עונת המסיק: בריאות בשמן הזית

צריכת שמן הזית הולכת ועולה עקב תרומתו החשובה לשיפור הבריאות ועליית המודעות לנושא איכות החיים, הבריאות והגסטרונומיה.

הישראלים צורכים כ18.000 טון שמן זית  איכותי. ענף הזית בישראל הוא ענף חקלאי חשוב עבורינו והוא מהווה פוטנציאל לצמיחה חקלאית כלכלית וסיבבתית, לצד ערכי בריאות משמעותיים.  צריכת שמן הזית הולכת ועולה עקב תרומתו החשובה לשיפור הבריאות ועליית המודעות לנושא איכות החיים, הבריאות והגסטרונומיה.

מומלץ לחפש את תו האיכות לשמן הזית הישראלי, בפיקוח ענף הזית במועצת הצמחים,  רמת ההבנה של הצרכנים הולכת וגדלה בזכות מגמת הבריאות ומאמצי ההסברה של ענף הזית ולכך נוסיף את העובדה שכיום יש פיקוח אפקטיבי של ענף הזית על ידי תו האיכות, וצרכנים מקבלים מבחר רחב של איכויות, טעמים, ומחירים.

"בשנה האחרונה הושקעו מאמצים רבים בהדרכה ובהתארגנות לקראת כניסתו לתוקף  של תו האיכות לאחר התארגנות של התקן החדש. התקן החדש יאפשר לצרכן הישראלי לצרוך שמן זית איכותי יותר תוך ידיעת מקורו והקפדה על איכותו."

עלייה בייצור שמן הזית הישראלי לצד המודעות לאיכות חיים ובריאות

בעשור האחרון יש עלייה משמעותית בייצור שמן זית ישראלי עקב נטיעות בשנים האחרונות, בעידוד ובתמיכת משרד החקלאות. הכנסת אגרוטכניקה של מיכון ומסיק מכני, המסתפק במעט מאוד ידיים עובדות, לצד צריכת מים נמוכה ויכולת שימוש גם במים שמוגבלים בשימושים אחרים כגון מים מליחים ומי קולחין הובילו את המהפך בענף – מהפך שיותר מהכפיל את יצור שמן הזית בארץ. צריכת שמן הזית הולכת ועולה עקב תרומתו החשובה לשיפור הבריאות ועליית המודעות לנושא איכות החיים, הבריאות והגסטרונומיה.

שמן זית מתאים גם לאפיית עוגות, האפייה מעדנת את הארומה, ושמן הזית מוסיף לעוגה מרקם נימוח ושומר על טריותה. טיגון בשמן זית כדאי מאוד, מבין כל סוגי השמנים על המדף, שמן הזית מכיל כ75% מהשומן שבו, הוא שמן בעל חומצות שומן חד בלתי רוויות בעיקר חומצה אולאית  לעומת שמן קנולה שמכיל כ-63%.

צריכה יומית של שמן זית איכותי תורמת לבריאות, לכלי הדם והלב ובמסגרת תזונה בריאה יכולה לסייע בהגנה מפני התפתחות סוכרת, סרטן, פגיעה בתפקוד המוח ואפילו לסייע בקידום תחושת שובע ובשמירה על משקל בריא. שמן זית מסייע בהפחתת לחץ דם, כולסטרול ותהליכי חמצון. מפחית גם סיכון לקרישיות יתר בדם. מינהל התרופות האמריקאי קובע: שתי טיפות שמן זית מידי יום, במקום שומנים רווים עשויות לסייע בהפחתת הסיכון למחלת לב כללית

תרופות סבתא משמן זית:

בעיות במעיים ועצירות : כף שמן זית + מיץ סחוט מחצי לימון בבוקר על קיבה ריקה.

– נגד שיעול וצרבת: שמן זית בצירוף חלמון ביצה טריה

– כאבי גב וריפוי שרירים: עיסוי בשמן זית מרכך את העור

– ריפוי דלקת אוזניים: יש לטפטף שמן זית חם לתוך האוזן.

– להצטננות קשה: 1/3 שמן זית 1/3 דבש.

 

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.