עובדות יותר – מרוויחות פחות: האתגר הגדול של דרעי במשרד הכלכלה

למרות הזינוק המרשים בשיעור התעסוקה של נשים חרדיות, נתוני הלמ"ס מלמדים על אפליה ממוצעת של 43% בתלוש המשכורת. פעילים חברתיים חרדים תולים תקוות בשר הכלכלה החדש, ומוסיפים: "אם דרעי יקח הנושא הזה כפרויקט – נוכל לבשר על עידן חדש לעובדות החרדיות"

עובדות יותר – מרוויחות פחות: העיתון 'דה מרקר' מפרסם הבוקר כתבה מקיפה על מצבן של הנשים החרדיות בשוק התעסוקה. מהכתבה עולים נתונים מדאיגים באשר לפערי השכר העצומים בין הנשים החרדיות למקבילותיהן החילוניות.

ע"פ הנתונים שהובאו בכתבה, אם לפני שני עשורים למעלה ממחצית הנשים החרדיות לא עבדו, הרי שב–2014 כבר הוכרז כי שיעור החרדיות העובדות השתווה לשיעור העובדות במגזר הכללי. בעוד יעד התעסוקה של הממשלה לנשים חרדיות ל–2020 היה 63%, השעור כבר זינק ליותר מ–70%.

מנגד, נתוני השכר מעלים תמונה מדאיגה בהרבה: נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מראים כי בעוד אישה לא חרדית משתכרת 7,606 שקל בחודש בממוצע, אשה חרדית משתכרת 4,878 שקל בלבד, שהם 43% פחות.

פעילים חברתיים חרדים תולים תקוות רבות בשר הכלכלה הנכנס, אריה דרעי, כמי שישים סוף – או לכל הפחות יצמצם את מימדי האפליה.

"דרעי הוא איש של מהפכות, הוא לא בא למשרד הכלכלה להעביר את הזמן. ברגע שהוא ישים את הטיפול בסוגיית תנאי התעסוקה של נשים חרדיות בראש סדר היום – דברים יתחילו לזוז, אין ספק", אומר ל'קוקר' ד. מעסיק חרדי מאזור המרכז.

גם בקרב מצביעי ופעילי השטח של ש"ס משוכנעים כי מדובר בשעת כושר. הפעילים מציינים כי בנוסף לאפליה בקרב מעסיקים פרטיים, קיימת גם אפליה בשכר של מורות וגננות במערכת החינוך, אולם זו אינה תחת תחום אחריותו של דרעי. יחד עם זאת, הפעילים משוכנעים כי דרעי יוכל להפעיל את השפעתו העקיפה גם במישור הזה.

רחלי איבינבוים, פעילה חברתית חרדית, הסבירה ל'דה מרקר' את הרקע לפערים המקוממים: "6,000 בנות יוצאות כל שנה מהסמינרים, כולן למדו את אותם חמישה־שישה מקצועות — ראיית חשבון, אדריכלות, עיצוב גרפי וחינוך. מכיוון שקשה להן לצאת לעבודה בחברה הכללית, הן מציפות את השוק, שאינו זקוק לכל כך הרבה בעלות מקצוע כאלה. ההצפה מורידה מיד את היכולת לדרוש שכר גבוה יותר".

איבנבוים מוסיפה: "מדובר בנשים חלשות בעצם. גם בהיי־טק תקבל חרדית 30% פחות מאשה חילונית, ולא כי היא טובה פחות, אלא כי מעסיקים מנצלים את החולשה שלה. היא צריכה את העבודה, ותעשה אותה גם בשכר מופחת, כשהיא עובדת כתף אל כתף עם חילונית שמשתכרת הרבה יותר".

כאמור, יהיו ההסברים אשר יהיו, תפקידו החדש של דרעי בנוסף לשיח הציבורי שהתעורר בענין, עשויים לבשר – אולי – על תחילתו של עידו חדש לעובדות החרדיות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.