקידים את כספכם או סודכם?
  אני חושב שהתשובה ברורה.
  רהט נראה אדם הרבה פחות מורסי ואנושי מאורי לופוליאנסקי ואני מאמין שגם החברים הקרובים שלו מרגישים ככה אז כנראה שהאיש זקוק לדיבורים המטונפים האלה כדי להרגיש את עצמו שווה משהו
  מנחם מנחם צא מרגשות הנחיתות שלך כולם רואים את זה
  אין לך כבוד בכתיבה המבוזה הזו
  אני מכיר אותך אתה יכול להיות טוב יותר

  אביחי מנתניה |
  הגב
  • וגם אנשים כאלו אישי הציבור הנפלאים שלנו משרתים.
   זה לא בתפיסה של אנשים מסוג הכתב הזה

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב
 11. אתה כזה בור. איסור "שוחד" בצורתו הפשוטה שייך לדיינים שדנים דין .

  לאנשים רגילים שהם לכל היותר בעלי שררה זה כבר נושא מורכב בהלכה שיש מה לדון עליו.

  במיוחד במקרה של לופולאינסקי.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 12. כתבה נקלה ובזויה
  אני מאחל לכותב שיזדקק ובקרוב לדשירותיה הטובים של יד שרה
  אז , כשהוא יגלה שדווקא יד שרה היא הגוף שיכול לעזור לו בניגוד לגופי המדינה – או אז הוא יבין שלפעמים לא סוף העולם לקחת מגביר כסף לצרכי הנזקקים ולסייע לו במסגרת החוק
  גם ככה ידוע שהבכירים בעירייה טורחים יותר עבור אנשים מסויימים כגון ידידיהם וקרובי משפחותיהם, וזה לא נחשב פלילי, אז לעזור קצת יותר על זמנך הפרטי ובמסגרת החוק בשביל להשיג עוד כסאות גלגלים לנכים – הנה מצאו את העבריין הנורא
  גס רוח הכותב וחבל שאתם נותנים במה למי שמחפש פרסום
  עליבות נפש

  בנצי |
  הגב
  • נשמע שאתה בעד גניבה ושוחד כשזה משרת את הצרכים שלך.
   כל גנב ימצא סיבות מקלות. וחבל שהתרבות שלכם מאפשרת שחיתות.

   שמואל |
   הגב
 13. רהט שונא חרדים יותר מערבים איזה אדם צבוע וחסר מידות מרכל ובעל לשון הרע ירוד וחזק רק לתקוף חרדים לזה יקרא אדם דתי ? כמה קטן וחסר עמוד שידרה

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב