עו"ד טלי איטקין מסבירה על עזבונות ולמי הם מיועדים?

עזבונות הם הרכוש שמותיר אחריו אדם שנפטר. העזבונות מיועדים ליורשים החוקיים במידה ואין בקשה אחרת או שניתנים בצוואה לפי בקשתו של המצווה. עזבונות כוללים גם כסף וגם רכוש כגון בתים, מכוניות, עסקי נדל"ן, חברות וכל מוצר שהוא בעל ערך כספי גבוה.

עזבונות לא חייבים להיות רק ירושה חיובית אלא גם חובות שהשאיר אחריו הנפטר, מזונות שלא הספיק להשלים, תשלומים כאלו ואחרים ולמעשה כל חוב שנותר לנפטר יועבר ליורשים החוקיים. כלומר, היורשים אינם נהנים רק מכספים או רכוש שהיה בידיו של הנפטר אלא גם מקבלים על עצמם את החובות והתשלומים שנותרו לו.

עו"ד טלי איטקין מוסיפה כי דמי מזונות אשר חויב הנפטר לשלם לבן או בת הזוג או לילדים יושלמו גם הם מהעזבונות.

עוד מוסיפה טל איטקין כי במידה והנפטר היה בעיצומו של הסכם, קניית דירה למשל או מכירת דירה מחויבים היורשים להשלים את המכירה או הקנייה וזאת אם נחתם החוזה.

לא מעט פעמים אנו שומעים על אנשים פשוטים שהתעשרו אחרי ירושה של דוד או קרוב משפחה רחוק שהחליט להשאיר בעבורם את העזבונות שלו. אנחנו כמעט ולא שומעים על מקרים שבהם יורשים חוקיים נאלצים לשנות לגמרי את מסלול חייהם עקב חובות ותשלומים שנשארו להם עקב מותו של אבא או אימא שלהם.

לצער כולנו, מקרים אלו קורים לא פחות מאשר מקרים של ירושות טובות ולמרות שיש כאן אי צדק מסוים זה מה שמורה החוק.

עו"ד טל איטקין מסבירה מיהו מנהל העיזבון

אם המנוח לא הותיר צוואה מסודרת אזי רשאי בית המשפט לקבוע מנהל עיזבון והוא למעשה המחליט כיצד לחלק את הירושה.

תפקידו העיקרי של מנהל העיזבון הוא לסלק את כל החובות של הנפטר ולחלק את השארית בין כל היורשים החוקיים. מנהל העיזבון אוסף את כל נכסיו של הנפטר, את כל כספו מהבנקים וממקומות אחרים ומחלק קודם כל את החובות לנושים.

ישנם מקרים שבהם החובות גדולים מסך העזבונות ולכן גם לאחר התשלומים לנושים ישנה חובה על היורשים החוקיים להשלים את החסר.

מנהל עיזבון ממונה על ידי בית המשפט ולכן הוא אינו מעורב רגשית במקרה ויכול לפעול בצורה רציונאלית לגמרי.

עו"ד טל איטקין מוסיפה כי ישנו תשלום קבוע למנהל עיזבון אשר נקבע על ידי בית המשפט ולא מעט מקרים מסתבכים בשל העובדה שהיורשים מעדיפים לחסוך את שכר טרחתו של מנהל העיזבון ולאחר מכן אינם מצליחים לשלם לנושים.

אומנם יש מקרים אחרים שבהם היורשים כן מצליחים לשלם לכל מי שצריך וכאמור גם לחסוך את שכרו של מנהל העיזבון אך ברוב המקרים עדיף שלא לשחות בעולם שזר לרובינו ולקבל את פסיקתו של השופט. רבים כמו טל איטקין מאמינים כי ישנם תחומים שעדיף לקבל בהם עזרה, גם אם היא כרוכה בתשלום כדי למנוע כניסה למבוך כלכלי ומשפטי שקשה מאוד לצאת ממנו.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. חוקי הערכאות מטופטפים אלינו בבחינת שפחה כי תירש גבירתה

    בכתבה היה אפשר לציין מה הדין על פי תורתינו הקדושה

    רצדפ |
    הגב