עוקץ המיליונים בירושלים: כך נעקצו אברך וראש הכולל

חשיפת 'אקטואליק' weekend: פרשיית עוקץ חדשה במגזר החרדי מסעירה את ירושלים. למה זה קורה דווקא אצלנו, ואיך אברכים מגייסים מאות אלפי שקלים להשקעות מפוקפקות?

"כל מזונותיו של אדם קצובים לו מראש השנה ועד יום הכפורים חוץ מהוצאת שבתות והוצאת יו"ט והוצאת בניו לתלמוד תורה, שאם פחת פוחתין לו, ואם הוסיף מוסיפין לו" (ביצה טז א')

 

"עוקץ בירושלים: ראש כולל ואברך בירושלים נפלו בחודש האחרון קורבן לעוקץ בידי אדם חרדי, בשיחה לאקטואליק מגולל איציק את מסכת הייסורים שעברה אליו". זו, למרבה הצער, כותרת נפוצה בהחלט באתרים ובכלי התקשורת החרדיים, וגם אצלנו ב'אקטואליק'.

תרבות ה'סמוך' החרדית, מסתבר, לא נכחדה בעליות של הקסטל או במורדות הר מירון והיא רק תופסת תאוצה. עוד ועוד סיפורי עקיצות, אנשים מ'שלנו', לכאורה, שעשו מכה וברחו לחו"ל, לחיות שם את החיים הטובים.

הציבור החרדי עדיין לא לומד מטעויות כמו פרשיית "מיידוף החרדית" מארה"ב, או פורט הצ'קים המפורסם מבני ברק, שכולם סמכו עליו עד שברח, לפני כשנה וחצי, לארה"ב. הציבור כנראה לא הפנים את הלקח המר מסיפורי המעשיות על כסף קל וזמין או על השקעה בטוחה "שתניב לכם סכומים גבוהים".

אפשר עד היום לראות בעיתונות החינמית, אפילו ב"יתד נאמן", מודעות כאלה, שמבטיחות הרים וגבעות למשקיעים, וכל מומחה כלכלי יגיד לכם שאין להם שום סיכוי הגיוני.

 

צ'קים – הדרך להתגלגל (צילום פלאש 90)

 

דרך קלה להתעשר?

לכל אחד מאיתנו יש חבר בשטיבל או שכן שנעקץ, ככל שהזמן עובר הסיפורים רק הולכים ונערמים.

בעל משפחה שמחזיק מספר נפשות ומשלם משכנתא מידי חודש, יביא בדרך כלל את לחמו באמצעות משכורת חודשית. אדם העמל בזיעת אפו על לחמו לא מתפתה בדרך כלל לפזר את מעותיו ומשתדל לקמץ בהוצאותיו. ברוב הסיפורים שבהם נעקצו חרדים, היו אלו דווקא אברכים שחשבו להתעשר על ידי כך "שיביאו מכה", ובכך יצליחו להבטיח את עתידם הכלכלי ואת עתיד ילדיהם.

שיטת הפירמידות הידועה לשמצה, הייתה אחת השיטות המדוברות שרבים חללים הפילה. היא קרסה כמגדל קלפים ושוב קמה לתחייה. כטווס המחליף צבעים שבה בדלת האחורית על ידי אותו טיעון פתטי ששב וחוזר על עצמו.

הסיפור הבא שאירע בחודש האחרון באחד השכונות החרדיות בירושלים הוא סיפורו של יצחק, אברך כולל שיחד עם ראש כולל ידוע נפלו שניהם קורבנות לעוקץ בידיו של א', צעיר חרדי תושב ירושלים, ערמומי וחנפן עם פה חלקלק שהציע להם הצעה קורצת: להשקיע במניה שתניב להם סכומים גבוהים ותסדר להם את החיים.

בשיחה ל'אקטואליק', מגולל יצחק את השתלשלות האירועים. יצחק של היום ויצחק של לפני חודשיים, אינם אותו בן אדם. הוא כבר לא שמח ועליז כפי שהיה תמיד. עולמו חרב עליו וקרס כמגדל קלפים.

כספומט (צילום: נתי שוחט פלאש 90)

 

"אני נשוי ואב לחמשה ילדים", הוא מספר, "לומד בכולל ומרוויח 1,500 שקל לחודש. זה התחיל בערב ראש חודש סיון האחרון. בתחילה אותו אדם פנה לאחי וכך התערה במשפחה. בדרך לא דרך הוא הצליח לרכוש את אמוני. כנראה הבין בחושיו המחודדים את תמימותי. בשלב הבא הוא התחיל לעניין אותי בהלוואה שאתן לו לצורך השקעה. 'תביא לי 80, תקבל 100', אמר. 'יש לי אפיק השקעות שבו אני משקיע והוא מניב סכומים כפולים'. התלהבתי, אבל לא שיתפתי את אשתי מחשש כי היא תסרב להצעה הקורצת".

במשך ימים ארוכים התרוצץ יצחק על פתחי הגמ"חים בירושלים. כמה חברים טובים בכולל חתמו לו ערבות. הוא העביר את הסכום המבוקש, 80,000 ₪ לאותו אדם, וזמן קצר לאחר מכן אכן קיבל 100 אלף שקלים טבין ותקילין. א', החרדי שסחר במניות, עמד בהבטחתו.

וכך זה המשיך. מ-100,000 הוא עבר ל-200,000 ול-300,000 ש"ח. "המשכתי לגייס סכומי כסף. לצורך העניין שעבדתי את הדירה על מנת לקבל את ההלוואות שתפחו והגיעו לסכומי עתק, כל זאת מבלי לשתף את רעייתי בסוד העניינים. כעבור חודש ימים, הייתי אמור לקבל מא' 400 אלף שקל, אך א' התחיל להסביר לי שהכסף מתעכב קצת אבל אין לי מה לדאוג. התחלתי קצת לחשוש, אך מכיוון שבפעמים הקודמות הוא הביא את הכסף ושלף את השטרות – לא דאגתי יתר על המידה. עברו עוד כמה ימים. הוא הסביר שהוא זקוק לעוד כמה מאות אלפי שקלים, והפעם הוא הולך להביא 'מכה מכה'. 'אתה לא תתחרט', אמר לי. שוב, גם הפעם לא עירבתי את רעייתי. ניהלתי מעין חיים כפולים. בבית אני 'משחק אותה' ומתקמצן על לחם וחלב, בעוד שבליבי אני מהרהר על הררי שטרות שנשפכים לעברי, ואני רק צריך להושיט את ידי. התחלתי לפנטז על היום בו אגלה לאשתי על הסכומים העצומים שהרווחנו. חשבתי לטוס איתה לחו"ל ולטייל ליד הרי הקרפטים, לקנות כמה דירות ולהמשיך לחיות בנחת בלי דאגות. אשתי לא חשדה, אפילו לרגע, כשמתחת לאפה התחוללה דרמה יומיומית.

צילומסך מההודעה ששלח לידידיו העוקץ פורט הצ'קים מבני ברק, לפני כשנה וחצי

 

ואז הגיע העוקץ

"הסכום הלך ותפח, והגיע למיליון וחצי שקלים מגמ"חים שלקחתי בעבור הדירה. ולא רק אני, גם הראש כולל שלי השקיע את מיטב כספו בהשקעה הכספית שאמורה היתה לסדר לנו את החיים. עבר שבוע, ועוד שבועיים. והתשובות שקיבלתי היו: 'הפסדתי', 'אני אמור לקבל', וכך הלאה והלאה. ככל שהימים הלכו ונקפו, הבנתי שאני ב'ברוך' רציני. שאם אשתי תדע מזה, אני גמור. יום אחד הוא מודיע לי: 'יצחק, אין לי איך להחזיר לך את הכסף. כל ההשקעות הלכו לטמיון'. הוא הסביר את עצמו ונימק את זה בצורה הכי משכנעת. חשכו עיניי, אבל הזעקות שלי כבר היו כקול קורא במדבר, את הכסף אני לא יראה. למחרת בבוקר לא הלכתי לכולל. אשתי הלכה לעבודה, וחזרה בצהרים. היא רואה אותי יושב על המיטה, חסר אונים. היא פנתה אליי ושאלה: 'איצי, הכל בסדר איתך?'. התפרקתי, והתחלתי לפרוץ בבכי מר במשך כ-10 דקות. היא ניסתה למשוך בכתפיי, אך אני בוכה-בוכה, נחלי דמעות נשרו מעיניי. כשנגמרו לי הדמעות, התחלתי לספר לה כל האמת, שאין לנו למעשה דירה, וכי 'יש לי חובות של מעל מיליון שקלים'. חרב עליי ועליה עולמי. היא כמובן שאלה אותי מדוע לא שיתפתי אותה. אך לא היה לי מה להשיב לה. הרגשתי כעלה נידף. הצרות הגיעו בצרורות: חשבון הבנק עוקל, ואנשי ההוצאה לפועל התחילו 'לבקר' אותי. לא היה לי חשק לאכול. התחלתי להשיל ממשקלי. ככל שהימים עברו, הבנתי שנקלעתי לצרה וחייבים להתחיל לערב את המשפחה".

יצחק עדכן את אביו בעלילה שתוארה כאן בפרוטרוט, ואביו החליט להיחלץ חושים למענו. בני המשפחה גייסו עבורו סכומי כסף גדולים שהבריאו את המצב בחשבון, וניסו למזער את הנזק הכספי. אך ההפסדים עדיין היו עצומים.

יצחק חייב סכומי עתק, בעלי חובות ונושים נוקשים על דלת ביתו מידי ערב. חייו הפכו לסיוט. כעת הוא מפחד להיכנס לכלא. המשפחה שלו התגייסה לעזרתו, אך הסכומים המדוברים עדיין לא מאפשרים לו להמשיך בשגרת חייו.

 

עסק לנכיון צ'קים שנסגר (צילום: גוגל)

 

סיפור נוסף בציבור החרדי, אירע לא מזמן. ישראל, איש פרסום חרדי, נפל קורבן לעוקץ על ידי מכר ותיק שלו שעקץ אותו בסכום של חצי מיליון שקלים. הוא לא הטיל בו דופי על ישרותו. הוא הציע לו להשקיע בדירה בצפון הארץ, מבלי לחתום על חוזה. והנה, לאחר שנה, הגיע המכר וטען שהכסף ירד לטמיון. החבר הטוב הפך לסיוט של החיים שלו.

והיו גם כאלה שמזלם שיחק להם. היו אברכים השקיעו סכום של כחצי מיליון, והסכום תפח כמו באגדות. עם הסכום הזה הם רכשו דירות בפריפריה וכיום הם מסודרים. "אברכים מחפשים את הדרך המהירה להתעשר. הם לא מבינים שעל כל שקל ושקל צריך לעבוד קשה", מסביר לנו אברך, שדווקא שנפל קורבן לעוקץ, כמו ברוב המקרים האלה. "היום יש יותר מודעות לעניין העוקץ, אבל עדיין יש אברכים תמימים שהולכים שבי אחר הצעות קורצות". לדבריו, כיום ראשי כוללים מזהירים את האברכים מפני אותם השקעות מפוקפקות.

ויש אברכים רבים שעדיין לא התאוששו מפרשת העוקץ בחברה לניכיון צ'קים של י', חרדי מבני ברק. אותם אברכים השקיעו את מירב הונם במתן צ'קים והלוואות בשוק האפור. ואז י' קרס כשהוא מותיר אחריו חובות של עשרות מיליוני שקלים, אחד מהם משה נ' מבני ברק, שמאז נאלץ לגייס שנור בברוקלין. "עזבתי את אשתי ואת ילדיי למשך תקופה ארוכה וגייסתי למען החזר חובותיי סכום של כ-300 אלף שקלים, ועדיין אני תקוע בניו יורק עם חובות עתק". הוא מספר. "אני מזרים לבני משפחתי קצת כסף שיוכלו לשרוד את החודש. אני מקווה שתוך שנה נחזור לחיים תקינים.

"לפחות את הלקח הפנמתי", הוא נאנח. אין מה לומר, אין כסף קל.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. ויש גם את איזי שור ואבי אינגבר נוכלים שעוד לא נתפסו

    תזהרו מהם כמו מאש

    הם כבר היו מעורבים בפרמידות נסתרות בעבר

    בני |
    הגב