עדות מצולמת ממלחמת האזרחים בתימן (וידאו)

לרג'את מדהוק, מארגון יוניס"ף, ארגון האו"ם למען ילדים שפועל בתימן, מספר בעדות מצולמת מתוך המדינה שהפכה בשנים האחרונות לשדה קרב ולאזור של חוסר יציבות, עוני וחוסר ודאות לגבי העתיד לבוא {בחצר האחורית של העולם}

חמש שנים שמתנהלת במדינה המדברית מלחמת אזרחים, במסגרתה נאבקים המורדים החות'ים בשלטונות.

 באדיבות רשת


לרג'את מדהוק, מארגון יוניס"ף, ארגון האו"ם למען ילדים שפועל בתימן, מספר בעדות מצולמת מתוך המדינה שהפכה בשנים האחרונות לשדה קרב ולאזור של חוסר יציבות, עוני וחוסר ודאות לגבי העתיד לבוא. "הקונפליקט החריף בשנה האחרונה, זו שנה של טראומה עבור הילדים של תימן", הוא מספר, "יותר ממאה ילדים מתים או נפצעים בכל יום מאז החרפת העימותים".

האו"ם קבע ש-2.3 מיליון בני אדם איבדו את בתיהם בשנה האחרונה. 13 מיליון בני אדם, מחצית מהאוכלוסייה, סובלים ממחסור במזון. מדהוק, שמכיר את הפנים של האסון, אומר כי "הילדים האלה מתמודדים עם טראומה. הם חיים בפחד, הם לא בטוחים מה יקרה ולא יודעים אם הם יחיו מחר". בשנה האחרונה נהרגו 6,200 בני אדם ו-30 אלף נפצעו בקרבות ובהפגזות במדינה.

"אלפי ילדים לא יכולים ללכת לבתי הספר שנסגרו, נהרסו או נכבשו על ידי ארגונים שונים שפועלים בתימן במסגרת המלחמה הזו", הוא אומר, "חודשים רבים שאין חשמל באזורים נרחבים בתימן, יש ערימות של זבל והביוב זורם ברחובות". לדבריו, גם בתי החולים לא מתפקדים: "ילדים שהיה ניתן להציל ממחלות כמו שלשול או שפעת מתו. עשרת אלפים ילדים מתו ממחלות כאלה בשנה האחרונה בגלל שמערכות הבריאות קרסו". עוד הוא מספר כי העימותים בין המורדים החות'ים לכוחות הקואליציה משביתים את הנמלים של תימן ומונעים אספקת מזון לאזרחים.

"לפני חודש הייתי בעיר שחוותה לחימה אין סופית, יש שם הרבה מאוד אנשים שנותרו ללא בית ,נדהמתי שהגעתי לבית ספר שמארח עקורים", הוא מתאר בכאב. "הגעתי לכיתה ופגשתי שם אישה שיש לה 13 ילדים. במשך 7 החודשים האחרונים היא חיה בכיתה הזו לבד עם עוד ארבע משפחות. אני הפסקתי לספור אחרי שהגעתי ל-30 אנשים שחיים ומצטופפים בכיתה. ילדים שוכבים על הרצפה, אנשים מצטופפים בפינות . חיים שלמים תקועים בפינה, אין להם עתיד. הם אמנם שמחו שהצליחו לברוח מהקרבות, אבל אין להם מושג מה יקרה מחר".

"הילדים לא מקבלים חינוך, בעלה של האישה שפגשתי לא מוצא עבודה והם אוכלים שאריות. התנאים הסניטריים נוראיים, השירותים מטונפים, יש צואה על הקרקע וילדים מסתובבים שם". ארגון הבריאות העולמי טען כי חייהם של יותר מ-21 מיליון תימנים תלויים היום בסיוע בינלאומי. מדהוק אומר  כי הוא רואה תקווה בעיניים של הילדים – אבל גם פחד, וכי הוא מקווה שהמשבר הנורא יסתיים בקרוב – והם יוכלו לשוב לבתיהם.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. טוב מאוד

    הרבה מהתמנים נחשים ורעים מאוד, שיתחילו לחטוף ולחטוף ולחטוף……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

    אחמד נהרי |
    הגב