עו"ד טל איטקין מסבירה על התנגדות לקיום צוואה

התנגדות לקיום צוואה בעילת העדר כשרותו של המצווה או השפעה בלתי הוגנת – עוה"ד והנוטריון טל איטקין

חוק הירושה קובע מספר עילות לבטלות צוואה, כאשר העיקריות שבהן הינן עילת ההשפעה הבלתי הוגנת ועילת העדר כשרות מצד המצווה בעת עריכת הצוואה. טל איטקין – עו"ד ונוטריון המתמחה בתחום דיני המשפחה והירושה, על עילות ביטול צוואה ופרשנות ביהמ"ש ביחס אליהן.

עילות לביטול צוואה

סעיף 26 לחוק הירושה קובע כי צוואה שנערכה בשעה שהמצווה לא ידע להבחין בטיבה דינה בטלות. לרוב, עולה טענה לבטלות צוואה בהקשר של הסעיף הנ"ל תחת הנימוק שהמצווה לא היה צלול בדעתו בעת עריכת הצוואה. עילה נוספת הינה עילת ההשפעה הבלתי הוגנת המנויה בסעיף 30 לחוק הקובע שצוואה שנערכה תחת השפעה בלתי הוגנת בטלה. מדובר בעילות סל שעשויות להכיל בתוכן קשת רחבה של מקרים שבהתקיימם יורה בית המשפט על ביטול הצוואה. יחד עם זאת, עקרון העל בפרשנות צוואה הינו קיום רצון המצווה, לפיכך תפקידו של בית המשפט הינו להתחקות אחר רצון המוריש והנסיבות שקדמו לעריכת הצוואה בכדי לעמוד על רצונו האמיתי והבנו את מצב הדברים בעת עריכת הצוואה.

פרשנות בית המשפט ביחס לעילות ביטול צוואה

לאחרונה, ניתן בבית המשפט לענייני משפחה בחיפה פס"ד שעסק בשאלת כשרותו של המצווה בעת עריכת הצוואה וכן בשאלת ההשפעה הבלתי הוגנת על המצווה. עסקינן בתביעה של אדם כנגד אחותו ואחייניתו, במסגרתה נתבקש ביהמ"ש להורות על ביטול צוואתה האחרונה של האם המנוחה, מן הנימוק שמצבה הבריאותי הלקוי של האם במועד חתימת המסמכים עולה כדי ניצול, השפעה בלתי הוגנת ועושק. בתביעתו, הפנה הבן לצוואותיה הקודמות של האם בהן הוא זה שנבחר כיורש העיקרי, וכן לעובדה שימים ספורים בטרם נחתמה הצוואה השנויה במחלוקת, עברה האם להתגורר אצל בתה אשר עתידה לרשת אותה.

ביחס לעילת ההשפעה הבלתי הוגנת הפנתה השופטת מירז להלכה הפסוקה, אשר לפיה עצם קיומה של השפעה על המצווה אינה מובילה אוטומטית לבטלות תוקפה של הצוואה. דהיינו, צוואה תבוטל בעילת השפעה בלתי הוגנת רק אם יוכח קיומו של יסוד בלתי הוגן המתבטא לרוב בניצול תלותו או חולשתו של המצווה אשר קיבל ביטוי בתוכן הצוואה. השופטת אף התייחסה לנטל ההוכחה הדרוש להוכחת קיומה של השפעה בלתי הוגנת על המצווה, וקבעה כי במקרים בהם הוכחה תלות של המצווה והוראות הצוואה נוטות בבירור לטובת היורש, נוצרת חזקה לפיה התקיימה השפעה בלתי הוגנת, כך שהטוען לקיום הצוואה יצטרך לסתור את החזקה הנ"ל כדי למנוע את ביטול הצוואה. הייחוד במקרה דנן, טמון לגישתה של השופטת בעובדה שבנסיבות דלעיל ההשפעה הבלתי-הוגנת הייתה לתקופה קצרת טווח, נוכח העובדה שהמנוחה עברה להתגורר בבית בתה מס' ימים בלבד עובר לעריכת הצוואה. יחד עם זאת, מבחינת נסיבות המקרה הגיעה השופטת למסקנה שיש לפסול את אחד מסעיפי הצוואה בעילת השפעה בלתי הוגנת.
ביחס לעילת כשרות המצווה קבעה השופטת כי כשרותה של המנוחה הייתה מוגבלת בעת עריכת הצוואה, אך גם קביעה זו מתייחסת לסעיף ספציפי בצוואה בלבד (אותו סעיף לגביו אף נקבעה קיומה של השפעה בלתי הוגנת), תוך שביחס לשאר הסעיפים נקבע כי יש להותירם על כנם בהתבסס על עדויות מומחים המלמדות כי יתר הסעיפים משקפים את רצונה האמיתי של המנוחה. להחלטת השופטת להורות על ביטול חלקי ולא ביטול הצוואה במלואה חשיבות רבה, שכן היא מגלמת את הגישה הרווחת בבית המשפט בשנים האחרונות- ניסיון להימנע ככל שניתן מפגיעה ברצון המוריש לאחר מותו.

לסיכום, מבהירה עוה"ד טל איטקין, בשל החשיבות הרבה הגלומה שכיבוד רצון המת כפי שהוא משתקף בצוואתו, בתי-המשפט אינם ממהרים להכיר בעילות בטלות הצוואה בייחוד נוכח הקושי להתחקות אחר רצונו של המנוח בשל מותו. עם זאת, במצבים בהם מעלות הנסיבות חשש לקיומה של השפעה בלתי הוגנת או העדר כשרות מצד המצווה, בתי המשפט אינם מהססים להורות על פסלות הצוואה, בין אם במלואה ובין אם באופן חלקי מתוך רצון לפגוע מעט ככל שניתן ברצון המנוח.

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. כתבה מעניינת, קראתי אותה עד עכשיו כל כך נכון וקרה המון מניסיון!

  נוחי |
  הגב
 2. בתגובה לצחי
  אני לא יודע על מה אתה מתבסס אבל מניסיון אני יכול להעיד שעו"ד טל איטקין עושה עבודה מדהימה, אחרי בירור אצל מספר עורכי דין אף אחד לא היה מעוניין לגעת בתיק שלי עד שהכרתי את טל, לי אישית היא הצילה את החיים!!! אז פה אני רוצה לנצל את הבמה ושוב להודות לטלי ומבקש ממי שקורא את הכתבה ואת התגובות שיקרא בעיון את התגובה שלי

  ערב נעים ושבוע טוב

  רביב |
  הגב
 3. מהכרותי את העו"ד המדוברת הבנתי שצריך להיזהר לא ליפול בפח עם עורך דין, זה לא פחות מצוואה, הנזק שיכול לגרום עורך דין זה אסון, ועו"ד הזו אכן גרמה נזק ונזק קשה, אז תבדקו טוב ובעיקר תזהרו.

  צחי |
  הגב
 4. כתבה מעניינת מאוד, בהחלט עולות שאלות בנוגע להתנגדות לקיום צוואה! תודה

  גדי |
  הגב