עבר בועדת שרים חוק התיירות שלא תוקן 40 שנה

מורי הדרך בישראל הם "הפנים" לתייר וחוד החנית של הנחלת המורשת וההיסטוריה של הארץ

בני כפיר, יו"ר אגודת מורי הדרך:"במשך 40 שנה לא תוקן חוק שירותי תיירות למרות התמורות והתפתחויות בענף התיירות. מדובר על סנונית ראשונה מבורכת של שר התיירות ומשרד התיירות אך על מנת שהחוק יסייע באופן מיטיבי לענף התיירות יש לערוך התאמות המתאימות למצב הנוכחי וליישום הריאלי בשטח"

עוד ציין כפיר כי בהמשך הוא מקווה שיערכו התאמות לקראת קריאה שנייה ושלישית והמרכזית בהם הפחתת המינימום לקבוצה ל- 15 איש ולא 25. כפיר הדגיש כי מורי הדרך בישראל הם "הפנים" לתייר וחוד החנית של הנחלת המורשת וההיסטוריה של הארץ מדינה החפצה בעתיד לא יכולה להפקיר את הנחלת עברה ללא רגולציה ופיקוח"

אגודת מורי הדרך בישראל מברכת על אישור תזכיר חוק התיירות שאושר היום בוועדת שרים לחקיקה ומברכת את השר וצוות המשרד על נוסח תזכיר החוק, ועל כל פעילותם למען קידום התיירות בישראל.
בשנה האחרונה, ארגון מורי הדרך מנהל מאבק עיקש כנגד ההדרכה הבלתי מוסמכת והמתחזים למורי דרך על מנת להגן על המקצוע ולהיאבק כנגד השוק הפרוץ שבו כל אחד יכול להגדיר את עצמו כמורי דרך ללא שום הכשרה, אסמכה או פיקוח.
וזאת משום שההכשרה והפיקוח מטעם המדינה הינם חיוניים ונחוצים להמשך קיומו של המוצר התיירותי האיכותי למטייל הישראלי והתייר, והינו מרכיב חשוב בהסברה הישראלית ובהנחלת ההיסטוריה והמורשת.

להלן ההתאמות והשינויים שאגודת מורי הדרך תבקש במהלך הדיונים בכנסת:

הדרכה ללא רישיון תתאפשר אך ורק במקרים חריגים ולא באופן אוטומטי כמוצע בתזכיר לכל קבוצה שהינה מתחת ל 25 אנשים. ובכל מקרה ראוי שיקבע לכל היותר עד 15 אנשים בקבוצה. משום שלא קיים כשל שוק המצדיק ביטול הרישיון בתיירות הפנים לקבוצות עד 25 אנשים.

כיום בתקנות שירותי תיירות יש חובה של רישיון מורה דרך בתיירות פנים וחוץ (בתנאי כי הסיור/טיול הינו בתמורה). יודגש, התקנות נחקקו בשנת 1967 כך שבמשך ארבעים שנה, אלפי אנשים רכשו את מקצוע הוראת הדרך, תוך השקעה מזמנם וכספם להשגת רישיון ובהוראת המדינה. אישור סעיף זה במתכונתו הנוכחית מהווה פרצה מהותית לנושא הרגולציה של ההדרכה ותפגע במהות הרציונל של פיקוח והסדרה של הדרכה מקצועית ואיכותית מכיוון שרוב הקבוצות הם בממוצע של 25 איש ובאישור שכזה החוק יייתר את מהות "מורי הדרך" והדרכה תהיה ברובה בלתי נחוצה. בנוסף פרנסתם של מורי הדרך בתיירות פנים תפגע קשות, אשר מתמודדים עם קשיים רבים, בין היתר בזמני חירום החוזרים ונשנים בארץ, כאשר אין תיירים ואין טיולים.

בני כפיר יו"ר ארגון מורי הדרך ציין כי תפקיד מורה הדרך הינו קריטי וחיוני לא רק בהדרכה להכרת המסלול והשטח באופן פיזי אלא בעיקר על מנת ללמד את סיפורי המקום, להנחיל את ההיסטוריה ואת העובדות המקיימות אותו וכי מדינה החפצה ברגולציה מותאמת לשוק ולשינויים צריכה להקפיד שלא יהיו פרצות בחוק"

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.