האם גדעון סער חושק בכיסא ראש הממשלה? / עו"ד עוג'ר נסים

שר הפנים, גדעון סער, ביטל את חוק העזר של עיריית תל אביב, המתיר פתיחת חנויות מסחריות ביום שבת. הוראה זו, ניתנה בימים אלו ולא בכדי זה נעשה לאחר שהצליח שר הפנים, להריץ את חבר הכנסת רובי ריבלין לנשיאות. מבחינתו של שר הפנים, זהו הזמן הנכון והראוי לפעול לצבירת כוח פוליטי נוסף, בעקבות ההצלחה האחרונה, במירוץ לנשיאות. כעת, השאלה הנשאלת, האם המטרה שבחר בה, שר הפנים, של ביטול ההיתר ברשויות מקומיות לפתיחת חנויות מסחר ביום שבת, היא ראויה ונכונה?

מבחינתו של שר הפנים גדעון סער, מתפקדי הליכוד וחברי מרכז הליכוד, ברובם הם מסורתיים, גם אם לא שומרי שבת, לפרטיה. וגם הם ישמחו על ביטול ההיתר של ראש העיר רון חולדאי בתל אביב לאפשר את פתיחתם של חנויות המסחר.

לאדם הקורא את המפה הפוליטית, נראה כי חברי הכנסת ובכלל זה ראשי המפלגות, מתחילים לחמם מנועים לקראת אפשרות של בחירות בקרוב. לנאמני גדעון סער בליכוד, צעד זה הוא סמן ברור לבוחריו בין מתפקדי הליכוד, כי יש להיערך לקראת תקופה חדשה של כיבוש מנהיגות הליכוד.

ראוי לציין, כי זוהי אינה כפייה דתית כלל וכלל, וההפך הוא הנכון. דווקא בביטול חוק עזר זה, יש שמירה על חוקי עבודה המאפשר לעובדים יהודיים, המעוניינים לקחת את יום השבת, כיום מנוחה, ואינם יכולים לעשות כך, מפאת העובדה כי בעלי העסקים/בעלי החנויות, מבקשים להרוויח עוד יום עבודה ובכך להגדיל עוד יותר את רווחיהם, אך רומסים ומונעים את זכותו של האזרח העובד בחנותם או אזרח המתחרה להם, המבקש לנוח ביום זה, אך פוחד מהפסד לקוחות וכסף וזליגתם אל המתחרה שכן יפתח בשבת. לכן לא ניתן לומר: "כפייה דתית", אלא- התחשבות בסוחרים מסורתיים שצריכים להיאבק על זכותם להתפרנס, אך למעשה, פתיחת חנויות המסחר ביום שבת גוזלת מהם את הפרנסה.

ועוד יותר מכך, ביום שבת, שהוא יום המנוחה, זהו היום בו מופרים חוקי עבודה על ידי בעלי עסקים, כגון: אי תשלום שכר על פי חוק, כיון ששכר עבודה ביום השבת, צריך להיות מוגדל ועוד שכר מלצרים שלא משולם להם כנדרש, ואם ביטול ההיתר, הקטין את הפרת חוקי עבודה ביום אחד, הרווחנו מכך, העובדים הרי נאלצים לעבוד ביום שבת שהוא יום מנוחה ,בגלל הלחץ המופעל על ידי המעסיקים שלהם ולכן צעד מבורך גם מהיבט זה, גם אם בכך, ניתן לגדעון סער יתרון והוא יהווה יריית פתיחה לכיבוש מנהיגות הליכוד בעתיד.

הורדת יום אחד של ניצול ודיכוי של עובדים חלשים, הוא צעד לעתיד טוב יותר. הטענה כי העובדים זכאים לשכר של יום עבודה נוסף ומאפשרת להם להתמודד יותר טוב עם מצוקתם, אין טיעון אווילי יותר ממנו, והוא מזכיר טענות פיאודליות של סריסים לעובדיהם, מלפני מאות שנים, אשר ביקשו להתעשר ולגרוף רווחים, על חשבון, עובדי האדמות שגזלו מהם קודם לכן.

אז האם גדעון סער מתחיל בצעדי טרום בחירות או לא, על כך יחליטו הבוחרים. העיקר, שהעובדים לא יפסידו את מה שמגיע להם.

הכותב: עו"ד עוג'ר נסים יועץ משפטי ומומחה למשפט אזרחי ומרצה בנושאי חוק ומשפט.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.