עובדים יוכלו לעבוד שעות נוספות במקרים רבים יותר

שר העבודה והרווחה יוכל להתיר העסקת עובדים בשעות נוספות ב"טעמים הקשורים בצורכי הכלכלה והמשק

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה היום פה אחד לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הממשלתית, אשר מוזגה עם הצעות חוק פרטיות של חברי הכנסת עודד פורר, מירב בן ארי, אורן חזן ויו"ר הוועדה אלי אלאלוף. לפי הצעת החוק שאושרה, יורחבו העילות בהן ניתן להתיר העסקת עובדים בשעות נוספות. בין היתר נקבע כי:

· עובד יוכל לעבוד 16 שעות נוספות בשבוע, במקום 15 כיום.

· שר העבודה והרווחה יוכל להתיר העסקת עובדים בשעות נוספות ב"טעמים הקשורים בצורכי הכלכלה והמשק, או מטעמים ייחודיים הקשורים בצורכי סוג עבודה מסוים, מקום עבודה מסוים, או ענף עבודה מסוים", לשון החוק. עו"ד אור רוזנמן ממשרד העבודה והרווחה הסביר כי מתן היתר כזה ייעשה מתוך התחשבות בטובת העובדים ומציאת איזון בין צורכי המשק לצורכי העובדים.

· כמו כן יוכל השר להתיר העסקת עובדים בשעות נוספות במצבי חירום, כמו אירוע אסון המוני, גיוס כוחות מילואים מורחב, מצב מיוחד בעורף.

· ניתן יהיה להעסיק עובד במשמרות לילה ב-7 מתוך 14 ימי עבודה, במקום 7 מתוך 21 כיום.

לעומתם, ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) הביעה הסתייגותה מההסכמות המתירות העסקה נוספת בשעות הלילה. "יחד עם זאת, זהו הרע במיעוטו, ואני מקווה שבתמורה התעשיינים יקיימו את חלקם בהסכמים", אמרה. עו"ד מיכל וקסמן-חילי מהתאחדות התעשיינים השיבה: "צמצום שבוע העבודה הוא עניין מורכב מאוד ויש לבחון אותו ולהגיע להסכמות". יו"ר ההסתדרות ניסנקורן מיהר להגיב: "הסכמים צריכים לקיים. לא אוותר לאף אחד". לגבי תיקון שכר מינימום הדגישה וקסמן-חילי: "אנחנו מתנגדים לכך".

אברהם אמיר, בעל בית מלאכה לעיבוד שבבי: "אולי כבר נשלח לעובדים כסף הביתה, וזהו? אין הגיון לקצר שעות עבודה. יש המון חגים ומילואים גם ככה. אתם רוצים להיטיב עם העובדים, אבל מה הם יעשו עם כל החופש הזה? אין להם כסף לבלות, תפסיקו לדאוג להם לבילויים. הם ילכו לעבוד בכסף שחור במקום אחר".

ניסנקורן בתגובה: "מעסיק שמכבד את עובדיו לא מדבר כך. הכסף הוא לא לבילויים. שבוע העבודה בכל מדינות ה-OECD הוא 40 שעות בשבוע".

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) הגיש הסתייגות להצעת החוק, המבקשת לוודא כי ההיתר להעסקה בשעות נוספות לא תהיה בימי שישי וערבי חג, או לחילופין שתאפשר לעובד לשוב לביתו לפני כניסת השבת. הוועדה הסירה את ההסתייגות פה אחד. הוועדה דחתה גם את הסתייגות ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת), לפיה על המעסיק להתייעץ עם העובדים לגבי העסקתם במשמרת לילה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.