עוד משבר בקואליציה: נתניהו ובנט נאבקים

פסקת ההתגברות – גורמת למשבר נוסף: ראש הממשלה נתניהו ושר החינוך בנט נאבקים על רקע "פסקת ההתגברות" שתעקוף את בג"צ

אמש (שלישי) נערך עימות בין רה"מ בנימין נתניהו ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, בנושא המסתננים. העימות בין הליכוד והבית היהודי בנושא, שהחל כשנתניהו הציג את התוכנית להשארת 16 אלף מסתננים בישראל והוצאת מספר דומה למדינות מערביות בחסות האו"ם, תוכנית שבוטלה בעקבות לחץ של בנט והימין, הגיע שוב לנקודת רתיחה. כבר היום (רביעי) נתניהו עשוי להציג בישיבת סיעות הקואליציה חוק התגברות רחב יותר.

במקביל, בנט ושרת המשפטים איילת שקד תכננו להביא מחר לאישור הממשלה, או לדיון בישיבת ראשי הקואליציה, את קידומה של "פסיקת התגברות", חוק עוקף בג"ץ שיפעל נגד פסיקתו בנושא גירוש המסתננים. אלא שנתניהו מנע זאת. תחילה, הסיכום בין נתניהו לבנט ושקד היה כי שלושתם יקיימו דיון בנושא ברביעי. אלא שביום שלישי הודיע להם מזכיר הממשלה צחי ברוורמן, כי נתניהו מבטל את הדיון בנושא כי הוא "צריך ללמוד את הנושא" וקבע דיון מחודש לסוף החודש.

בנט ושקד הביעו על כך מורת רוח פומבית. בבית היהודי האשימו את נתניהו כי הוא מבקש לדחות את הדיון בנושא כדי לקבל עליו קרדיט, ולמנוע מבנט ומפלגתו קרדיט עליו. אלא שנתניהו הבהיר לקראת ערב, כי מטרתו היא "להרחיב את פסקת ההתגברות" כך שלא תתייחס רק למסתננים, אלא תעצור את המגמה של פסיקות בג"ץ שמונעות משילות ושנוגעות להחלטות של הממשלה והכנסת.

בנט בירך על היוזמה, אך הוא מעריך כי נתניהו נוהג כך משיקולים פוליטיים, מאחר ומשה כחלון יו"ר כולנו יתנגד למהלך כולל, והדבר יביך אותו פוליטית. השר כחלון כבר הודיע כי הוא מוכן לחוק ההתגברות בנושא המסתננים, ובנט קורא לנצל זאת ולא ללחוץ אותו. במפלגתו של בנט הבהירו כי למרות זאת, אין צורך "למשוך זמן" ו"לעסוק ביחסי ציבור במקום במדיניות" בנושא כה חשוב.

בנט פנה אתמול לציבור וכתב: "האם מכירים שישראל אינה מצליחה לגרש מחבלים, להרוס בתיהם, או להוציא מסתננים בלתי חוקיים מן הארץ? כעת ההזדמנות לשנות: המערכה על פיסקת ההתגברות – אני זקוק לעזרתכם".

"יש שתי דרכים מרכזיות להוציא מישראל מסתננים בלתי חוקיים. הדרך הראשונה היא הגישה הטקטית. הסכמים עם מדינה שלישית: רואנדה, אוגנדה וכו. חותמים איתם על הסכם, ומעבירים לשם מסתננים בלתי חוקיים גם כנגד רצונם. מה הבעיה? זה גם מגושם ומצטייר רע להעלות אנשים למטוס כנגד רצונם, וזה גם לא מחזיק מים. ההסכמים האלה תמיד מתפוררים תחת לחץ בג"צ וארגוני זכויות אדם שונים. זה קרה מול רואנדה וזה יקרה מול כל מדינה. זו אשלייה זמנית שלא מחזיקה לאורך זמן. האפשרות השנייה היא הגישה האסטרטגית. להעביר מחדש חוק למניעת הסתננות, כך שלא ישתלם למסתנן לשהות בישראל, ולשריין את החוק מפני פסילת בג"צ".

"מה הציפייה שלי מכם? תלחצו על העברת פיסקת ההתגברות. למען תושבי דרום תל אביב. למען החזרת האיזון למערכת המשפט ולמען מדינת ישראל."

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.