"עונש מוות למחבלים? גדולי ישראל יחליטו"

שרי הליכוד יתנגדו להצעת החוק ובמקום זאת תוקם ועדה שתדון בנושא. גפני: "לא בטוח שזה מה שיעזור, אבל צריך לשקול את זה"

הצעת חוק עונש מוות למחבלים: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט הבוקר להקים ועדה שתדון בהצעת החוק של ישראל ביתנו המבקשת לגזור עונש מוות על מחבלים.

בישיבת שרי הליכוד הוחלט כי שרי המפלגה יתנגדו להצעת החוק – זאת על אף שחלקם הודיעו מוקדם יותר כי יתמכו בו.

ב'ישראל ביתנו' לא מתרגשים מההתפתחות החדשה, ומתכוונים להעלות את ההצעה כמתוכנן בוועדת השרים לענייני חקיקה. "נתניהו מבקש לקבור את ההצעה. לא נסכים לכך", נאמר בהודעת הסיעה לתקשורת.

בתוך כך, יו"ר ועת הכפים, ח"כ משה גפני, התייח היום לוגיה והצהיר כי יש לשקול את העמה בנוגע לחוק. בראיון לקול ברמה אמר גפני: "לא בטוח שזה מה שיעזור אבל צריך לשקול את זה. אני לא רוצה להביע עמדה לכאן ולכאן, מכיוון שאני צריך להתייעץ עם חברי ועם גדולי ישראל".

כזכור, מוקדם יותר פרסמנו כי ועדת השרים לענייני חקיקה תכריע היום בעניין הצעתו של חבר הכנסת מ'ישראל ביתנו' שרון גל, לגזור עונש מוות למחבלים.

לפי החוק החדש, יהיה שינוי בחוק העונשין כך שעונש מוות יוטל גם במקרה שיש רוב שתומך בכך מבין השופטים, ולא כמו המצב הקיים כיום שבו רק אם יש החלטה פה אחד על עונש מוות -דבר שקרה רק במשפט אייכמן – אז מוציאים להורג את האסיר.

מצד אחד רוב חברי הועדה תומכים בחוק, בין התומכים ניתן למצוא את השרים; דני דנון, אופיר אקוניס, מירי רגב, שרת המשפטים איילת שקד (שנוטה לתמוך בחוק), כך גם השר אורי אריאל שבהתחלה אמר שיעדר מההצבעה אך יכול להיות שיגיע לבסוף. שאר חברי הוועדה עוד לא הכריעו בנושא. סיעת ש"ס תכריע לאחר שתתיעץ עם מועצת חכמי התורה, ואילו השרים גמליאל ואלקין שוהים כעת בחו"ל, בנוסף לכך, ראש הממשלה טרם הביע בפומבי את עמדתו בנושא.

למרות זאת, קיים וויכוח בין התומכים האם להצביע בעד ההצעה זאת בשל המתיחות עם חה"כ אביגדור ליברמן שלא נכנס לקואליצית ה-61 והשאיר אותה תלויה על כרעי תרנגולת, כך שבקואליציה לא ששים להעניק לחבר סיעתו של ליברמן את ההישג.

אם החוק יעבור בוועדת השרים – כשהוא יגיע לקריאה טרומית במליאת הכנסת יצטרכו כל חברי הקואליציה להצביע בעדו, ולהפך, אם החוק יפול בוועדה, אזי יצטרכו כל חברי הקואליציה להתנגד לחוק.

עם זאת, הבוקר פורסם ב'הארץ' כי היועה"מ עומד לקבור את החוק גם אם יעבור בוועדת השרים לענייני חקיקה.

כאמור, במהלך הבוקר החליטו בליכו להקים ועה שתון בנושא.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.