"עוד תטייל איתי בגן עדן" – ההבטחה הנדירה של המוהרא"ש

שנה חלפה מאז פטירתו הטראגית של מנכ"ל מוסדות ברסלב ביבנאל הרב אשר טולדנו ז"ל והערב (שני) יקיימו במרכז המוסדות סעודת אזכרה לזכרו ומעמד הכנסת ספר תורה שנתרם להיכל ישיבת 'תפארת מוהרא"ש' ביבנאל לעילוי נשמתו.

הרב טולדנו התגורר במשך 25 שנה ביבנאל עיר ברסלב, כאשר את מרבית שנותיו בעיירה הוא הקדיש לטובת ציבור חסידי ברסלב במגוון תפקידים ציבוריים ובעזרה אישית לנזקקים. הוא נחשב לאחד האנשים הקרובים והנאמנים על מרן מוהרא"ש זי"ע ומונה על ידו בהדרגה לתפקידים ציבוריים בעלי חשיבות עליונה במוסדות הקהילה ביבנאל. המינוי האחרון נעשה ימים ספורים לפני הסתלקותו של מוהרא"ש, אז כתב בצוואתו על הרב טולדנו כי "הוא ורק הוא המנכ"ל של כל העמותות – הן של ישמח צדיק והן של כל קהילת חסידי ברסלב והן של חברת אש קודש. ורק הוא ממונה על כל ענייני הקהילה".

קודם לכן שימש הרב טולדנו גם כיו"ר סיעת ש"ס ביבנאל וכמנהל הגשמי של מוסדות החינוך דחסידי ברסלב המונים כ-1,500 תלמידים. בנוסף כיהן כחבר המועצה המקומית במשך 23 שנה.

בצעירותו התגורר באשדוד ובשירותו הצבאי שימש כרב סרן בחיל האוויר. בשנת תש"ן (1990) הגיע להתגורר ביבנאל כאשר בשנים ההם הוא נקשר בעבותות אהבה אל מוהרא"ש הקדוש ומאז לא משה ידו מתחת ידו.

בחודש אלול תשנ"א (1991) פתח יחד עם אשתו, במשכנם הפרטי ביבנאל, את תלמוד התורה הראשון של חסידי ברסלב במקום. הרב גדעון מצליח, תושב יבנאל שסייע רבות בהקמת התלמוד תורה, סיפר כי "הוא פשוט נידב את הבית שלו במסירות נפש עצומה בשביל שיהיה לילדים הקטנים איפה ללמוד. היו אז 22 ילדים בלבד ופתחנו רק כיתת חיידר, הרב טולדנו ואשתו הוציאו את סלון הבית שלהם והכניסו כיסאות לילדים שיוכלו ללמוד שם, המטבח והשירותים ובעצם כל הבית עמד לשירות התלמוד תורה כשאשתו מסתגרת בחדרה במסירות נפש עד לסיום שעות הלימודים. הם דאגו להפוך גם את חצר הבית שלהם לחצר משחקים עבור ילדי החיידר. ככה זה התקיים במשך כמה חודשים עד שעברנו למבנה מרווח יותר ביבנאל".

על הקשר המיוחד שהתחיל בתקופה ההיא בין הרב טולדנו למוהרא"ש, סיפרה אלמנתו הגברת יהודית טולדנו: "הוא היה יתום מגיל 4 עד שהכיר את מוהרא"ש ואז הוא הפך עבורו לאבא ממש. מה שמוהרא"ש היה אומר לו הוא היה מבצע ללא שום הרהור ופקפוק עד ליומו האחרון. אני יודעת ומעידה שלמקורב האמיתי של מוהרא"ש קוראים הרב אשר טולדנו".

מקורביו מעידים עוד כי מאז פטירת מוהרא"ש בתאריך י"ז בשבט תשע"ה, כאשר נפלה היתמות הכבדה על חסידי ברסלב, פעל הרב טולדנו לילות כימים במסירות נפש עצומה ובהצלחה מרובה למען המשך שגשוגה של קהילת חסידי ברסלב ביבנאל וקיום רצונותיו הקדושים של מוהרא"ש – ובראשם הפצת תורת רבינו נחמן מברסלב בעולם וחינוך ילדי ברסלב בדרך המסורה, כשלצורך כך הוא הפקיר את חייו הפרטיים והשקיע מאמצים אדירים למען המטרה חרף כל הקשיים.

ראש ישיבת 'תפארת מוהרא"ש', הרה"ג רבי שלמה ברוך בלוי, סיפר השבוע לבחורים על מאחורי הקלעים של הקמת הישיבה המצליחה ביבנאל בסוף השנה שעברה ועל תמיכתו של הרב טולדנו בעניין: "זכורים לי עדיין הלילות והימים שעשיתי במחיצתו לרגל יסוד הרעיון של הקמת הישיבה ואת גודל החרדה הגדולה שחרד על המתבגרים מהתלמוד תורה שתהיה להם ישיבה של ממש בחצרות בית ה' – ביבנאל עיר ברסלב, וכיון שהוקמה הישיבה והרעיון קרם עור וגידים, דווקא אז הוא נקטף מאיתנו ולא זכה לראות זאת בחייו. הוא לא ישכח מלב כולנו ועלינו להזכירו וללמוד לעילוי נשמתו".

הרב בן צבי רחמים, מותיקי חסידי ברסלב ביבנאל, מעיד כי לעולם לא ביקש הרב טולדנו בעבודתו שררה לעצמו אלא קיבל את התפקידים שהוטלו עליו בענווה גדולה עם שתי מטרות בולטות: לעשות נחת רוח לצדיק ולסייע לבני הקהילה. "כשהוא הגיע מאשדוד ליבנאל כרב סרן בחיל האוויר הוא נכנס ללמוד בכולל כאברך מן המניין, פשוט ישב והגה בתורה כל היום", מספר הרב רחמים. "לאחר מכן מוהרא"ש הטיל עליו תפקיד לשמש כמשגיח של הכולל והוא קיבל זאת על עצמו ללא קושיות, וכך היה גם בהמשך כשהתבקש על ידי מוהרא"ש לעבור למקצוע המלמדות ואח"כ להתמנות למנהל מוסדות החינוך ושאר התפקידים הבכירים בהם שימש, הכל היה בדרך של ענווה ולצורך עזרה לציבור ללא רווח אישי".

"דבר נוסף שהבחנתי אצל הרב טולדנו במהלך החיים היה הדגש הבלתי מתפשר על שמירת החוק בבחינת יהרג ועל יעבור", אומר הרב רחמים שעבד לצידו במשך מספר שנים במוסדות החינוך ביבנאל. "הוא גם כיבד את הבריות בצורה חסרת תקדים והתייחס לילד קטן כמו שמתייחסים לרב הכי גדול, תמיד בהארת פנים ובדרך של הגבהה ולדון לכף זכות. השבוע שמעתי סיפור שפעם אחת כשהוא לימד באחת הכיתות נכנס המפקח בהפתעה וראה שהוא יושב כשגבו אל דלת הכיתה, לתמיהת המפקח מדוע הוא יושב בצורה כזו בה לא ניתן לראות מי יוצא ומי נכנס, ענה הרב טולדנו שהוא בחר לשבת דווקא שם בגלל שמולו נמצא חלון ממנו יכולים להשקיף אל בית העלמין השוכן ממול התלמוד תורה והוא רוצה לראות ולזכור תמיד לאיפה הוא עתיד להגיע בסופו של דבר, כפי שלימד אותנו תמיד מוהרא"ש זי"ע שיום המיתה יעמוד תמיד לנגד עינינו ואצלו זה היה דבר פשוט".

הגבאי הראשי של מוהרא"ש, הרב אברהם משה ברדוגו, העיד אף הוא על אישיותו המיוחדת של הרב טולדנו: "הייתה לו מסירות נפש אדירה למוהרא"ש, הוא היה איש ישר והגון והרבה פעמים הייתי מתייעץ איתו". בשיחה עם 'ברסלב סיטי' הרחיב הרב ברדוגו על היכרותם רבת השנים והדגיש את התפעלותו מהאכפתיות המיוחדת שהייתה לו לעובדים תחתיו. "אם היה מלמד שהיה תקוע עם המשכורת, הוא עשה הכל כדי שיקבל את הכסף בזמן, זה היה אצלו דבר ראשון", סיפר. "גם אם היה מלמד שנצרך באופן דחוף לכסף לפני המועד שאמור לקבל את השכר, הוא היה עושה מאמצים גדולים כדי להשיג לו את הכסף למרות שזה לפני הזמן, העיקר שאותו מלמד לא יסתבך ויוכל להמשיך ללמד את התינוקות של בית רבן בלי שום דבר שיסיח את דעתו. הוא גם ידע להתחבר לתלמידים בצורה מעוררת התפעלות והם החזירו לו אהבה כפולה על אהבתו ומסירותו".

"הרבה לא יודעים", אומר הרב ברדוגו, "אבל בתור חבר מועצה הוא עשה המון המון למען הקהילה, לכלל ולפרט. לפעמים הוא היה סובל הרבה בזיונות על כך, אבל הוא בטוב טעם ובחן מיוחד ידע להשקיט בעיות ולמצוא את הפתרון ואת השביל לעבודה משותפת עם כולם. חבל על דאבדין".

ראש מועצת יבנאל רוני כהן ספד לו לאחר פטירתו ואמר כי "הפטירה של ידידי הרב אשר טולדנו היא טרגדיה עצומה בשבילי באופן אישי, הוא ליווה אותי במשך קרוב ל-20 שנה, עוד מהתקופות בהן היינו יחד באופוזיציה. אני מעיד עליו בידיעה שהוא מסר את נפשו בשביל רצונו של האדמו"ר מוהרא"ש זצ"ל".

עבודתו הקשה לא נסתרה מעיניו הקדושות של מוהרא"ש אשר הבטיח לו מספר פעמים כי יחזיר לו טובה גדולה על פעילותו, והוסיף בזו הלשון: "בזכות החסד שאתה עושה איתי, אתה עוד תטייל איתי בגן עדן". כך על פי עדותו של הרב משה סולימן, חבר המועצה ביבנאל ומותיקי החסידים.

שנותיו הברוכות של הרב טולדנו, המלאות בעשיה ציבורית, באו אל סיומן עם פטירתו הטראגית בתאריך כ"ז בתמוז בשנה שעברה, אז נקבר בסמוך למקום מנוחתו של מרן מוהרא"ש זי"ע בבית העלמין ביבנאל.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.