עוד גזירה: 'הבית היהודי' הגישה הצעת חוק לאסור על רבנים לקחת כסף על חופות

מחר (א') תדון ועדת השרים לחקיקה בהצעת חוק של חברי הכנסת שולי מועלם-רפאלי ומוטי יוגב (הבית היהודי), האוסרת על רבנים עובדי מועצה דתית לגבות תשלום על עריכת טקס נישואין מבני זוג המתגוררים בתחום אותה מועצה דתית.

לפי החוק הקיים היום, לרבנים העובדים במועצות דתיות ומקבלים על כך שכר, מותר במקביל לעבודתם במועצה הדתית, לגבות תשלום עבור סידור קידושין לזוגות המתגוררים בתחום המועצה הדתית שבה הם עובדים.

בשנת 2009 פרסם היועץ המשפטי לממשלה הנחיות האוסרות על רבני עיר, שכונה, יישוב או מועצה אזורית לגבות תשלום על סידור חופה וקידושין כשלפחות אחד מבני הזוג מתגורר בתחום שהרב אחראי עליו.
בדברי ההסבר להצעת החוק החדש נאמר כי "הנחיות אלה אינן מתקנות את המצב באופן המניח את הדעת, שכן גם על פי ההנחיות רשאי מסדר הקידושין לגבות תשלום עבור עריכת החופה, גם כאשר הוא עובד המועצה הדתית שבה מתגוררים בני הזוג.

"ההנחיות מתייחסות לתחום אחריותו המצומצם של הרב ולא למועצה הדתית שבה הוא עובד. כך לדוגמה האיסור של רב שכונה מסוימת לגבות תשלום על סידור חופה וקידושין מבני זוג המתגוררים בשכונתו אינו חל עליו במידה ויסדר חופה וקידושין לבני זוג המתגוררים בשכונה אחרת הנתונה לאחריותה של אותה מועצה דתית שבה הרב עובד ומקבל ממנה משכורת. משכורת משולמת לו בין השאר בדיוק עבור עניין זה".
ההצעה מסדירה את הנושא בחקיקה, ראשית לאור עקרונות הנחיות היועץ המשפטי, וקובעת איסור על כל רב שהוא עובד מועצה דתית לגבות תשלום מבני זוג המתגוררים בתחום אחריותה של אותה מועצה דתית שבה הוא עובד, ללא קשר לשאלת תחום אחריותו המצומצם בתוך אותה מועצה.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. תגידו אין לכם מה לעשות ? משעמם לכם ? מה זה המרדף הזה אחרי החרדים,
  לא כל אחד יכול לקדש חתן וכלה ,למה שהוא לא יקבל על המאמץ של ההגעה ועל כך ששקד בתורה על מנת להיות ראוי מקדש חתן וכלה ?
  הצרות עין כלפי החרדים חוצה גבולות — אבל אותי כחרדי זה לא מדאיג ,
  כי כתוב במפורש בתורה –" הנה לא ינום ולא ישן שומר ישראל "
  לאורך כל הדורות רדפו עם הארץ את לומדי התורה והרבנים ותמיד אבל תמיד התורה ורבניה ניצחו .
  מדוע "הבית היהודי " ולפיד לא לומדים מכך שהרי הם לא ינצחו את התורה ולומדיה ועד סוף הדורות התורה תנצח

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב